HomeOgródTawlina jarzębolistna - cena, uprawa, cięcie

Tawlina jarzębolistna – cena, uprawa, cięcie

Tawlina jarzębolistna jest krzewem liściastym. Do jej cech charakterystycznych zaliczamy szybki wzrost oraz dynamiczne rozstanie się w ogrodzie. Ma ona piękne zielone, duże liście, które porównywane są do liści jarzębiny, stąd też wzięła się jej nazwa. Często zagłusza ona inne rośliny. Zanim posadzisz ją w swoim zielonym zaciszu, dowiedz się więcej informacji na jej temat. W tym artykule poznasz cenę tawliny jarzębolistnej, jak wygląda jej uprawa, jak przeprowadzić cięcie tawliny jarzębolistnej sem, co piszą o niej na forum.

Tawlina jarzębolistna – cena

Ceny tawliny jarzębolistnej są mocno zróżnicowane. Zależne są od wysokości i odmiany tawliny. Cena za tawlinę jarzębolistną Sem (Sorbaria sorbifolia) o wysokości 60-80 cm to 22 zł w popularnym internetowym sklepie ogrodniczym. Na aukcjach internetowych możemy dostać tańsze sadzonki w cenie 15,80 zł za tawlinę jarzębolistną (Sorbaria miodajna). Najdroższe okazy są w cenie ok. 36 zł. Należy jednak pamiętać, że cena może się trochę różnić w zależności od wybranego źródła pozyskania rośliny.

Tawlina jarzębolistna – uprawa

Tawlina jarzębolistna jest rośliną, która cieszy oko przez cały sezon, jednak najbardziej efektowna jest wiosną. To właśnie w tym okresie liście mają najbardziej intensywną barwę. Najpierw są pomarańczowe, a później stopniowo przechodzą do barwy zielonej. Tawlina jarzębolistna ma białe kwiatostany, które zdobią ogród od czerwca do sierpnia. Kwiaty przypominają delikatny puch. Uprawa tawliny jarzębolistnej może odbywać się na skarpach – efektywnie je umocnią swoim systemem korzeniowym, na nasypach, zboczach – będą pełnić funkcję ochronną przed erozją. Kiedy masz do wykorzystania dużą przestrzeń, to wtedy warto pokusić się o posadzenie tej rośliny. Może ona tworzyć brzegi zbiorników wodnych, nieformowane żywopłoty. Uprawa tawliny jarzębolistnej jest prosta, ponieważ ten krzew liściasty nie jest wymagający. Jest odporna na wszelkie rodzaju zanieczyszczenia, zmiany temperatur, przymrozki oraz suszę. Ważnym aspektem uprawy tawliny jarzębolistnej jest zapewnienie jej słonecznego stanowiska, a także gleby, która będzie żyzna i o umiarkowanej wilgotności, dlatego warto wykonywać wapnowanie gleby. Tawlina jarzębolistna poradzi sobie również na stanowiskach półcienistych i nieco gorszych glebach. Co ciekawe rośliny nie należy nawozić, ponieważ w dobry sposób wykorzystuje zastane warunki i posiadane w podłożu składniki odżywcze. Bardzo rzadko jest ofiarą jakichkolwiek chorób, dlatego opryski chemiczne są wskazane tylko w momencie zainfekowania rośliny.

Tawlina jarzębolistna sem – cięcie

Co warto wiedzieć o cięciu tawliny jarzębolistnej sem? Ten proces poprawia pokrój rośliny, a także pobudza do silniejszego wzrostu. Cięcie tawliny jarzębolistnej sem sprawia, że wytwarzają się młode pędy. Ten zabieg powinno wykonywać się zimą, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Czy cięcie tawliny jarzębolistnej sem jest dobre? Trzeba mieć na uwadze, że zgęstnienie krzewu odbywa się kosztem kwiatów i owoców, pojawiających się na jesień, dlatego też przycinanie lepiej przeprowadzać co dwa lata. Wtedy nasza roślina nie będzie pozbawiona puszystych, białych kwiatostanów. Proces cięcia tawliny jarzębolistnej sem powinno się wykonywać w bezmroźny, dosyć pogodny dzień. Warto użyć do tego zabiegu naostrzonych, czystych narzędzi. Jak przeprowadzić cięcie? Pędy ścina się nad 2-3 zdrowymi i wykształconymi pąkami, które są skierowane na zewnątrz krzewu. Wszystkie pędy, które są uszkodzone, uschnięte, słabe, martwe należy usunąć, ponieważ niszczą one estetykę krzewu. W celu lepszego wzrostu, można wyciąć całkowicie stare pędy.

Tawlina jarzębolistna – forum

Na forum znajdujemy informacje, że najbardziej wymagającą odmianą jest właśnie odmiana jarzębolistna sem. Jest to karłowata i mniej inwazyjna roślina. Jednak należy jej zapewnić słoneczne stanowisko i dobre podłoże. Tylko w takich warunkach będzie zaskakiwać swoim pięknym wyglądem. Forum to źródło, które mówi, że po angielsku tawlina jarzębolistna nazywana jest również „fałszywą tawułą”. Roślina osiąga od 1 do 3 m wysokości. Użytkownicy forum potwierdzają informacje na temat bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się rośliny i szybkiego wzrostu. Tawlina jarzębolistna jest odporna na mróz, ponieważ naturalnie w regionach jej pochodzenia panują surowe warunki atmosferyczne. Niektórzy nie preferują przycinania, pozostawiają roślinę samą sobie i nie przynosi to negatywnych skutków. Inni użytkownicy forum wolą ją jednak przycinać i zyskiwać nowe pędy, które nadają powiewu młodości całemu krzewowi.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze