Drewno to materiał, po którego chętnie sięga się zarówno w stolarstwie, jak i w budownictwie. Większość domów posiada drewniane elementy. Drewno pełni rolę budulca wielu rodzajów mebli, jak stoły, szafy, krzesła, półki i wiele innych. Jest też powszechnie uznawane jako opał do ogrzewania budynków, domów jednorodzinnych itp. W celu cięcia drewna wykorzystuje się różne narzędzia. Do mniejszych elementów stosuje się pilarkę stołową lub szlifierkę do drewna. Jednak te małe piły nie zawsze się sprawdzają. Wtedy należy sięgnąć po trak taśmowy. Świetnie sprawuje się on na budowie. Można postawić go w garażu, czy w warsztacie. Minusem traków taśmowych jest wysoka cena, dlatego wiele osób decyduje się na ich samodzielne skonstruowanie. Nie oznacza to, że taka samoróbka będzie gorsza od fabrycznych traków taśmowych. Samodzielnie wykonując takie urządzenie, można sprawić, aby spełniało ono nasze konkretne wymagania, było jak najbardziej funkcjonalne. W zależności od tego, jak zbudujemy trak taśmowy, jakiego będzie rozmiaru i w jakie ostrze go wyposażymy, może służyć zarówno do pracy z drewnem, jak i z metalem, czy kamieniem. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda budowa poziomego traka taśmowego do drewna, jakie są wymagane materiały i narzędzia do stworzenia traka taśmowego samoróbki.
Trak taśmowy poziomy do drewna – budowa
Często zadawanym na internetowych forach budowlanych pytaniem jest – jak wygląda budowa poziomego traka taśmowego? Jego budowa jest prosta. Składa się on z ramy, stołu do cięcia, napędu, piły i koła pasowego. Napęd jest niezbędny do działania poziomego traka taśmowego. Należy dopasować moc silnika, w zależności od tego, do jakiego materiału będziemy go używać. Jeśli chcesz ciąć poziomym trakiem taśmowym drewno o dużej wielkości, w jego budowie musisz zainstalować mocny silnik. Praca będzie wtedy szybka i efektowna. Jak wskazuje nazwa traka, w budowie musisz uwzględnić także montaż taśmy tnącej. Jest ona łatwo dostępnym elementem, zarówno stacjonarnie w sklepach budowlanych, jak w sieci. Rodzaj taśmy powinno dopasować się do tego, jaki materiał będzie poddawany procesowi cięcia. Wybór jest bardzo duży. Taśmy tnące różnią się od siebie wielkością, ale też ilością zębów. Do wyboru masz taśmy małe, średnie oraz duże.
Trak taśmowy do drewna domowej roboty
W celu zrobienia traka taśmowego do drewna, tzw. samoróbki, będziesz potrzebował do tego niezbędnych narzędzi i materiałów. Do konstrukcji traka będziesz wykorzystywał deski i sklejkę. To właśnie z nich wykonasz ramę oraz stół. Kolejnym ważnym elementem do budowy poziomego traka taśmowego do drewna jest koło pasowe, blacha stalowa, rama nośna, narożniki metalowe, łożyska, stalowy pręt potrzebny do produkcji osi kół pasowych, pasek klinowy, tuleje, silnik elektryczny, lakier, guma, farba, klej poliuretanowy, śruby z nakrętkami i podkładkami. Niestety, lista potrzebnych materiałów jest długa. Żadnego elementu nie możesz pominąć. Miej na uwadze fakt, że budowa samoróbki traka taśmowego nie należy do łatwych zajęć. Jednak po jego poprawnym wykonaniu – satysfakcja jest gwarantowana. Zaoszczędzenie znacznej części funduszy także bardzo cieszy, dlatego uważamy, że jeśli posiadasz zdolności konstruktorskie to warto się podjąć tego wyzwania, jakim jest budowa poziomego traka taśmowego. Do jego stworzenia będziesz potrzebował także wiertarki, wiertła, śrubokrętu, młota, kluczy, szczypiec, szlifierki kątowej, spawarki i elektrod. Budowę rozpocznij od konstrukcji ramy i blatów. Następnie zamontuj silnik, który będzie motorem dla taśm tnących. Kolejnym elementem jest wycięcie kół pasowych. Ten proces będzie wymagał od Ciebie dużego skupienia i cierpliwości. Pamiętaj, że to zadanie musisz wykonać z należytą dokładnością, ponieważ koła pasowe muszą być gładkie i równe. Do kół pasowych montuje się taśmy tnące.
Jak widzisz, proces wymaga ogromu narzędzi, materiału, a także umiejętności konstruktorskich, manualnych i ogromnej cierpliwości. Nie zniechęcaj się! Stworzenie samoróbki traka taśmowego do drewna jest jak najbardziej możliwe.