HomeMeblePufa z opony - jak zrobić?

Pufa z opony – jak zrobić?

Wiele osób coraz częściej decyduje się na wykorzystywanie starych mebli, nieużywanych materiałów czy przedmiotów, by stworzyć z nich coś nowego. Stare materiały mogą nam służyć za nowe obicia, łaty do ubrań czy też worki na zakupy. Części ze starych mebli używa się do tego, by tworzyć nowe. Opony są używane jako ozdoby do ogrodów, często tworzy się z nich donice na kwiaty czy też inne, wyszukane ozdoby. Ostatnio coraz częściej z opon tworzy się meble, w tym głównie siedziska, które oprócz praktycznego zastosowania, prezentują się zazwyczaj bardzo ciekawie; często tworzy się też stoliki oraz legowiska dla zwierząt. Spopularyzowane jest tworzenie z opon mebli takich, jak pufy czy fotele, które nadają wnętrzom wiele uroku. Takie wykorzystywanie starych opon, jest też ogromnym plusem jeśli chodzi o ekologię, dlatego też stosowanie takich rozwiązań jest bardzo nagłaśniane i cenione. Materiał, z którego tworzy się opony, rozkłada się bardzo długo, dlatego też tworzenie z tego mebli czy innych ozdób, jest doskonałą metodą recyklingu. Proces przekształcania zwykłej opony w fotel czy pufę, nie jest też specjalnie trudny, przez co to rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. W internecie możemy znaleźć coraz więcej poradników dotyczących takich działań, ponieważ istnieje bardzo dużo sposobów na stworzenie takich siedzisk. Najpopularniejsze jest robienie puf i foteli z pomocą sznurka, ponieważ to właśnie one wyglądają najciekawiej, nie są też zbytnio skomplikowane w konstrukcji.

Siedzenia z opon

Istnieją różne rodzaje tego, jakie siedzenia możemy stworzyć z opon. Najczęściej możemy spotkać się z pufami oraz fotelami, ponieważ to one są najłatwiejsze do stworzenia, oraz kształt opony to do tych mebli pasuje najbardziej. Opony wykorzystuje się też, jako ozdoby, zarówno do pomieszczeń, jak i na tarasy czy balkony, a także w ogrodach, zazwyczaj jako donice i kwietniki. Od lat są również popularne huśtawki, które są uwielbiane przez dzieci.

Pufa z opony i sznurka

Tworzenie pufy z opon i sznurków jest zajęciem dosyć czasochłonnym, ale też niezbyt skomplikowanym i bardzo wynagradzającym. Pufa z opony i sznurka jest rozwiązaniem bardzo modnym, oraz ekologicznym. Pasuje ona do wielu stylów wnętrz, oraz można ją wykonywać na wiele sposobów, co daje wiele stylów, jakie możemy uzyskać.

Fotel z opony i sznurka

Fotel z opony i sznurka, to opcja nieco mniej popularna, od puf z tych samych materiałów. Mebel ten jest nieco bardziej skomplikowany w stworzeniu, ponieważ poza siedziskiem, wymaga też oparcia oraz często podłokietników. Fotel z opony i sznurka prezentuje się jednak bardzo elegancko, a tworzony w wielu wariantach kolorystycznych, nadaje wnętrzom ciekawego stylu i uroku.

Jak zrobić pufę z opony?

Do zrobienia pufy z opony, potrzebujemy materiałów takich jak opona, płyty MDF, śruby, wiertarka, klej na gorąco oraz sznurek. Opona powinna być dokładnie oczyszczona, oraz kompletnie sucha, zanim podejmiemy się pracy. Do obu stron opony należy wkręcić odpowiednio wyciętą płytę MDF, tak, by jej krawędzie nie wystawały poza boki opony. Płyta powinna być odpowiednio wkręcona, tak, by dobrze trzymała się opony. W momencie, gdy już wykonamy te kroki, od środka płyty zaczynamy przyklejać sznur. Dokonujemy tego za pomocą kleju na gorąco, używając odpowiedniego pistoletu. Sznur przytwierdzamy do płyty, a później do opony, na kształt spirali. Należy pamiętać o tym, że powinniśmy zadbać o to, by nie było widać łączenia między płytą, a oponą. Pufę z opony możemy zrobić też, obijając ją gąbką oraz materiałem, zamiast sznurkiem. Wymaga to jednak innych narzędzi i nieco więcej pracy.

Jak zrobić fotel z opony?

To jak zrobić fotel z opony, jest procesem bardzo podobnym do wykonywania pufy. Potrzebujemy do tego tych samych materiałów, oraz czegoś, co mogłoby służyć za oparcie. Jeśli wykonujemy fotele do ogrodu, często za oparcie służy inna opona. Jeśli chcemy zrobić fotel opony typowo do pomieszczeń, możemy do opony przytwierdzić oparcie z innych, starych foteli, oraz by dopasować je do wyglądu opony, możemy je oblec sznurkiem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze