Strona głównaNarzędziaWinda dekarska — używane z Niemiec, a może nowa lub własnej roboty?

Winda dekarska — używane z Niemiec, a może nowa lub własnej roboty?

Windy dekarskie to sprzęt potrzebny na każdej budowie, podczas wszelkich remontów dachów. Taka wciągarka dekarska pozwala na sprawne wciąganie niezbędnych materiałów na dach. Tym samym ułatwia pracę i dba o bezpieczeństwo pracowników. 

Windy dekarskie – Niemcy

Windy dekarskie używane to najtańszy sposób na zakup tego rodzaju sprzętu dla swojej firmy. Szczególnie popularne są windy dekarskie z Niemiec. Dlaczego warto je stamtąd sprowadzić? Przede wszystkim są to urządzenia zazwyczaj dobrych marek, wysokiej jakości i kupione w solidnej cenie. Przez to nawet po kilku latach używania są nadal w świetnym stanie i mogą z powodzeniem służyć na kolejnej budowie. Winda dekarska z Niemiec sprawdzi się, jeżeli nie możesz sobie pozwolić na zakup droższego sprzętu, a jednak zależy ci na znacznym ułatwieniu sobie prac na budowie. 

Gdzie znajdują się windy dekarskie używane? Najlepiej w ich poszukiwaniu sprawdzać wszelkie portale aukcyjne, ale także fora branżowe. Często znajdują się tam ogłoszenia dotyczące sprzedaży niepotrzebnego już sprzętu dobrej klasy. Inną możliwością jest szukanie bezpośrednio u źródeł. Obecnie wielu Polaków pracuje na Zachodzie. Można zapytać wśród znajomych i być może ktoś zna firmę, która akurat chce się pozbyć swojej windy dekarskiej. Z Niemiec transport nie będzie kosztowny.

Tutaj warto także dokonać rozróżnienia. Istnieją windy dekarskie używane elektryczne, które zazwyczaj są niemobilne. To znaczy, że montuje się je w jednym miejscu i w nim pozostają do czasu przeniesienia. Przy dużym natężeniu prac na dachach, na przykład kamienic, bardziej praktyczna jest winda dekarska spalinowa. Jest ona zamontowana na platformie jezdnej. W ruchu drogowym jest uznawana za zwykłą przyczepę, może się więc poruszać po drogach publicznych. Jednak koszt takiej windy dekarskiej, z Niemiec i nie tylko, jest zdecydowanie wyższy.

Winda dekarska – własnej roboty

Jeżeli nie masz ochoty na zakup używanej windy dekarskiej z Niemiec, możesz spróbować taki sprzęt wykonać samodzielnie. Nie jest to trudne, bo sama konstrukcja wciągarki dekarskiej nie jest szczególnie skomplikowana. Tym niemniej trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim odpowiedni udźwig tego rodzaju sprzętu. Winda dekarska własnej roboty musi być bezpieczna. Pamiętać trzeba o takich elementach jak na przykład załamanie szyn. Tylko wówczas winda dekarska będzie dostosowana do różnych połaci dachów.

Winda do dachówki – nowa

Można oczywiście zakupić nową wciągarkę dekarską. Tego rodzaju sprzęt należy do grona profesjonalnych. Stąd nie dziwi kosztowność tego zakupu. Musi być ona bezpieczna, aby nawet przy dużej masie materiałów nic nie spadło i nie zrobiło nikomu krzywdy. Szczególnie warte uwagi są te, o jak najprostszej budowie. Są wówczas również łatwe w obsłudze. Modułowa budowa wielu spośród nich pozwala na udźwig na długości nawet 21 metrów. Winda do dachówki może być także dłuższa, jeżeli tego wymaga charakter prac, ze względu na możliwość jej połączenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że koszt zakupu takiej windy dekarskiej sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie jest to więc tanie. Stąd tak duża popularność wind dekarskich używanych sprowadzanych na przykład z Niemiec albo windy dekarskiej własnej roboty.

Warto poruszyć jeszcze jedną, niemniej istotną kwestię dotyczącą windy dekarskiej — uprawnienia. Specjalny dokument muszą posiadać wszystkie osoby, które obsługują ją na budowie. Tego rodzaju uprawnienia można zdobyć dzięki niedrogiemu kursowi. Specjalistyczne szkolenia są organizowane w całej Polsce. To kolejny sposób na podniesienie swoich kompetencji. Osoby poważnie myślące o swojej pracy jako blacharz lub dekarz z pewnością powinny umieć obsługiwać windę dekarską. Uprawnienia pozwalają robić to w bezpieczny sposób.

Windy dekarskie niewątpliwie nie są jeszcze tak popularne w Polsce, jak tradycyjne ręczne windy z kołowrotkiem, które dotychczas chętnie były wykorzystywane do wnoszenia dużych ciężarów na wysokości. Tym niemniej jest to bardzo praktyczne udogodnienie, którego zakup szybko się zwraca.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze