Nie każde gospodarstwo domowe, szczególnie to położone na wsi, ma dostęp do kanalizacji. Wówczas rozwiązaniem jest budowa szamba. Również własna studnia to spora oszczędność, bo chociaż początkowe koszty są wyższe, w niedługim czasie się zwracają.
Masz działkę, zazwyczaj jest to działka rekreacyjna, i chciałbyś mieć na niej własne ujęcie wody? Musisz wiedzieć, jakie są rodzaje studni, by wybrać właściwą do swoich potrzeb.
Najbardziej popularna jest studnia głębinowa. Sposób, jak wykopać studnię, znajdziesz w dalszej części. Inny rodzaj to studnia abisyńska, bardziej zrozumiale nazywana wąskorurową. Nie różni się ona znacznie od głębinowej, ale w tym przypadku pompa wyciągająca wodę nie jest w jej środku, ale na zewnątrz. Jest podłączana bezpośrednio do rur, gdzie przekazuje wodę dalej. Studnie kręgowe były popularne dawniej, ze względu na ręczny sposób ich kopania. Obecnie już niemal nikt ich nie stosuje, ponieważ pozwalają one na dostęp do wody tylko na niewielkiej głębokości.
Jak samemu wywiercić studnię?
Czy konieczne jest pozwolenie na studnie na własnym terenie? Na szczęście nie. Prawo budowlane stwierdza, że żyły wodne są własnością osoby posiadającej dany grunt. Dlatego studnia bez zgłoszenia przeprowadzanych prac jest jak najbardziej możliwa. Dotyczy to jednak obiektów o głębokości nie większej niż 30 metrów oraz o dobowym poborze wody nie większym niż 5m3. Większe obiekty wymagają pozwolenia, co utrudnia budowę studni głębinowej. Przepisy mówią, że wówczas trzeba wystąpić o pozwolenie wodnoprawne, które jest udzielane na podstawie projektu.
Najłatwiej jest do budowy studni głębinowej zatrudnić po prostu ekipę, która zajmie się wszystkim. Jeżeli jednak chcesz tego dokonać samodzielnie i stworzyć studnię na działce, skorzystaj z ręcznej wiertnicy do studni.
Lokalizacja studni na działce jest oczywiście bardzo istotna. Trzeba wiercić tam, gdzie jest podziemna woda. Można skorzystać z opinii fachowców albo zdecydować się na wiercenie w linii prostej w stosunku do usytuowania studni po sąsiedzku.
Budowę zaczyna się od rozwiertaka i wiertła o największej średnicy. W miarę pogłębiania się dziury, należy do wiertnicy dodawać specjalne przedłużki, które ułatwią pracę. Oczywiście na bieżąco należy także wybierać ziemię. Kiedy dojdziesz do momentu, gdzie gleba stanie się wyraźnie bardziej wilgotna, należy zmienić wiertło na mniejsze. Od tego momentu wiercenie musi się odbywać w osłonce z rury pcv, ponieważ poziom wody będzie się podnosił. Głębokość minimalna do budowy studni to 2 metry wysokości wody. Oczywiście jednak im wyższy jest słup wody, tym lepiej. Do rury konieczne jest dodanie także filtra. Wodę czerpać można dzięki użyciu pompy zatapialnej. Tańsze będą modele przeznaczone do wody czystej, jednak jeżeli spodziewasz się zanieczyszczeń, bezpieczniej wybrać pompę do wody brudnej.
Taka studnia na działce rekreacyjnej pozwoli na przykład na darmowe podlewanie ogródka. Wszyscy ich właściciele wiedzą, że w sezonie letnim koszty wody służącej do podlewania upraw są naprawdę bardzo wysokie. Dodatkowo można z niej skorzystać w przypadku awarii wodociągowej.
Jak więc widzisz, sposób jak zrobić studnię głębinową nie jest bardzo skomplikowany. Nie jest również wymagający pod względem fizycznym, dlatego poradzi sobie z tym niemal każdy. Najważniejsze, by w odpowiednim miejscu umieścić swój wykop, w którym znajdzie się studnia głębinowa. Przepisy mówią o minimalnej odległości pięciu metrów od granicy działki oraz 15 metrach od szamb kompostowników etc. Dzięki temu można mieć pewność, że pozyskana woda nie będzie niczym skażona.
Czy można stworzyć pompę do szamba samoróbkę?
Nie tylko dostęp do czystej wody jest problemem. W przypadku braku kanalizacji w danych gospodarstwie niezbędne jest skorzystanie z szamba. Trzeba je oczywiście regularnie uprzątać z nagromadzonych w nim nieczystości. Wygodna w tym celu jest specjalna pompa zatapialna do szamba, pozwalająca z dużą wydajnością odpompowywać fekalia.
Na rynku są oczywiście dostępne gotowe produkty. Można także spróbować stworzyć ją samodzielnie, chociaż akurat tego rodzaju urządzenie rzadko jest budowane we własnym domu ze względu na komplikacje konstrukcji i konieczność zakupu wielu elementów, co niezbyt się opłaca. Jeżeli chcesz spróbować, bazą powinna być dla ciebie budowa pompy wirowej. Osoby tworzące pompę do szamba samoróbkę decydują się najczęściej na napęd z silnika kosiarki. Taka pompa dostosowana do użytku w przypadku wody brudnej sprawdzi się również do wody czystej.