Strona głównaOgrzewaniePiec długo dochodzi do temperatury - co robić?

Piec długo dochodzi do temperatury – co robić?

Chcesz cieszyć się ciepłem przez cały sezon grzewczy, ale martwisz się ponieważ, Twój piec na ekogroszek długo dochodzi do zadanej temperatury. Zima coraz bliżej, a na zewnątrz robi się coraz chłodniej – co robić by uporać się z tym problemem? Jest to dość częsta zagwostka i wiele osób również się z nią spotkało. Na szczęście najczęstsze powody, dla których piec długo dochodzi do temperatury, nie są poważnymi usterkami. Nie musisz być bogiem majsterkowania, czy też od razu wzywać specjalisty, aby się z nimi uporać. Wystarczy, że zapoznasz się z poniższym zestawieniem najprawdopodobniejszych powodów i sprawdzisz, czy któryś odpowie na Twoje zmagania.

Piec na ekogroszek długo dochodzi do zadanej temperatury

Powodów, dla których piec na ekogroszek długo dochodzi do zadanej temperatury, jest kilka. Są one mniej lub bardziej złożone oraz mniej lub bardziej oczywiste. Powody te, mogą też występować w parach, w tym samym momencie.

Zobacz: Jak przerobić piec na ekogroszek na drewno? Palenie drewnem w piecu na ekogroszek

Oto co zrobić gdy piec długo dochodzi do temperatury:

  • Zwróć uwagę na jakość paliwa, z którego korzystasz. Dobrej jakości ekogroszek spala się w całości i nie powoduje spieków. Żeby tak było, Twój ekogroszek nie może być zbyt wilgotny. Skontroluj również, jaką kaloryczność ma wybrany przez Ciebie opał. Być może zaopatrzenie się w ten o wyższej kaloryczności rozwiąże problem.
  • Zastanów się, kiedy ostatnio Twój piec był czyszczony. Dawno niekonserwowany, brudny kocioł z pewnością nie będzie odpowiadał właściwościom podawanym przez producenta.
  • Sprawdź dopływ powietrza do komory spalania. Niedostateczna wentylacja jest powodem, przez który ekogroszek nie będzie spalał się prawidłowo. Problem może stanowić źle zamontowany kocioł lub zbyt wąski i krótki ciąg kominowy, a także słaba wentylacja kotłowni.
  • Nieodpowiednia instalacja również może wpłynąć na to, że piec długo dochodzi do temperatury, bo np. z jakiegoś powodu pobiera ona zbyt dużo ciepła i kocioł nie nadąża z grzaniem.
  • Może zdarzyć się też tak, że piec nie jest poprawnie zaizolowany i dużo ciepła oddaje do otoczenia.
  • Problem z zadaną temperaturą może wynikać też ze źle dobranego kotła, a konkretniej jego moc może być zbyt mała do powierzchni, którą ma za zadanie ogrzać.

Natomiast najczęstszym problemem odpowiedzialnym za to, że piec na ekogroszek długo dochodzi do zadanej temperatury, jest źle ustawiony sterownik. Spróbuj poeksperymentować z ustawieniami podawania paliwa lub długością przerw. Sprawdź również, czy moc dmuchawy nie jest zbyt wysoka. Zbyt intensywny nadmuch może sprawiać, że piec wychładza się szybciej, niż nagrzewa.

Zobacz: Pellet czy ekogroszek – co lepsze? Pellet vs ekogroszek

Odpowiednie dostosowanie parametrów na sterowniku może sprawiać trudności. Niestety, choć bardzo byśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie pomóc z ich modyfikacją, ponieważ nie istnieją żadne wzorce tych ustawień. Każdy dom ma inne potrzeby grzewcze i inne nieszczelności wpływające na straty cieplne. Również każdy kocioł pracuje trochę inaczej. Natomiast warto zerknąć do instrukcji obsługi pieca i sterownika. Powinny być tam podane wartości bazowe, które mogą okazać się dobrym punktem zaczepienia do wprowadzania własnych zmian.

Gdy sprawdzisz wszystkie powyższe ewentualności, a kocioł wciąż pracuje bez zmian, to znaczy, że nadal długo dochodzi do zadanej temperatury, może warto rozważyć kontakt ze specjalistą lub autoryzowanym serwisantem. Zweryfikuje on czy instalacja wykonana jest poprawnie oraz sprawdzi, czy w piecu nie pojawiła się jakaś usterka. Gdy infrastruktura grzewcza okaże się w porządku, jest wysokie prawdopodobieństwo, że w kotle doszło do uszkodzenia któregoś z elementów (np. czujnika temperatury). Wtedy konieczna jest naprawa lub wymiana wadliwej części.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze