Strona głównaRemontMyjka do wałków malarskich, opłaca się?

Myjka do wałków malarskich, opłaca się?

Osoby zawodowo zajmujące się pracami wykończeniowymi, w tym malowaniem ścian, wiedzą, jak ważna jest czystość i porządek wśród narzędzi. Wałki i pędzle do farb należy od razu umyć, w innym przypadku ich doczyszczenie jest kłopotliwe i może się okazać, że to kosztowna pomyłka. Myjka do wałków do proste narzędzie, które nie zajmuje wiele miejsca, a jednocześnie ułatwia organizację miejsca pracy. Przyda się także osobom, które po prostu chcą odświeżyć wygląd swojego domu, a obawiają się zamieszania z brudnymi wałkami.

Myjka do wałków malarskich – prosta konstrukcja

Świeżo zabrudzone farbą wałki albo pędzle wystarczy wymyć wodą, aby można było ich użyć ponownie. Nie wymaga to nawet stosowania rozpuszczalnika, więc jest bardzo wygodne. Urządzenie do mycia wałków malarskich zazwyczaj wykorzystuje właśnie czystą wodę, by w kilka chwil doczyścić włosie lub gąbkę. Zazwyczaj do skorzystania z nich konieczne jest podłączenie do bieżącej wody, na przykład poprzez ogrodowego węża lub słuchawkę prysznica. Niezbędny jest także odpływ do brudnej wody, a jeżeli takiego nie ma, sprawdzi się również większe wiadro, a nawet wanna. Zazwyczaj w zestawie jest przyłącze ½ cala, które umożliwia łatwe podłączenie myjki do wałków malarskich do węża. Niektóre w zestawie mają już odpowiedni wąż, więc wystarczy tylko podłączyć je do kranu.

Myjka do wałków powinna być przede wszystkim zamykana, dzięki czemu cała praca jest czysta, a woda i resztki farby nie rozchlapują się dookoła. Ideałem w tego typu narzędziach jest fakt, że nie trzeba wówczas dotykać ubrudzonego wałka (poza jego rączką). Nie brudzi się więc dodatkowo rąk. Ruchoma dysza pozwala na równomierne oczyszczenie wałka.

Które urządzenie do mycia wałków malarskich wybrać?

Przed zakupem urządzenia do mycia wałków malarskich upewnij się, że jego rozmiar jest dostosowany do używanych przez ciebie narzędzi. Zazwyczaj są to takie o długości do 25 centymetrów.

Urządzenie do mycia wałków malarskich ma różnorodne formy. Może to być prostopadłościan, wówczas odpływ brudnej wody znajduje się na dole. Może ona mieć także formę owalną. Najważniejsze jest, żeby myjka do wałków dobrze je dociskała, by przy pomocy ciśnienia wody wymywane były wszystkie zabrudzenia. Zazwyczaj w tym celu stosuje się uszczelki z gumy.

W przypadku tego rodzaju narzędzia istotny jest szczelny zawór. To on sprawia, że nic nie rozchlapuje się dookoła i nie dodajesz sobie dodatkowej pracy. Najlepszym wyborem jest zawór kulowych.

Korzyści z zakupu myjki do wałków

Używanie myjki do wałków malarskich przynosi wymierne korzyści. Przede wszystkim sprzęt nie jest tak zniszczony, jak w przypadku ręcznego jego mycia. Starczy więc na dłużej, co z kolei ogranicza wydatki. Wówczas opłaca się zainwestować w droższy wałek, bo ma się pewność jego długiej pracy.

Malowanie dużych pomieszczeń jest męczącą pracą. Tym bardziej, jeżeli na koniec trzeba jeszcze po sobie posprzątać. Myjka do wałków malarskich z pewnością rozwiązuje ten problem. Koszt zakupu nie jest wysoki, nie jest to zakup jednorazowy, myjka nie zajmuje wiele miejsca, a jest bardzo praktyczna. Znacznie usprawni pracę. Dlatego urządzenie do mycia wałków malarskich przyda się nie tylko fachowcom, ale także osobom, które od czasu do czasu dokonują drobnych napraw w swoich domach. Jeżeli jednak planujesz tylko jednorazowy i do tego bardzo krótki remont, po którym nie zamierzasz ponownie wykorzystywać zakupionych do malowania ścian wałków, wówczas wydawanie dodatkowych kilkudziesięciu złotych faktycznie się nie opłaca. W każdym innym przypadku myjka do wałków to świetny zakup, zwłaszcza jeżeli cenisz sobie porządek w miejscu pracy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze