Strona głównaNarzędziaJak bezpiecznie przerobić wkrętarkę akumulatorową na sieciową?

Jak bezpiecznie przerobić wkrętarkę akumulatorową na sieciową?

Wkrętarka to bardzo praktyczny sprzęt, który przyda się do wielu prac domowych. Jednak zazwyczaj korzysta się z wkrętarki akumulatorowej. Do niektórych prac bardziej praktyczna jest wkrętarka zasilana z sieci, przy której nie trzeba przejmować się na przykład rozładowującym się akumulatorem. To istotne, jeżeli planujesz duże prace, na przykład wkręcanie desek tarasowy. Pracy jest wówczas dużo i warto ją sensownie rozdysponować. Oto sposób, jak zrobić przeróbkę wkrętarki akumulatorowej na sieciową.

Prosty sposób na  przeróbkę wkrętarki akumulatorowej na sieciową

Najczęstszy powód szukania informacji, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową 18V na sieciową, jest zużycie akumulatorów. Koszt zakupu nowych jest stosunkowo wysoki, a do tego po jakimś czasie konieczna będzie ponowna wymiana. Z tego powodu wiele osób decyduje się na także przeróbkę. W ten sposób uratować można swój, nierzadko kosztowny sprzęt elektryczny, a sama wkrętarka jeszcze długo ci posłuży.

Sposób, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową na prąd, jest dość prosty dla osób mających mniej więcej pojęcie o tego rodzaju pracach.

Zacznij od wyjęcie akumulatora, bo to właśnie na nim wykonywać będziesz większość prac związanych z tym, jak zrobić zasilacz do wkrętarki. Usunąć z niego trzeba niesprawne ogniwa. Następnie kostki elektryczne trzeba przykleić do górnej obudowy baterii. Kolejnym krokiem jest przylutowanie kabelków czerwonych i niebieskich do styków baterii. Poprzez wywiercony otwór w obudowie należy kabelki wyprowadzić na zewnątrz. Końcówki trzeba oczywiście wkręcić w kostkę elektryczną. Po dokładnym zamknięciu obudowy pierwszy etap tego, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową na prąd jest zakończony. 

Pora na zajęcie się drugą stronę kabelków. Przylutować je trzeba do zacisków typu krokodylki. Można je również zaizolować dla bezpieczeństwa. Od długości kabla zależy, jaki zasięg będzie miała twoja nowa wkrętarka na prąd.

Jaki jest koszt tego, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową 18V na sieciową? Wszystko zależy oczywiście od tego, jak wiele elementów masz już w domu. Potrzebnych jest około 3 metry kabla. Do tego niezbędne jest również zakupienie zacisków krokodylkowych.

Bezpieczne przerobienie wkrętarki akumulatorowej 18V na sieciową

W przypadku tego, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową na prąd, najważniejszym problemem jest konieczność zmiany napięcia prądu elektrycznego. W gniazdku bowiem występuje napięcie 230V, a wkrętarka wykorzystuje 18V. Dlatego niezbędne jest skorzystanie z dodatkowych elementów pozwalających na taką przeróbkę. W tym celu świetnie sprawdzi się zasilacz, nawet stary zasilacz komputerowy. Konieczny będzie również dobrej jakości transformator. To on pomoże zlikwidować różnice napięcia. Do kondensatora wykorzystuje się mostki prostownicze, które są połączone z kondensatorami filtrującymi. Na wyjściu z nich powinno się pojawić napięcie 18V. Oznacza to dokładnie takie, jakie jest wykorzystywane we wkrętarce.

W pracach takich jak przeróbka wkrętarki akumulatorowej na sieciową najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkownika. Później sprzęt musi być zdatny do normalnego użytkowania. Z tego powodu tak istotne jest, by dobrze planować każdy swój krok i sprawdzić jakość połączeń jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania przerobionej wkrętarki. Najlepiej jest posługiwać się sprawdzonymi schematami. Trzeba także przeanalizować, jakie elementy ma się w swoim domu. W przypadku tego, jak przerobić wkrętarkę akumulatorową 18V na sieciową, istotne jest, aby dokładnie przeliczyć koszt takiej przeróbki. Okazać się może bowiem, że bardziej opłacalny jest zakup nowego akumulatora albo wręcz całego urządzenia, tym razem zasilanego już energią z sieci. Inaczej jest, jeżeli twoja wkrętarka akumulatorowa jest wysokiej klasy. Dobry sprzęt jest kosztowny. Mocną wkrętarkę warto ratować, szczególnie że koszt zakupu nowego akumulatora jest w tym przypadku również stosownie wyższy. W takiej sytuacji z pewnością  przeróbka wkrętarki akumulatorowej na sieciową ma duży sens.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze