Strona głównaRemontGlazura, gres, a terakota - jaka jest różnica?

Glazura, gres, a terakota – jaka jest różnica?

Istnieje bardzo wiele materiałów, którymi ludzie wykładają podłogi oraz ściany. Popularyzowane są coraz to nowocześniejsze i praktyczne rozwiązania, często też wraca się do klasyków. W Polsce bardzo popularnymi okładzinami podłóg są panele, płytki, kafelki czy też parkiety, ponieważ każde z tych rozwiązań prezentuje się schludnie, oraz jest przyjemne dla oka. Często spotykamy się zarówno z wnętrzami, jak i zewnętrznymi częściami budynków, które wyłożone są materiałami takimi jak glazura, terakota czy gres. Bywa, że niektórzy uważają, że pojęcia te możemy stosować zamiennie, jednak każda z tych rzeczy różni się od siebie wieloma cechami, zatem przed wyborem odpowiedniego rozwiązania, należy poznać tę różnicę, by rozwiązanie okazało się dla nas zadowalające. Glazura to dosyć tanie i trwałe rozwiązanie. Są to płytki ceramiczne, którymi wykłada się zazwyczaj wnętrza domów i mieszkań. Glazurę zazwyczaj stosuje się do wykładania ścian, zwłaszcza łazienkowych, a wytwarzana jest ona z materiałów takich jak glina, kwarc i skaleń. Płytki glazury, można łatwo uszkodzić, dlatego też należy pamiętać, by podczas układania ich, zachować szczególną ostrożność. Gres z kolei, to kolejny rodzaj płytki ceramicznej, który formułowany jest z gliny, piasku kwarcowego, kaolinu, skalenia i szamotu. Jest to materiał, często wybierany do wykładania na zewnętrznych częściach budynków, ponieważ jest on mrozoodporny, co bez wątpienia stanowi jego ogromną zaletę. Jest on też materiałem dosyć twardym, co jest głównym powodem jego popularności.

Co to jest terakota?

Przed wybraniem odpowiedniej dla siebie opcji, warto zadać sobie pytanie czym właściwie są rodzaje materiałów, które mamy do wyboru. Jednym, z materiałów, które często stanowią tajemnicę, jest terakota, która jest wyrobem bardzo popularnym i szeroko używanym. Co to właściwie jest terakota? Jest to wyrób odpowiednio oczyszczonej i wypalonej gliny, zazwyczaj dostępny w postaci płytek. Terakotę stosuje się zazwyczaj, jako ozdobę, jednak jest trwalsza niż zwykła glazura. Nieczęsto wykłada się ją, jako podłogi czy też wykończenia schodów, albo tarasów. Istnieją również mrozoodporne rodzaje terakoty, które stosuje się głównie do ozdabiania znajdujących się na zewnątrz miejsc.

Glazura a terakota

Główna różnica między glazurą, a terakotą to wytrzymałość materiałów. Glazura jest delikatna, łatwo więc jest ją uszkodzić, terakota z kolei, jest o wiele bardziej wytrzymałym materiałem, dlatego też jest bardziej odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Glazurę zazwyczaj kładzie się na ściany, do dekoracji, z kolei terakotę układa się również na podłogach, czy też na zewnętrznych częściach budynków, zwłaszcza jeśli zaopatrzymy się w wersję mrozoodporną. Glazurę cechuje niska wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, może ona się pokruszyć czy też złamać, jeśli upadnie na nią ciężka rzecz, terakota jest trwalsza, oraz bardziej odporna na tego typu wypadki.

Czym się różni gres od terakoty?

To, czym różni się gres od terakoty, to przede wszystkim wytrzymałość tych materiałów, oraz to jak się prezentują. Gres jest materiałem nieco bardziej wytrzymałym od terakoty, różni się od niej też teksturą, ponieważ podczas gdy terakota jest zazwyczaj powierzchnią zupełnie gładką, gres jest chropowaty oraz wypustowy, co wpływa również na to, z jaką trudnością czyści się te dwa materiały. To, czym gres różni się od terakoty, to też kwestia wyglądu. Gres jest materiałem, który wymaga częstszej pielęgnacji, by zachować odpowiedni dla nas wygląd, terakota nie wymaga od nas wiele, poza tym dostępna jest wielu kolorach, podczas gdy gres występuje zazwyczaj tylko i wyłącznie w chłodnych odcieniach. Kolejną ważną różnicą, jest nasiąkliwość tych dwóch rodzajów płytek. Gres jest materiałem nieco bardziej porowatym, dlatego też wchłania więcej niż terakota, co może być dużym utrudnieniem w czyszczeniu.

Gres czy terakota?

To, czy wybrać gres, czy terakotę, zależy od wielu czynników. Pod względem estetycznym, większość osób decyduje się na terakotę, kres jest jednak materiałem bardziej wytrzymałym, dlatego też to właśnie on króluje na zewnętrznych stronach budynków. Zarówno gres jak i terakota występują w wariantach mrozoodpornych, dlatego opatem materiały mogą okazać się równie użyteczne, zwłaszcza na zewnętrznych stronach budynków. Gres jest jednak tworzywem, które jest uważane za bardziej skłonne do utrzymywania niechcianej wody, dlatego też to terakotę poleca się na wykładanie pomieszczeń takich jak łazienki. To czy wybrać gres, czy terakotę, zależy od efektu, jaki planujemy osiągnąć.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze