HomeInneJakie właściwości ma styropapa?

Jakie właściwości ma styropapa?

Styropapa to materiał budowlany, który zyskuje na coraz to większej popularności dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym. Przede wszystkim styropapa znajduje swoje zastosowanie w trakcie ocieplania poddasza, dachu płaskiego, czy nawet do ocieplania podłogi. Ten materiał izolacyjny zbudowany jest z pełnego styropianu, który umieszczony jest pomiędzy dwoma warstwami papy. W sieci pojawia się wiele zapytań o koszty i cenniki związane z montażem styropapy, i czy warto izolować budynek tym materiałem. W dalszej części przygotowaliśmy odpowiedź na te pytania.

Czym jest styropapa?

W takim razie, czym jest styropapa i czy warto decydować się taką formę ocieplenia? Przede wszystkim styropapa to materiał izolacyjny, który powstaje w wyniku połączenia styropianu i papy. Jest on bardzo lekki, a zarazem charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i trwałością. Najczęściej w składach budowlanych dostępna jest styropapa o grubości 5 cm. W trakcie montażu i ocieplania dachu, pojawia się w sieci wiele opinii, które sugerują to, że korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosować dwie warstwy płyt o łącznej grubości 10 cm, a najlepiej układać styropapę na przekładkę, ta metoda skutkuje tym, że koszty pokrycia dachu stają się większe, jednak taki sposób układania tego materiału izolacyjnego umożliwia uniknięcie powstawania mostków cieplnych i nieciągłości w izolacji.

Na rynku nabyć można również kliny styropianowe, które są dodatkowo laminowane papą, ten materiał jest inaczej nazywany – izoklinem. Najczęściej tego rodzaju kliny znajdują swoje zastosowanie w trakcie łączenia dachu z kominami, nadbudową, czy świetlikami dachowymi. Zamocowanie izokliny przyczynia się do tego, że niwelują przejścia, które mają miejsce w narożnikach, to z kolei przyczynia się do tego, że unika się pęknięć w tych miejscach, w których powstaje załamanie konstrukcji.

Styropapa – jak wygląda montaż?

Najpopularniejszą formą montażu styropapy do ocieplenia dachu jest zastosowanie kleju bitumicznego, albo innego rodzaju specjalistyczne łączniki mechaniczne. Często zdarzają się sytuacje, w których wykorzystuje się te dwie techniki mocowania jednocześnie, jednak w ten sposób koszty pokrycia dachu styropapą są większe.

Mocowanie styropapy za pomocą kleju powinno odbyć się przed wcześniejszym upewnieniem się, czy tego rodzaju klej nie zawiera w swoim składzie niebezpiecznych i szkodliwych rozpuszczalników organicznych dla styropianu. Użycie nieodpowiedniego kleju podczas mocowania styropapy, może przyczynić się do uszkodzenia powłoki izolacyjnej tego materiału. W związku z tym, warto decydować się na te kleje, które rekomenduje producent styropapy. W przypadku montażu styropapy za pomocą łączników mechanicznych, należy odpowiednio dobrać rodzaj łącznika do materiału.

Ocieplenie dachu płaskiego styropapą

Na co zwracać uwagę podczas ocieplania dachu płaskiego styropapą? Istotną kwestią podczas ocieplania dachu płaskiego, który znajduje się na budynkach do 15 m wysokości, jest rozróżnienie strefy. W tym przypadku wymienia się strefę wewnętrzną, krawędziową i narożną. Czym charakteryzują się te strefy? Każda strefa posiada z góry określoną siłę ssania wiatru, na który narażony jest dach. W tym przypadku przed ociepleniem dachu płaskiego styropapą, ważne jest określenie, w jakiej strefie znajduje się dach.

Styropapa – czy warto?

W takim razie, czy warto decydować się na zastosowanie styropapy? Styropapa dzięki swojej konstrukcji i połączeniu dwóch bardzo popularnych materiałów izolacyjnych, chroni i zabezpieczania budynki przed nadmierną wilgocią i ujemnymi temperaturami. Kolejną zaletą styropapy to jego waga, wytrzymałość i parametry izolacyjne, które wynoszą od 0.030 do 0.038 W/(m.k). Styropapa jest również dostępna w przystępnej cenie. W odpowiedzi na pytanie, czy warto zdecydować się na tego rodzaju izolację, wg zebranych rekomendacji naszych użytkowników, odpowiadamy, że warto, ponieważ jest to ekonomiczne rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści.

Styropapa – koszty i cennik

Jakie są koszty związane z montażem styropapy, i jaki jest cennik tego materiału? W sieci pojawia się wiele cenników styropapy, w których cena, najczęściej jest zależna od rozmiarów i współczynnika przewodności, dodatkowo cena jest podawana przeważnie za m2. W takim razie, ile trzeba zapłacić za m2? W tym przypadku cena za m2 różni się w zależności od grubości:

Poniżej umieściliśmy cennik za m2 styropapy jednostronnej:

·    5 cm – 20 zł,

·    10 cm – 26 zł,

·    15 cm – 33 zł,

·    20 cm – 43 zł.

Cennik za m2 styropapy dwustronnej:

·    5 cm – 27 zł,

·    10 cm – 34 zł,

·    15 cm – 41 zł,

·    20 cm – 50 zł.

 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze