Strona głównaOgródCo sadzić w marcu? Kalendarz ogrodnika

Co sadzić w marcu? Kalendarz ogrodnika

Marzec jest miesiącem, który w kalendarzu ogrodnika jest miesiącem przełomowym dla każdego ogrodnika. Pod koniec tego miesiąca następuje na półkuli północnej równonoc wiosenna zwiastująca oficjalne nadejście okresu wzrostu warzyw, kwiatów i owoców. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie prace powinniście rozpocząć w tym przełomowym miesiącu, przeczytajcie ten artykuł do końca. 

W tym artykule dowiecie się, jakie prace ogrodowe czekają was w pięknym miejscu, jakim jest marzec. Wspólnie z nami uzupełnicie notatki w kalendarzu ogrodnika i dowiecie się, co można siać w marcu, a w tym:

  • jakie warzywa siać w marcu,
  • jakie kwiaty siać w marcu,
  • jakie zioła siać w marcu.

Oprócz porad dotyczących marca na działce dowiecie się również, co siejemy w marcu na naszych balkonach.

Zobacz: Co sadzić w lutym? Kalendarz ogrodnika

Marzec na działce – prace ogrodowe czekają nas w marcu?

Ach wiosna… zanim zakwitną pierwsze pąki, warto poznać, jak wygląda marzec w ogrodzie działkowca. Kalendarz prac rozpisany został przez matkę naturę na cały miesiąc, bo już w pierwszych dniach możemy rozpocząć nasze prace sezonowe. 

Jak mówi stare polskie przysłowie “w marcu jak w garncu” – aura tego miesiąca nie zawsze sprzyja pracy na zewnątrz i potrafi zaskoczyć ogrodników niejednym przymrozkiem. Z tego względu marzec na działce zwiastuje wysiew głównie roślin, które dobrze zniosą potencjalne spadki temperatury. Marzec w ogrodzie wypełnia kalendarz ogrodnika roślinami wysiewanymi wprost do gruntu, najczęściej bylin. 

Prace ogrodowe w marcu za pasem, dlatego nie przedłużając, przejdźmy do kalendarza prac. W następnym segmencie artykułu: “marzec w ogrodzie kalendarz ogrodnika”, dowiecie się:

  • jakie warzywa siać w marcu
  • jakie kwiaty siać w marcu

Marzec w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Jak już pisaliśmy, marzec na działce charakteryzuje się zmienną pogodą. Są to wymagające warunki dla roślin, szczególnie tych w początkowej fazie wzrostu. Z tego powodu radzimy, by ograniczyć się tylko do roślin podanych w poniższych tabelach. Dla innych przedstawicieli flory marzec może okazać się zbyt wymagającym miesiącem do wysiewu.

Marzec w ogrodowym kalendarzu ogrodnika może być nie tylko chłodny, ale również bardzo ciepły. Na początku i na końcu miesiąca mogą czekać nas diametralnie różne temperatury. Z tego względu marzec na działce podzielony jest na fazy. Co i kiedy siejemy w marcu? Przekonajcie się już w następnym segmencie artykułu.

Jakie warzywa siać w marcu?

NAZWA TERMIN WYSIEWU 
Rzodkiewpoczątek miesiąca
Marchewpoczątek miesiąca
Szpinak początek miesiąca
Porpoczątek miesiąca
Koperpoczątek miesiąca
Pomidorki koktajlowecały miesiąc
Botwinkaod połowy miesiąca
Sałata zwykłacały miesiąc
Sałata masłowapoczątek miesiąca
Jarmużcały miesiąc
Botwinka

Zobacz: Co sadzić w sierpniu? Kalendarz ogrodnika

Jakie kwiaty siać w marcu?

NAZWATERMIN WYSIEWU
Aster chińskicały miesiąc
Lwia paszczacały miesiąc
Tytoń ozdobny cały miesiąc
Chabry koniec miesiąca 
Aster alpejski cały miesiąc
Słonecznik cały miesiąc
Goździk chińskiod połowy miesiąca

Co jeszcze można siać w marcu?

Oprócz warzyw i kwiatów w marcu możemy zacząć wysiewać również zioła. 

NAZWATERMIN WYSIEWU
Bazyliakoniec miesiąca 
Estragonkoniec miesiąca 
Koperkoniec miesiąca 
Lubczykkoniec miesiąca 
Majeranek od połowy miesiąca
Melisaod połowy miesiąca
Miętacały miesiąc
Pietruszkacały miesiąc
Szałwiaod połowy miesiąca
Szałwia

Co siejemy w marcu na balkonie?

Odpowiedź na pytanie “co siejemy w marcu na balkonie” nie jest taka sama jak w przypadku pytania o prace ogrodowe w marcu. Warunki na naszych balkonach różnią się od tych panujących w naszych ogródkach działkowych. 

Marzec w ogrodzie wypełnia kalendarz naszych prac zimnoodpornymi roślinami, ale balkon zapewnia roślinom bardziej sprzyjające warunki do wzrostu. Ziemia w doniczkach nie jest tak zmrożona, jak ta działkowa, co sprawia, że wzrost w niej jest znacznie łatwiejszy dla delikatniejszych roślin. 

Co zatem można siać w marcu na naszych balkonach? W marcowy kalendarz balkonowych prac możemy wpisać sadzenie kwitnących wiosną roślin dwuletnich. Do przedstawicieli takich kwiatów można zaliczyć bratki. Są to bardzo wdzięczne kwiaty, które umilą nam czas spędzony na balkonie.

Są one również stosunkowo łatwe w utrzymaniu – w okresie zimowym nie musimy przenosić ich w cieplejsze miejsca ani zabezpieczać ich przed warunkami atmosferycznymi. W celu ich ochrony wystarczy obłożyć doniczki okryciem, które zapobiegnie przemarzaniu ziemi.

Mamy nadzieję, że to krótkie podsumowanie pomoże wam zaplanować marzec w ogrodzie i wypełni wasz kalendarz ogrodnika. Teraz już wiecie, co siejemy w marcu! Miłego sadzenia!

Zobacz: Co sadzić w grudniu? Kalendarz ogrodnika

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze