Strona głównaPoradyJak zbudować gołębnik?

Jak zbudować gołębnik?

Tradycje gołębiarskie wciąż najmocniej zakorzenione są na Śląsku i tam powszechnie kultywowane. Pasjonatów gołębiarstwa nie brakuje i w innych rejonach Polski. Ci najbardziej zaangażowani w swoje hobby samodzielnie budują gołębniki od podstaw, opierając się na profesjonalnych projektach gołębników dla gołębi pocztowych. Inni, którzy nie mają tyle czasu, oddają zbudowanie gołębnika fachowcom czy złotym rączkom. Dowiedz się jak zbudować gołębnik dla gołębi pocztowych i wiele więcej!

Na szczęście sposób, jak zbudować gołębnik, nie jest trudny, nie wymaga wykorzystania żadnego specjalistycznego sprzętu. Na dobrą sprawę, aby budować gołębnik od podstaw, wystarczą podstawowe umiejętności manualne. W takim razie jak zrobić gołębnik?

Jak zbudować gołębnik dla gołębi pocztowych

Zanim przystąpimy do realnej budowy gołębnika z drewna, ważne jest określenie konkretnych parametrów, w tym niezbędnej powierzchni, oświetlenia, tego, jak zrobić wyloty dla gołębi i jak zadbać o ich komfort. Profesjonalnie wykonany projekt gołębnika dla gołębi pocztowych będzie zawierał kilka informacji więcej. Zakłada się, że w gołębniku nie powinno jednocześnie przebywać więcej, niż dwadzieścia par zwierząt, a każda z nich musi mieć do swojej dyspozycji od 0,5 do 0,8 metra kwadratowego wolnej przestrzeni. W każdym projekcie gołębnika dla gołębi pocztowych musi znaleźć się również odpowiednie oświetlenie, wentylacja i zabezpieczenie przed atakami drapieżników. Warto też sprawdzić, jak zrobić wyloty dla gołębi. Projekt gołębnika dla gołębi pocztowych można wykonać samodzielnie, można zwrócić się też w tej kwestii do odpowiednich firm. Ważnym elementem będzie woliera, dzięki której gołębie będą mogły poczuć nieco wiatru w skrzydłach. Zatem jak zbudować gołębnik dla gołębi?

Hobbystyczna hodowla i gołębnik na słupie

Jeśli nie zamierzasz być od razu ogromnym hodowcą i wystarczy ci do szczęścia kilka sztuk ptaków, zamiast budować gołębnik z drewna, możesz na swojej posesji postawić gołębnik na słupie. Możliwe jest też umieszczenie gołębnika na słupie bezpośrednio na dachu, jeśli jego konstrukcja i stopień nachylenia na to pozwalają. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju gołębnik postanowisz postawić, wszystkie muszą mieć ażurowe podłogi.

Budowa gołębnika od podstaw

Mało kto wie jak zrobić gołębnik, choć nie jest to skomplikowane. Do budowy gołębnika od podstaw należy zabrać się od stworzenia rożna, czyli ramy dla całej konstrukcji, a przede wszystkim dla ażurowej podłogi. Zarówno w gołębniku na słupie, jak i w większych gołębnikach, taki rodzaj podłogi pomaga w utrzymaniu czystości i odprowadzaniu ptasich odchodów. Do budowy gołębników często jako baza wykorzystywane są moduły paneli ogrodzeniowych. Na dalszych etapach to, jak zrobisz gołębnik, zależy głównie od ciebie. Musisz pamiętać jedynie, aby ściany były wykonane z solidnych materiałów, a dach, by miał wentylację. Cała konstrukcja gołębnika musi chronić ptaki przed atakami innych zwierząt, ale i przed warunkami atmosferycznymi. W środku powinno znaleźć się miejsce lęgowe, ale też różnorodne półeczki i daszki, gdzie ptaki będą mogły siedzieć. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe założenia, budowa gołębnika z drewna to najlepsze rozwiązanie. Konstrukcja jest solidna, a jednocześnie całe przedsięwzięcie nie jest ogromnie kosztowne. Trzeba się jednak wcześniej wyposażyć w dobre narzędzia stolarskie. 

Wyloty dla gołębi – jak zrobić?

We wszystkich gołębnikach wyloty odpowiadają za możliwość wyjścia i wejścia ptaków do schronienia. Zwykle w gotowych projektach gołębników dla gołębi pocztowych można znaleźć również instrukcje odnoszące się wylotów dla gołębi, jak je zrobić. Informacje, czym są wyloty dla gołębi i jak je zrobić, obejmują zwykle sposób montowania i długość. Dobrze zrobione wyloty dla gołębi będą w stanie też chronić ptaki przed atakami najczęściej polujących na nie drapieżników, jak kuby lub koty. Najrozsądniejszą opcją jest zwrócenie się do firm przygotowujących gołębniki. W ich ofercie można znaleźć gotowe wyloty dla gołębi, jedyne, co trzeba zrobić, to zamontować je na miejscu. Ich ilość czy wielkość bez trudu można dopasować do zbudowanego samodzielnie gołębnika. Sama konstrukcja takiego wylotu do gołębników, jest solidna i naprawdę trwała.

Czy już wiesz jak zbudować gołębnik dla gołębi pocztowych? Mamy nadzieję, że proces tworzenia budowli pójdzie teraz bez żadnych problemów i stworzysz solidne gołębniki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze