Strona głównaDIYFazowanie, frezowanie i cięcie płyt GK — sprawdzone sposoby

Fazowanie, frezowanie i cięcie płyt GK — sprawdzone sposoby

Cięcie płyt kartonowo gipsowych, tak samo jak frezowanie płyt gk należy do grona podstawowych zadań, które mogą stanąć przed osobą lubiącą pracę w domu albo chcącą samodzielnie przeprowadzić remont. Warto więc wiedzieć, jak dokonać tych czynności sprawnie i precyzyjnie. 

Narzędzia do cięcia płyty gipsowej

Płyty kartonowo gipsowe służą zazwyczaj do wykonywania różnego rodzaju zabudowy. Pozwalają na tworzenie wielu konstrukcji, ponieważ są bardzo lekkie i dość łatwo przyciąć je do określonego wymiaru. Trzeba jednak z tym uważać, bo są również dość kruche. 

Z tego powodu należy dobrać odpowiednie narzędzia, które pozwolą na odpowiednie cięcie płyt kartonowo gipsowych. Oczywiście w sklepach budowlanych są dostępne specjalne narzędzia stworzone w tym celu, na przykład specjalne piłki albo nóż trapezowy. Jednak nie zawsze ma się pod ręką tego przybory, szkoda również specjalnie wydawać na nie pieniądze. 

Podstawowym narzędziem do cięcia płyty gipsowej jest nóż do tapet. Ważne, żeby miał bardzo ostrą końcówkę. Przyda się także miara, do odmierzenia wszystkich odległości. Dla zachowania prostego cięcia niezbędna jest długa deska albo na przykład poziomica. Przy pomocy markera albo ołówka zaznaczysz linię. W przypadku cięcia płyt kartonowo gipsowych nożykiem do tapet najważniejszy jest jeden pewny ruch. Wówczas na płycie z pewnością nie pojawią się żadne zadziory i efekt będzie bardzo dobry. Po nacięciu płyty nożykiem łatwo jest ją złamać wzdłuż linii i w ten sposób uzyskać idealny efekt. Cięcie zaczyna się również zawsze od strony białej lub zielonej (w przypadku płyt impregnowanych). Po przecięciu warstwy papierowej, gips łatwo jest przełamać. Cięcie płyty gipsowej przeprowadza się na płaskiej, stabilnej powierzchni.

Jedną z popularnych metod jest cięcie płyt gipsowych wyrzynarką. Taki sposób jest szczególnie dobry, jeżeli musisz wyciąć jakieś bardziej skomplikowane kształty albo na przykład wyciąć w niej otwory, takie jak potrzebne są na przykład do zabudowy podwieszanego sedesu. Dzięki cięciu płyt gipsowych wyrzynarką zrobisz to z pewnością bardzo szybko. Musisz jednak uważać, bo jeden nieopatrzny ruch może narobić wiele szkód albo wręcz zmarnować całą płytę gk.

Fazowanie płyt gk       

Samo wycięcie odpowiednich rozmiarów płyty karton gipsowej to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest także frezowanie jej brzegów, aby możliwe było wykonanie odpowiedniej konstrukcji. Frez do płyt gk najlepiej jest wykonać przy pomocy specjalnego struga. Fazowanie płyt gk może też bez problemu być wykonane przy pomocy noża trapezowego. Brzeg nie będzie w tym przypadku wyglądał tak estetycznie, ale jak najbardziej jest on przygotowany do późniejszego szpachlowania.

Najpopularniejsze marki robiące elektronarzędzia mają w swojej ofercie również frezarki do płyt gk. To wygodne narzędzie dla fachowców, którzy w swojej pracy często robią zabudowy z płyt gk. Tego rodzaju narzędzie sprawdzi się na przykład, kiedy płytami regipsowymi okłada się na przykład słupki, wnęki okienne albo wykonuje się z nich sufity podwieszane. Wówczas precyzyjne i estetyczne połączenie ze sobą elementów ma szczególne znaczenie. W pewnym stopniu ułatwieniem tego problemu z montażem suchej zabudowy jest wykorzystanie kątowników, ale to nie rozwiązuje całości problemów, bo ich precyzyjny montaż nie jest łatwy.

Fazowanie płyt gk przy pomocy frezarki jest bardzo łatwe. Najważniejsze jest wyregulowanie głębokości frezowania. To istotne, żeby frezowanie się udało. Standardowe płyty mają głębokość 12,5 mm. Wówczas prawidłowa głębokość wynosi 12 mm. Ustawia się to przy pomocy ograniczenia głębokości frezowania przy pomocy precyzera. Wówczas wszystko na pewno będzie prawidłowe. Taki frez do płyty gk pozwala na jej dopasowanie pod kątem prostym. To znacznie przyśpiesza prace w przypadku, kiedy jest wiele elementów, które należy do siebie dopasować. Efekt z pewnością będzie bardzo dobry. Dodatkowo pozwala to na łatwe gięcie płyty. Dzięki temu na przykład obłożenie słupka w domu będzie bardzo proste. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze