Strona głównaPoradyRobot koszący — czy warto go kupić?

Robot koszący — czy warto go kupić?

Aby nieskazitelnie wyglądać, każdy trawnik potrzebuje regularnego koszenia. Zaleca się wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu. Niestety jest to dosyć praco- i czasochłonne, jak również nie każdy z nas jest w stanie wygospodarować dwie, trzy godziny na koszenie trawy. Na szczęście jest na to wyjście — zakup robota koszącego, który wykona całą pracę za nas. Sprawdź, jak działa robot koszący i w jakim przypadku sprawdzi się on w ogrodzie!

Czym jest i jak działa robot koszący?

Właściwie w dzisiejszych czasach chyba nikomu nie trzeba szczególnie tłumaczyć, jak wyglądają roboty koszące. Ich popularność jest bardzo zbliżona do robotów sprzątających. Jedno jest pewne — urządzenia te mają na celu ułatwienie prac ogrodowych i oszczędzenie czasu, który właściciel kosiarki może poświęcić, np. na odpoczynek z dziećmi.

Roboty koszące (lub inaczej kosiarki automatyczne) przypominają wyglądem dużego mechanicznego żółwia, który samoczynnie jeździ po całym trawniku i tym samym kosi trawę. Odpowiedzialna za to jest specjalna tarcza tnąca złożona z kilkumilimetrowych ostrzy.

Kosiarki samojezdne wyposażone są w akumulator litowo jonowy, który wystarcza na ciągłe działanie urządzenia przez około godzinę do dwóch. Co ciekawe, kosiarka pracuje niemal bezdźwięcznie, a więc nie powoduje hałasu tak jak tradycyjne kosiarki spalinowe. Robot koszący zaczyna i kończy koszenie w specjalnej stacji dokującej (ładującej).

Kosiarka automatyczna do trawników

Wiele osób myśli, że automatyczna kosiarka nadaje się jedynie do idealnie płaskich powierzchni, jak również jej posiadanie trzeba zaplanować przed założeniem trawnika. To mit. Dzisiejsze roboty koszące są to bardzo zaawansowane urządzenia, które nie tylko radzą sobie z przeciwnościami (np. nierówności powierzchni trawnika), ale również posiadają wiele dodatkowych funkcji, jak np.:

  • elektryczną regulację wysokości koszenia,
  • zabezpieczenia antykradzieżowe (np. uruchamianie pinem),
  • możliwość sterowania z poziomu smartfona,
  • automatyczne mulczowanie (robot rozdrabnia ściętą trawę),
  • czujniki przeszkód i deszczu,
  • po skończonej pracy robot sam wraca do stacji.
Robot koszący marki Husqvarna

Jak zacząć koszenie trawy kosiarką automatyczną?

Mało kto również wie, że nie wystarczy sam zakup automatycznej kosiarki, aby móc od razu przejść do rzeczy. Każda kosiarka automatyczna działa po wyznaczonym wcześniej terenie. Tak więc kolejnym krokiem po zakupie robota jest wykonanie tzw. przewodu ograniczającego, którym zaznacza się granice trawnika.

Jest to po prostu cieniutki kabel elektryczny, który układa się ok. 10 – 30 centymetrów od krawędzi trawnika w obwodzie zamkniętym. Kiedy robot wyczuje obecność pętli indukcyjnej, zatrzyma się i zmieni kierunek pracy.

Taki kabel ograniczający można wykonać samodzielnie, jednak znacznie lepszym wyjściem jest powierzenie tego profesjonaliście, który będzie wiedział, jakie odległości zachować, aby nasz robot koszący nie uległ kolizji np. z krawężnikiem, rabatą czy sprzętami znajdującymi się w ogrodzie.

Robot koszący gardena w stacji dokującej

Kosiarka automatyczna – wady i zalety

Samojezdne roboty do koszenia trawy to przede wszystkim wygoda dla każdego posiadacza dużego ogrodu. Wystarczy tylko zaprogramować urządzenie za pomocą smartfona według własnych preferencji, a ono same utrzyma cały trawnik w nienagannym stanie. Dodatkowym atutem jest ich energooszczędność i fakt, że nie generują spalin, tak więc kosiarki automatyczne są znacznie bardziej ekologiczne.

Kosiarkę automatyczną można zaprogramować na wiele sposobów, np. tak, żeby działała tylko w konkretne dni w określonych godzinach (np. nad ranem, kiedy nie będzie nikomu przeszkadzać). Ciekawostką jest fakt, że niektóre roboty mogą kosić trawnik nawet w czasie deszczu.

Warto zaznaczyć, że częste koszenie wpływa na zagęszczenie trawnika. Ponadto mulczowana przez roboty koszące trawa stanowi naturalny nawóz, co również wpływa na kondycję i zwiększenie tempa wzrostu nowych roślin.

Ostatnią zaletą robota koszącego może być jego bezpieczeństwo, gdyż wyposażony jest w szereg zabezpieczeń, chroniących przed kolizją czy zranieniem. Automatyczne kosiarki wyłączają się w momencie, w którym zostaną podniesione lub przewrócone.

Jako wady automatycznych kosiarek można wskazać:

  • wysoką cenę,
  • dosyć długi czas ładowania względem czasu koszenia,
  • konieczność uprzedniego sprzątnięcia trawnika z drobnych przedmiotów, które noże tnące mogłyby zniszczyć (np. zabawki lub spinacze),
  • konieczność skrupulatnego rozłożenia przewodu ograniczającego (również wokół drzew, mebli ogrodowych, wszystkich chodników, rabat kwiatowych itd.),
  • możliwość utknięcia lub zgubienia trasy.
Automatyczna kosiarka

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota koszącego?

Przed zakupem kosiarki automatycznej w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jej producenta. Jak się okazuje, na rynku jest ogrom urządzeń słabej jakości, które z prawdziwymi robotami mają nie wiele wspólnego.

Kupując automatyczną kosiarkę od wiodących producentów, zyskujesz pewność poprawnego działania wszystkich funkcji, a także długą żywotność. Przykładem mogą być cieszące się wieloletnim zaufaniem kosiarki samojezdne Husqvarna oraz roboty koszące Stiga.

Roboty koszące sterowane za pomocą aplikacji

W kosiarkach automatycznych ważnymi aspektami są:

Szerokość koszenia — wpływ na ten czynnik powinna mieć wielkość obszaru, który będzie koszony z pomocą kosiarki samojezdnej. Im jest on większy, tym lepiej wybrać kosiarkę o większej szerokości roboczej, dzięki czemu praca przebiegnie szybciej i bardziej efektywnie.

Obszar i czas koszenia na jednym ładowaniu — warto sprawdzić, ile godzin robot jest w stanie pracować bez przerwy na ładowanie i tym samym czy jest on w stanie skosić cały trawnik za jednym razem.

Wysokość koszenia trawy – to również ważny parametr, od którego będzie zależeć wygląd trawnika. Dobre roboty potrafią ścinać trawę zarówno na wysokości kilkunastu centymetrów, jak i zaledwie kilku.

Czas ładowania – im szybciej dany model jest w pełni naładowany, tym szybciej może on powrócić do pracy.

Nóż tnący – wielkosć i kształt noży ma znaczenia, zwłaszcza że raz na jakiś czas wymagają wymiany. Dobrze wybrać model z łatwo dostępnymi częściami w postaci noży.

Poziom hałasu – warto wybrać urządzenie ciche, które w trakcie pracy nie będzie uciążliwe ani dla nas, ani dla sąsiadów.

Dodatkowe funkcje – im więcej udogodnień, tym łatwiej posługiwać się robotem (np. GPS ułatwi znalezienie urządzenia, jeśli przypadkiem zgubi się w jakimś zakamarku).

Moc urządzenia – mniejsze trawniki nie są zbyt wymagające, jednak w przypadku sporych połaci trawy z pewnością przyda się mocniejszy sprzęt.

Bezpieczeństwo – jako, że roboty koszące działają bez naszego nadzoru, koniecznie powinny posiadać szereg zabezpieczeń przed przypadkowym zranieniem, kradzieżą czy zniszczeniem.

Warto także pamiętać, że wszystkie roboty koszące wymagają właściwej konserwacji i przeglądów przed tzw. zimowaniem. Dzięki temu zachowają swoją sprawność na lata.

Robot koszący – czy warto go kupić? – Podsumowanie

Z pewnością warto kupić robota koszącego, jeśli nie mamy dużą posesję ze sporymi trawnikami, których nie mamy czasu doglądać lub zwyczajnie tego nie lubimy. Z pomocą kosiarki automatycznej znacznie łatwiej jest utrzymać trawnik w idealnej długości. Pamiętajmy również, że kluczem do właściwej pracy kosiarki jest prawidłowo rozłożony przewód ograniczający.

Natomiast lepiej zrezygnować z robota koszącego, jeżeli posiadamy w ogrodzie sporą ilość nasadzeń (krzewów, drzew, kwiatów) i sprzętów ogrodowych rozłożonych nierównomiernie, co znacznie utrudni, a nawet uniemożliwi wyznaczenie obszaru koszenia. 

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze