Strona głównaRemontPodpowiadamy jak prawidłowo ciąć płytki

Podpowiadamy jak prawidłowo ciąć płytki

Decydując się na montaż płytek na podłodze, czy ścianach, nieuniknione jest ich cięcie. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ proces ten nie jest bardzo kosztowny, nie wymaga także większego doświadczenia, aby poprawnie go wykonać. Podstawowe narzędzia, które będziesz potrzebował do cięcia to nóż szklarski bądź rysik do glazury, szczypce glazurnicze, pilnik wolframowy, szlifierka kątowa z tarczą diamentową. W tym artykule dowiesz się, jak ciąć płytki ceramiczne ręcznie, bez odprysków, jak ciąć płytki gresowe szlifierką kątową, bez maszynki, maszynką ręczną, czy docinanie płytek jest proste, jak wykonać precyzyjne cięcie płytek ceramicznych?

Jak ciąć płytki ceramiczne ręcznie?

Często pojawiającym się pytaniem na internetowych forach budowlanych pytaniem jest – jak ciąć płytki ceramiczne ręcznie? Czy precyzyjne cięcie płytek ceramicznych jest możliwe? Najprostszy i najtańszy sposób cięcia płytek ceramicznych, to cięcie ręczną przecinarką. Linię cięcia wyznaczyć należy nożem lub rysikiem na płytce ceramicznej, a następnie ją przełamać. Precyzyjne cięcie płytek ceramicznych nie jest trudne, jednak zdarza się, że płytka delikatnie się ukruszy. W takiej sytuacji należy lekko wygładzić nierówności szlifierką kątową z tarczą diamentową. Jak ciąć płytki ceramiczne ręcznie? Do tego celu przydadzą Ci się także szczypce glazurnicze, które mogą pomóc w przypadku, kiedy będą problemy z odłamaniem wyznaczonego kawałka płytki.

W jaki sposób wykonać cięcie glazury bez odprysków?

 Jak ciąć płytki gresowe bez odprysków ? Czy cięcie glazury bez odprysków jest proste? To pytania, które są chętnie zadawane przez Internautów. Nie bez powodu. Glazura i płytki gresowe to bardzo delikatny materiał, dlatego też ich cięcie może być problematyczne. W celu cięcia płytek gresowych i glazury bez odprysków konieczne jest użycie odpowiednio przystosowanych do tego celu narzędzi. Niezbędna będzie przecinarka do glazury. Przed jej zastosowaniem, należy narysować na płytce linię cięcia. Po przełamaniu płytki najlepiej jest wygładzić krawędzie za pomocą szlifierki kątowej. Innym narzędziem, które świetnie sprawdza się do cięcia glazury bez odprysków jest piła z tarczą diamentową, która wyróżnią się szybkością działania oraz dokładnością fazowania krawędzi.

Jak ciąć płytki szlifierką kątową ?

Szlifierka kątowa podczas remontów to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi. Służy zarówno do szlifowania, przecinania, jak i cięcia. Nadaje się do użycia na materiałach betonowych, metalowych, ceramicznych. Jak ciąć płytki szlifierką kątową? Pierwszy etap to narysowanie linii cięcia. Następnie wzdłuż tej linii należy przeprowadzić cięcie szlifierką kątową. Pamiętaj, że lepiej przeprowadzić ten proces wolniej, niż się śpieszyć i zniszczyć płytkę. Nie wywieraj także zbyt dużego nacisku narzędziem na płytkę, ponieważ może to spowodować dużo szybsze zużycie tarcz i samej szlifierki kątowej. Nie pracuj szlifierką pod prąd obrotów, ponieważ grozi to jej odskoczeniem i upadkiem na podłogę. Cięcie płytek szlifierką kątową wymaga dużo uwagi, cierpliwości i dokładności. Wiesz już, jak ciąć płytki szlifierką kątową. W dalszej części dowiesz się, jak ciąć płytki maszynką ręczną.

Jak ciąć płytki maszynką ręczną?

Maszynka ręczna do glazury to sprzęt, który zdecydowanie ułatwia cięcie płytek. Jej działanie jest szybkie i precyzyjne. Jak ciąć płytki maszynką ręczną? Całe szczęście, cięcie maszynką ręczną nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Na płytce należy wyznaczyć linię cięcia. Jeśli jesteś pewny, że płytka jest dobrze położona, dociśnij nóż tnący do powierzchni płytki, a następnie płynnym ruchem przesuń nóż wzdłuż linii. Kolejnym etapem jest ustawienie łapacza w odpowiedniej pozycji. Następnie naciśnij łamacz. Płytka powinna się złamać.

Jeśli docinanie płytek Cię przerasta, to warto jest zatrudnić fachowców. Nie mając cierpliwości, robiąc tę czynność chaotycznie, może okazać się, że docinanie płytek może okazać się niezbyt przyjemnym zajęciem, dlatego też warto jest poprosić o pomoc specjalistów, którzy na pewno nie zawiodą, a płytki będą pięknie docięte.

Jak przeciąć płytkę ceramiczną bez maszynki?

Czy brak sprzętu może utrudnić docinanie płytek? Jak przeciąć płytkę ceramiczną bez maszynki? Jeśli nie posiadasz maszynki, możesz ciąć płytki za pomocą noża szklarskiego lub szczypiec do glazury. W przypadku, kiedy cięcie okaże się nierówne, możesz usunąć nierówności za pomocą pilnika wolframowego. Niepotrzebnych fragmentów pozbędziesz się za pomocą szczypiec do glazury.

Sprawdź też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze