Strona głównaOgrzewanieBrykiet do kominka - czy się nadaje? Jaki wybrać? Opinie

Brykiet do kominka – czy się nadaje? Jaki wybrać? Opinie

Znasz to uczucie, kiedy pracując przy komputerze, czujesz jak Twoje palce, tracą czucie i coraz bardziej przymarzają do klawiatury. Zaraz okaże się, że zamiast palców masz tylko sople lodu. Nieważne jak szybko będziesz uderzać opuszkami o klawisze, ręce i tak wiedzą lepiej. Słabe krążenie to jedno, ale zwykłe zimno w domu to coś zupełnie innego. Walcząc z oboma problemami, wybierasz inne drogi. Przy słabym krążeniu udajesz się do lekarza, a przy słabo ogrzanym domu czas zastanowić się, jaki wybrać opał, by nie musieć odmrażać sobie więcej palców.

Do kominka masz kilka opcji. Możesz wybrać drewno, które jednak trzeba przechowywać w specjalnym sposób, żeby nie zamokło. Czy jest więc inny sposób? Pewnie kojarzysz, jak wygląda rozpalanie grilla. Oprócz węgla często używa się też brykietu. Teraz jednak nachodzi nas pytanie, czy brykiet drzewny nadaje się do kominka. Zanim na to odpowiem, musisz jednak wiedzieć, że cena jest wyższa niż w przypadku drewna. Nie martw się jednak, bo przedstawię Ci również opinie na forum, czy wysoka cena jest warta wybrania brykietu, a także jaki wybrać, gdybyś się zdecydował/a na tę opcję. Przed nami dzisiaj rozważania, czy brykiet drzewny nadaje się do kominka.

Sprawdź: Topola do kominka – czy się nadaje? Cena, opinie, forum

Brykiet do kominka – czy się nadaję? Opinie na forum

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, czy brykiet drzewny nadaje się do kominka, dobrze jest zapytać o opinie ludzi na forum, którzy korzystają z tego rozwiązania. Jak się okazuje, są oni naprawdę pozytywnie nastawieni do tego opału, mimo że, jak sami podkreślają, cena jest wyższa niż w przypadku drewna. Ważne jest również to, jaki wybrać brykiet, czyli uważnie sprawdzać dane, jakie podaje producent. 

Przede wszystkim musisz sprawdzić, z czego wykonany jest brykiet. Czy pochodzi on z samego drewna, czy z resztek po produkcji innych produktów? Pochodzenie brykietu wpływa na to, czy zawiera on dodatkowe substancje (klej, lakier), które nie mogą być spalane w kominku. Łatwiej się rozpalają, ale niestety powodują one emisję zanieczyszczeń, które nie tylko są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą powodować zabrudzenia przewodu kominowego. 

Wiesz już teraz, że w przypadku tego, czy brykiet drzewny nadaje się do kominka, jest to rozwiązanie polecane przez opinie na forum, ale trzeba dokładnie sprawdzać każdy brykiet pod względem pochodzenia i składu.

Zobacz: Czeremcha do kominka – czy się nadaje? Opinie

Brykiet do kominka – jaki wybrać?

Zanim przejdziemy do kwestii, jaki wybrać brykiet, zobaczmy, czym on w ogóle jest? Brykiet to pozostałości po obróbce drewna, takie jak trociny i ścinki, które zostały poddane procesowy prasowania pod wysokim ciśnieniem. Nie powinno tam znaleźć się żadnych środków spajających, by podczas spalania nie wytwarzały się szkodliwe substancje. Jest to więc w zupełności paliwo ekologiczne i przyjazne środowisku.

W porównaniu z drewnem możemy zobaczyć, że wilgotność brykietu to 5-7%, co jest zdecydowanie niższą wartością niż w drewnie, które, nawet dobrze wysuszone, ma minimalnie 10%. Sprawia to, że brykiet ma zdecydowanie wyższą wartość opałową. Jest on bardziej wydajny, ponieważ spala się dłużej i wytwarza więcej ciepła, niż to, co można osiągnąć przy drewnie. 

To jaki wybrać brykiet jest szczególnie istotne w sprawie jakości, gdyż tylko z wysoką jakością i sprawdzonym producentem uda się osiągnąć równie dobre wyniki. Później od nas zależy, jak zajmiemy się przechowywaniem tego opału, by nie złapał wilgoci, tracąc swoje wspaniałe wartości. Jest to jednak tego warte, ponieważ dobrze ułożone jednorazowo kostki w palenisku z odpowiednią ilością powietrza, mogą palić się nawet 12-24 godziny. Co więcej, brykiet spala się w całości, więc w trakcie spalania powstaje niewielka, a nawet znikoma ilość popiołu. Dobra jakość oznacza oczywiście wysoką cenę, ale, jak widać, palenie brykietem jest tego warte.

Brykiet do kominka – czy drzewny się nadaje najlepiej?

Wiesz już, czy brykiet drzewny nadaje się do kominka. Co więcej, przy odpowiedniej precyzji będzie on na tyle wydajny, że Twoje biedne, zmarznięte palce w końcu zaczną odtajać. Opinie na forum podpowiadają, jaki wybrać opał i wśród innych paliw, często pojawia się właśnie brykiet. Jest on dobrą alternatywą, ponieważ w momencie zakupu jest wysuszony i gotowy do spalania. W dodatku jego przechowywanie jest zdecydowanie prostsze i bardziej poręcznie. Opinie na forum są zgodne co do tego, że cena jest i niestety zawsze będzie wyższa niż samego drewna, jednak ilość ciepła, jakie jest pozyskiwane, dla wielu jest tego warte. 

Po ułożeniu brykietu w kominku możesz odczuć różnicę bardzo szybko i już po chwili będziesz w stanie pracować, bez skostniałych z zimna palców. W razie czego sprawdź jednak ze specjalistą, czy to nie wina słabego krążenia i co możesz na to poradzić. 

Zobacz: Grab do kominka – cena, opinie, czy się nadaje?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze