Strona głównaOgrzewanieGrab do kominka - cena, opinie, czy się nadaje?

Grab do kominka – cena, opinie, czy się nadaje?

Życie nie jest proste, tego nie trzeba nikomu mówić, wszyscy to wiemy. Na każdym kroku spotykają nas różne mniejsze lub większe wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć. Może to być stresująca sytuacja w pracy, problemy dziecka w szkole albo zdrowie najbliższych. Zwłaszcza teraz w sezonie chorobowym, kiedy nietrudno złapać przeziębienie i pewnie już masz wykupione wszystkie witaminy wspomagające odporność, warto zadbać o odpowiednie ogrzanie domu. 

Dopiero nadchodzi jesień kalendarzowa, a już mamy wrażenie, że dzieli nas tylko kilka dni od zimy. Przeszywający chłód coraz bardziej daje się we znaki i kiedy na dworze szaleje porywisty wiatr, zawsze można znaleźć schronienie i azyl we wnętrzu swojego domu. Pewnie nie raz wracając z pracy, przed oczami miałeś/aś ciepły prysznic, który ogrzeje zmarznięte kończyny i zrelaksuje mięśnie po ciężkim dniu. Dziecko pewnie wróci ze szkoły załamane, że dostało złą ocenę, a ty będziesz musiał/a pochylić się nad tematem z matematyki, który przerabiałeś/aś dekady temu. 

Jesteś zmęczony/a i chcesz odpocząć, a nie co chwilę wstawać do kominka i dorzucać drewno, kiedy już znajdziesz tę krótką chwilę dla siebie. Potrzebujesz porządnego opału, który da Ci mnóstwo ciepła i będzie palił się jak najdłużej. Specjalnie dla Ciebie i Twojej wygody, sprawdźmy dzisiaj grab. Czy się nadaje do kominka, jaka jest jego cena, bo przecież nie zamierzasz wyciągać oszczędności na „czarną godzinę” za każdym razem, gdy kupujesz opał, a także poznamy opinie innych użytkowników na forum, by zobaczyć, co sądzą o tym rozwiązaniu inni.

Sprawdź: Jesion do kominka – czy się nadaje? Cena, opinie

Grab do kominka – opinie na forum. Czy się nadaje?

Z nawałem problemów z innych dziedzin Twojego życia, dobrze będzie wyeliminować chociaż jeden. Ogrzewanie domu jest trudną sztuką, ale zawsze można się zwrócić o pomoc do ludzi z forum, których opinie na ten temat będą zdecydowanie bardziej pomocne. W sprawie drewna grabu, nie owijając w bawełnę – czy się nadaje do kominka? 

Zdecydowanie tak. Grab jest nie tylko jednym z najlepszych gatunków na opał, ale to on właśnie jest tym najlepszym. Jest bardzo kaloryczny, co przekłada się na długi czas spalania, a także na dużą ilość oddawanego ciepła do otoczenia. Według opinii na forum sprawdza się on w domach na tyle dobrze, że dla niektórych może być wręcz za ciepło.  

Grab może pochwalić się najwyższą wartością opałową, która wynosi 2200 kwh/mp, którą zawdzięcza temu, że ma bardzo twarde drewno. Dodatkowym atutem jest cienka kora, która pozwala na to, by drewno schło szybciej niż większość gatunków. Dzięki temu nie musi być ono długo sezonowane. Jednak warto, żeby było, gdyż zawsze poprawia to ilość oddawanego ciepła. Dobrze jest więc kupić więcej drewna na zapas, by mogło ono  przydać się na następny sezon, jeszcze lepiej wysuszone. 

Przychodząc do tematu kupowania, sprawdźmy, jak wygląda cena dla tego drzewa.

Sprawdź: Czy brzoza nadaje się do kominka? Cena i opinie

Grab do kominka – cena

Ze względu na swoje fantastyczne parametry, najlepszą wartość opałową i najwyższą twardość drewna, które składają się na ogromną kaloryczność grabu, cena również jest dosyć wysoka. Oczywiście jest on tak pożądany, że ciężko znaleźć jakąkolwiek ofertę, gdyż wszyscy rzucają się na nie jak wygłodniałe wilki, jednak jeśli udałoby Ci się w jakiś sposób złapać okazję, cena w porównaniu do innych gatunków drzew może Cię zaskoczyć, a nawet przerazić. Metr przestrzenny (mp) może Cię wynieść nawet 800-900 zł. Jednak opinie na forum potwierdzają, że jest to naprawdę dobry zakup, który posłuży Ci na długo.

Mając w pamięci wszystkie problemy, jakie czyhają na Ciebie na każdym zakręcie, warto szukać długoterminowych rozwiązań, by móc odetchnąć, chociaż w jednym aspekcie. Gorący prysznic zmyje z Ciebie zmęczenie po długim dniu, a jego temperaturę będziesz mógł/mogła zawdzięczać najbardziej kalorycznemu gatunkowi drewna. Twoje dziecko po powrocie ze szkoły i wypłakaniu oczu po złej ocenie z kartkówki będzie mogło ogrzać łapki przy kaloryferze i odrobinę się rozluźnić, zanim przyjdzie pora na kolejne równania matematyczne i przerabianie materiału na kolejne lekcje.

Na sam koniec wskoczysz do łóżka i z uśmiechem na ustach, że nie musisz się martwić ogrzewaniem domu, zaśniesz głębokim, spokojnym snem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze