Strona głównaPoradyJak zrobić gablotę na puchary i medale?

Jak zrobić gablotę na puchary i medale?

Zastanawiasz się jak wyeksponować medale dziecka. Gablota to świetny sposób na podkreślenie rangi osiągnięć i stworzenie elementu dekoracyjnego pomieszczenia. Gabloty na medale i puchary możesz zrobić samodzielnie przy użyciu ogólnodostępnych materiałów i narzędzi. A więc jak zrobić gablotę na puchary? Czy warto tworzyć gablotę własnymi siłami? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.

Jak wyeksponować medale i puchary?

Jeśli jesteś sportowcem lub ktoś z Twoich bliskich uprawia sport to wiesz ile radości dają wyróżnienia. Trofea to pamiątka na całe życie, która pozwala wrócić pamięcią do chwil triumfu. Aby zdobycze wyglądały dumnie, należy zadbać o odpowiednią oprawę. Zatem jak pokazać wszystkim swoje puchary? Jak wyeksponować medale dziecka lub innej bliskiej osoby? 

Odpowiedzią na to pytania jest gablota, która znakomicie wpisuje się w aranżację wnętrza. Gabloty na medale i puchary w wersji wiszącej to najlepszy sposób na pokazanie nagród. Pasują one idealnie do pokoju dziennego oraz do restauracji, która zdobyła wyróżnienie kulinarne. Gabloty odnalazły się zarówno w klubach sportowych, szkołach jak i rozmaitych placówkach publicznych. Oto jak wyeksponować medale za pomocą własnoręcznie stworzonej gabloty.

Stworzenie gabloty na medale i puchary 

Przed rozpoczęciem tworzenia należy zgromadzić potrzebne materiały. Do stworzenia gabloty na medale potrzebna będzie płyta MDF, płyta pilśniowa, klej do drewna, kołki montażowe z drewna, farba akrylowa, kątownik stolarski, wiertarka do drewna, wyrzynarka, gwoździe, młotek, płyta pleksi, ołówek i miarka. 

Budowa gabloty na medale krok po kroku

1. Do stworzenia ramy gabloty wykorzystujemy wyrzynarkę. Wycinamy elementy płyty MDF pamiętając o doborze odpowiedniego brzeszczotu, który nie poszarpie materiału.

2. W kolejnym kroku należy wyżłobić wypusty na szybę. W tym celu należy stworzyć otwory wyrzynarką. Ich wielkość powinna dopasowana do płyty pleksi.

3. Teraz nadszedł czas na wiercenie otworów do zamocowania kołków montażowych. Średnica otworów powinna odpowiadać średnicy samych kołków. Aby cała gablota była stabilna, każdy z elementów powinien być połączony za pomocą dwóch kołków.

4. Drewniane kołki montażowe umieszczamy w otworach i łączymy klejem do drewna. 

5. Elementy płyty kleimy ze sobą. Klej należy nanieść na krawędzie elementów. Ostatni, czwarty element pozostawiamy na sam koniec.

6. Wszystkie klejone elementy łączymy ze sobą używając kołków i otwory. Następnie elementy należy do siebie docisnąć w ściskać kątowych. Ułożenie ramy należy sprawdzić za pomocą kątownika, a całą konstrukcję pozostawić do wyschnięcia.

7. Po wyschnięciu elementów należy zamontować płytę tylną gabloty. Wcześniej dociętą płytę pilśniową przykładamy do tylnej części ramy i łączymy z nią gwoździami. 

8. Płytę pleksi wsuwamy do przygotowanych rowków.

9. Przed zamontowaniem ostatniego elementu wsadzamy medale i puchary do wnętrza gabloty. 

10. Ostatnim etapem jest klejenie całej ramy. W tym celu dopasowujemy elementy do kołków i płyty pleksi. Pracę nad stworzeniem gabloty wieńczy przybicie płyty pilśniowej za pomocą gwoździ do ostatniego elementu ramy.

Czy warto tworzyć gablotę na puchar samodzielnie?

Wiemy już jak wyeksponować medale dla dziecka i innych osób, które mogą się pochwalić imponującymi osiągnięciami. Jednak, czy warto zabierać się za tworzenie gabloty samodzielnie? Zdecydowanie odradzamy to rozwiązanie z kilku przyczyn. Po pierwsze gablota stworzona na własną rękę nie jest tak solidna jak gotowe rozwiązania i przy błędach w realizacji projektu może stanowić zagrożenie. Z tego względu polecamy wybór sprawdzonych producentów gablot. Produkty wysokiej jakości znajdziesz między innymi na stronie gabloty.com (podstrona: https://gabloty.com/71-gabloty-na-puchary ). Przejrzyj ofertę, aby dowiedzieć się, jak wyeksponować medale w sposób elegancki, a zarazem nowoczesny i bezpieczny.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze