Jakie właściwości ma styropapa?

Jakie właściwości ma styropapa?

Styropapa to materiał budowlany, który zyskuje na coraz to większej popularności dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym. Przede wszystkim styropapa znajduje swoje zastosowanie w trakcie ocieplania poddasza, dachu płaskiego, czy nawet do ocieplania podłogi. Ten materiał izolacyjny zbudowany jest z pełnego styropianu, który umieszczony jest pomiędzy dwoma warstwami papy. W sieci pojawia się wiele zapytań o koszty i cenniki związane z montażem styropapy, i czy warto izolować budynek tym materiałem. W dalszej części przygotowaliśmy odpowiedź na te pytania.

Czym jest styropapa?

W takim razie, czym jest styropapa i czy warto decydować się taką formę ocieplenia? Przede wszystkim styropapa to materiał izolacyjny, który powstaje w wyniku połączenia styropianu i papy. Jest on bardzo lekki, a zarazem charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i trwałością. Najczęściej w składach budowlanych dostępna jest styropapa o grubości 5 cm. W trakcie montażu i ocieplania dachu, pojawia się w sieci wiele opinii, które sugerują to, że korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosować dwie warstwy płyt o łącznej grubości 10 cm, a najlepiej układać styropapę na przekładkę, ta metoda skutkuje tym, że koszty pokrycia dachu stają się większe, jednak taki sposób układania tego materiału izolacyjnego umożliwia uniknięcie powstawania mostków cieplnych i nieciągłości w izolacji.

Na rynku nabyć można również kliny styropianowe, które są dodatkowo laminowane papą, ten materiał jest inaczej nazywany – izoklinem. Najczęściej tego rodzaju kliny znajdują swoje zastosowanie w trakcie łączenia dachu z kominami, nadbudową, czy świetlikami dachowymi. Zamocowanie izokliny przyczynia się do tego, że niwelują przejścia, które mają miejsce w narożnikach, to z kolei przyczynia się do tego, że unika się pęknięć w tych miejscach, w których powstaje załamanie konstrukcji.

Styropapa – jak wygląda montaż?

Najpopularniejszą formą montażu styropapy do ocieplenia dachu jest zastosowanie kleju bitumicznego, albo innego rodzaju specjalistyczne łączniki mechaniczne. Często zdarzają się sytuacje, w których wykorzystuje się te dwie techniki mocowania jednocześnie, jednak w ten sposób koszty pokrycia dachu styropapą są większe.

Mocowanie styropapy za pomocą kleju powinno odbyć się przed wcześniejszym upewnieniem się, czy tego rodzaju klej nie zawiera w swoim składzie niebezpiecznych i szkodliwych rozpuszczalników organicznych dla styropianu. Użycie nieodpowiedniego kleju podczas mocowania styropapy, może przyczynić się do uszkodzenia powłoki izolacyjnej tego materiału. W związku z tym, warto decydować się na t