Strona głównaOgrzewanieJak i czym palić w piecu kaflowym?

Jak i czym palić w piecu kaflowym?

Dopiero zaczęła się jesień, a w naszych głowach tylko jedna myśl. Jak się przygotować do zimy? Być może zasłyszałeś od kogoś, że piec kaflowy może być świetnym rozwiązaniem do ogrzewania domu i może być on bardziej ekonomiczny niż inne piece. Jak palić w piecu kaflowym, żeby to faktycznie było oszczędne? Są na to sposoby, ale, jak w większości przypadków, tylko długotrwała praktyka może zapewnić sukces. Oprócz sposobów i trików ważne jest też, żeby znać odpowiedź na pytanie, czym palić w piecu kaflowym, czyli,  jaki węgiel do pieca kaflowego sprawdzi się najlepiej. Trzeba również pamiętać o ustawie antysmogowej, by nie napytać sobie biedy w przyszłości. 

Myśląc o węglu, pewnie zastanawiasz się, czy można palić ekogroszkiem w piecu kaflowym. Ludzie bardzo często nie są pewni, jak działa piec kaflowy na paliwo stałe. Co to jest paliwo stałe, nie dla wszystkich jest kwestią oczywistą, dlatego dzisiaj opowiemy sobie co nieco właśnie o tym. Dowiesz się również, jak palić w piecu kaflowym brykietem drzewnym. 

Sprawdź: Środek do usuwania smoły – Hans, forum, opinie, co robić

Jak palić w piecu kaflowym?

Piec kaflowy nie różni się szczególnie od zwykłego paleniska górnego spalania. Co jednak jest dla niego cechą charakterystyczną i co może konsternować wiele osób, to fakt, że jest on ceramiczny. Ta cecha sprawia, że palenie w nim wymaga odpowiedniej techniki jego obsługi. 

Jego działanie polega na tym, że jest on rozpalany, nagrzewa się i wygasza, a on sam jeszcze przez długi czas wytwarza potrzebne ciepło. Stąd właśnie pomysł, że może być on bardziej ekonomiczny, jednorazowe rozpalenie wymaga mniejszej ilości opału, którego potem nie trzeba już więcej dokładać, by nadal pozyskiwać ciepło. Wiąże się to też oczywiście z potrzebą rozpalania go, gdy przestanie grzać, jednak samo rozpalanie nie jest trudne. O wiele bardziej skomplikowane i wymagające uwagi jest pilnowanie go, gdy już się pali. 

Jeśli jednak podczas rozpalania w palenisku nie zmieści się potrzebna ilość opału, można zacząć od rozpalenia pierwszej części od góry, a następnie dokładać do żaru resztę. Ważne jest, by pamiętać w takiej sytuacji, by przesuwać żar w głąb pieca. Według wielu znawców jest to również najbardziej efektywna forma tego, jak palić w piecu kaflowym.

Poniżej przedstawiam krok po kroku, jak najlepiej zabrać się do palenia w piecu kaflowym.

  1. Górne drzwiczki pieca należy zawsze zamykać. Podawanie powietrza potrzebnego do spalania należy za pomocą uchylania drzwiczek dolnych. 
  2. Dolne drzwiczki pieca należy zamknąć, kiedy na ruszcie pozostały jeszcze resztki żaru, ale już nie przykrywają go w całości. Nie należy czekać na ich dopalenie. 

Czym palić w piecu kaflowym?

Wiesz już, jak palić w piecu kaflowym, jednak teraz musimy się zastanowić, czym palić w piecu kaflowym. Ta kwestia również nie należy do najprostszych. Wiele osób, które palą w tym piecu od lat, ma już swoje wypracowane metody i sposoby, na to,  jaki węgiel do pieca kaflowego używać. Ze względu na ustawę antysmogową, niektórzy musieli zagłębić się w zrozumienie, czym jest piec kaflowy na paliwo stałe. Co to jest, a raczej, co to znaczy, dla naszego użytkowania? Pojawiły się wtedy nurtujące pytania o to, czy można palić ekogroszkiem w piecu kaflowym. Sytuacja z węglem była niepewna, więc ludzie zwrócili się w inną stronę, znanej rozpałki. Wiedząc, jakie są z tym problemy, zastanawiali się, jak palić w piecu kaflowym brykietem drzewnym, by to się opłacało i nie generowało niepotrzebnych problemów. 

Zobacz: Jakie drewno do kominka? Wybieramy najlepsze drewno

Ponieważ piece kaflowe zostały zaprojektowane tak, by palić w nich węglem, wiele osób zastanawia się, jak palić w piecu kaflowym brykietem drzewnym. Jeśli również chciałeś skorzystać z tego opału i powstrzymało Cię to pytanie, nie musisz się już dłużej martwić. W tych piecach dozwolone są również inne opały, w tym także brykiet drzewny. Sposób palenia tym materiałem jest identyczny, jak przy węglu. 

Jaki węgiel do pieca kaflowego? 

Wiesz już, jak palić w piecu kaflowym brykietem drzewnym, co nie różni się od palenia w nim węglem. Mimo ustawy antysmogowej, palenie węglem jest nadal dopuszczalne, jednak nie w każdym przypadku. Węgiel jest niestety paliwem, które generuje bardzo dużo zabrudzeń, ale jednocześnie wysokalorycznym, dzięki czemu dostarcza więcej ciepła niż drewno. Jeśli nie przeszkadza Ci czarny osad, który trzeba często gruntownie sprzątać, możesz zastanawiać się, jaki węgiel do pieca kaflowego można nadal używać. 

Pamiętaj jednocześnie, o zakazanych materiałach, których nie wolno używać do spalania w piecu. Jest to między innymi miał, muł węglowy, czy węgiel brunatny. Czym palić w piecu kaflowym, w takim wypadku i  jaki węgiel do pieca kaflowego wybrać? Jest to gruby węgiel kamienny wysokiej jakości. Jest to dość restrykcyjne, dlatego sprawdźmy, czy można palić ekogroszkiem w piecu kaflowym.

Czy można palić ekogroszkiem w piecu kaflowym?

Kwestia tego, czy można palić ekogroszkiem w piecu kaflowym, jest raczej dosyć oczywista, skoro został on zaprojektowany pod węgiel. Wiele osób twierdzi, że nie tylko można, ale wręcz powinno się używać do tego ekogroszku, ponieważ jest on zdrowszy dla środowiska od węgla, a jednocześnie ma wysoką kaloryczność. Sprawdzi się on w przypadku tego pieca równie dobrze, jak przy innych. 

Już za chwilę dowiemy się, czym jest  piec kaflowy na paliwo stałe. Co to jest paliwo stałe, możesz się już pewnie domyślać, ale to również sobie zaraz dokładnie wyjaśnimy.

Piec kaflowy na paliwo stałe co to jest?

Piec kaflowy, jak wspomniałam wyżej, został specjalnie zaprojektowany pod palenie węglem. Paliwo stałe to, innymi słowy, palne ciała stałe, których pochodzenie może być naturalne bądź też otrzymane w sposób sztuczny. Trzy najpopularniejsze paliwa stałe to:

  • węgiel kamienny
  • pellet
  • drewno

Piec kaflowy na paliwo stałe – co to jest? Nic innego, jak właśnie piec, w którym palić można tylko palnymi ciałami stałymi.

Wiesz już, jak palić w piecu kaflowym, choć oczywiście, teoria niewiele da bez praktyki. Musisz więc samemu spróbować. Nie oczekuj od razu, nie wiadomo jakich wyników. One przyjdą z czasem, kiedy już nabierzesz wprawy. Oprócz tego ważne jest, by wiedzieć, czym palić w piecu kaflowym, a przede wszystkim, jaki węgiel do pieca kaflowego nadal można stosować, mimo ustawy antysmogowej. Jedyną opcją jest wysokiej jakości węgiel kamienny, ale to nie wszystko. 

Jeśli interesowało Cię, czy można palić ekogroszkiem w piecu kaflowym, to teraz wiesz już, że nie tylko można, ale jest to najchętniej polecany opał. Tuż obok pojawia się pytanie o to, czy można palić drewnem i jeśli tak to, jak palić w piecu kaflowym brykietem drzewnym. O ile opanujesz palenie w tym specyficznym ceramicznym piecu, palenie brykietem drzewnym, nie będzie się różniło, od palenia węglem. Sekret na efektywne palenie w tym piecu tkwi w odpowiednim domykaniu lub uchylaniu jego drzwiczek. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze