Renowacja drzwi

Z czasem nawet najlepszej jakości, drewniane i solidne drzwi wewnętrzne będą wymagały odświeżenia. Aby dobrze się prezentowały i mogły przetrwać kolejne dziesiątki lat, warto oddać je w ręce specjalistów. Samodzielne wykonanie renowacji drzwi wewnętrznych jest możliwe do wykonania, jednak bardzo czasochłonne i trudne bez posiadania odpowiedniego wyposażenia oraz narzędzi.

Renowację drzwi warto powierzyć specjalistom, posiadającym doświadczenie oraz warsztat. Najlepsi fachowcy są w stanie odnowić drzwi wewnętrzne wykonane nie tylko z drewna, ale również w płyty pilśniowej. Warto wcześniej dowiedzieć się, ile kosztuje renowacja drzwi i futryn?

Na czym polega renowacja drzwi i renowacja futryn?

Każde drzwi składają się nie tylko ze skrzydła, ale również z futryn, w których są zamontowane. Czy wiesz jak odnowić drzwi wewnętrzne? Decydując się na renowację drzwi, jednocześnie trzeba brać pod uwagę również renowację futryn. Sam proces odnowy drzwi nie jest skomplikowany, jednak wymaga kilkuetapowych prac. W zakres prac wchodzi skrobanie wierzchniej warstwy farby lub lakieru, opalanie, szpachlowanie ubytków i ponowne malowanie z lakierowaniem, jeśli tego życzą sobie klienci. Wszystko po to, by odnowienie drzwi wewnętrznych dało jak najlepszy efekt. 

Zwykle renowacja drzwi zakłada dwu – lub trzykrotne malowanie powierzchni. Analogicznie wykonywana jest renowacja futryn. Ile kosztuje renowacja drzwi drewnianych? Jeśli chodzi o taką renowację drzwi drewnianych, cena, jaka zwykle jest podawana, oscyluje w okolicach 150 złotych. Oczywiście w przypadku renowacji drzwi drewnianych cena uzależniona jest od regionu, w którym dana usługa jest poszukiwana. Warto dodać, że renowacja drzwi drewnianych ceną nie odbiega znacząco od renowacji drzwi z płyty pilśniowej.

Renowacja drzwi z płyty pilśniowej

Procedura w przypadku renowacji drzwi z płyty pilśniowej jest nieco mniej kłopotliwa i bardziej wykonalna w domowych warunkach, bez wzywania fachowca. W zasadzie renowacja drzwi z płyty pilśniowej ogranicza się jedynie do zmatowienia i zdarcia wierzchniej warstwy farby i lakieru papierem ściernym, dokładne odpylenie i odtłuszczenie powierzchni, a następnie powtórne malowanie. Również odnowa drzwi z płyty pilśniowej powinna przebiegać etapami.

Jak odnowić stare futryny drewniane bez pomocy fachowca?

Co bardziej uparci mogą szukać w sieci informacji, jak odnowić stare futryny drewniane oraz jak wygląda renowacja drzwi we własnym zakresie. W przypadku odnowy drzwi konieczne jest ich uprzednie wyciągnięcie z zawiasów oraz usunięcie wszystkich elementów dodatkowych, jak klamki, numery na drzwiach, szybki czy inne. W przypadku renowacji drzwi drewnianych warto zacząć od opalarki. Farby olejne pod wpływem wytwarzanego przez narzędzie ciepłego powietrza „bąbelkuje”. Takie bańki łatwo zeskrobać za pomocą szpachelki. Do samodzielnej odnowy drzwi wykonanych z drewna można wykorzystać specjalne środki chemiczne o żelowej konsystencji. Specyfik nakładamy na starą farbę i czekamy, aż pod wpływem jego działania farba zmięknie na tyle, że będzie łatwo do usunięcia. Druga metoda polecana jest szczególnie w przypadku bardzo eleganckich, strojnych i nierzadko zabytkowych drzwi ozdobionych płaskorzeźbami. Istnieje jeszcze jedna metoda odnowy drzwi drewnianych, jednak wymaga posiadania wiedzy i doświadczenia w pracach stolarskich. W przypadku tej już zdecydowanie bardziej profesjonalnej renowacji drzwi drewnianych wykorzystywane jest narzędzie o nazwie cykliny do drewna. Niezależnie od wybranej metody nie można zapominać o środkach bezpieczeństwa, jak okulary, specjalne rękawice oraz maski. Te same metody można zastosować w stosunku do ościeżnic. Więc jak odnowić stare futryny drewniane? Odpowiedź jest prosta: dokładnie tak, jak drzwi.

Jak samodzielnie odnowić drzwi z płyty pilśniowej?

Zanisz sprawdzisz ile kosztuje renowacja drzwi i futryn być spróbujesz wziąć sprawy w swoje ręce. Jeśli posiadasz drzwi z płyty pilśniowej na stanie w starym mieszkaniu czy domu, bez obaw, poradzisz sobie sam z odnową drzwi. Do renowacji drzwi z płyty pilśniowej sprawdzi się papier ścierny o gradacji od 120 do 320. Jeśli masz taką możliwość, możesz skorzystać ze szlifierki, jednak w bardziej newralgicznych miejscach prace wykonuj ręcznie. Po tym zabiegu powierzchnię należy oczyścić z pyłu i odtłuścić odpowiednim preparatem. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do ponownego pomalowania farbą.

Renowacja drzwi – cennik usług

Zastanawiasz się ile kosztuje renowacja drzwi i futryn? Ile kosztuje renowacja drzwi drewnianych? W przypadku drzwi starego typu, których budulcem jest płyta pilśniowa, praca renowacyjna wydaje się być jeszcze prostsza. Być może dlatego w zakładach stolarskich trudno znaleźć renowację drzwi w cenniku usług. Warto jednak zlecić pracę wyspecjalizowanej firmie. Jeśli chodzi o renowację drzwi cennik jest następujący – koszt renowacji zaczyna się od 200 zł za skrzydło drzwi. Jeśli chodzi o renowację drzwi drewnianych cena sięga około 250 zł, przy czym jest uzależniona od wielu czynników.  Renowacja samych futryn kosztuje około 100 zł. Efekt końcowy w postaci odnowy drzwi jest z pewnością wart pracy i inwestycji.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze