Strona głównaOgrzewanieOlcha do kominka - czy się nadaje? Opinie na forum

Olcha do kominka – czy się nadaje? Opinie na forum

Znasz to uczucie, kiedy wymyślasz sobie nową fryzurę, która na dobrą sprawę nieszczególnie różni się od tej obecnej i koniecznie musisz ją mieć? Idziesz więc do fryzjera, który bierze się do roboty, a potem patrzysz w lustro przez kolejne dni, mrużąc oczy i zastanawiając się, co poszło nie tak? Może efekt byłby inny, gdybyś przeczytał/a opinie na forum? Na szczęście to tylko włosy, które w najgorszym przypadku odrosną. Pomijając oczywiście wydane pieniądze, które, nawet jeśli nie są szczególnie duże, to jednak bolą. Czujesz, że zostały wyrzucone w błoto i niezależnie od kwoty, gryzie Cię poczucie sumienia. 

Podobna, ale gorsza sytuacja może Cię spotkać z drewnem do kominka. To, czym palisz obecnie, jest okej, ale z jakiegoś powodu chcesz to zmienić. Zastanawiasz się i myślisz, czy olcha nadaje się do kominka albo jakie drewno jest najbardziej polecane. Zawsze jest tak, że to, co my używamy w danej chwili, wydaje się działać gorzej niż to, co mają inni. Jak znamy z przysłowia, trawa jest zawsze bardziej zielona tam, gdzie nas nie ma. 

W pogoni za tą idealną równowagą – niska cena, wysoka jakość – szukamy nowych produktów. To właśnie dlatego nowo zasłyszane przez Ciebie słowo wywołało nagłą chęć zmian. „Czy olcha nadaje się do kominka?” Zastanów się dobrze, kto polecił Ci to drzewo. Myślę, że będziecie musieli sobie po tym artykule poważnie porozmawiać. Pozwól, że dostarczę Ci potrzebnych argumentów, dzięki którym zobaczysz, jak niefortunnym wyborem byłaby olcha.

Sprawdź: Czeremcha do kominka – czy się nadaje? Opinie

Czy olcha nadaje się do kominka? Sprawdzamy forum i opinie

To, czy olcha nadaje się do kominka, a to, czy powinnam być używana jako opał to dwa różne pytania. Niestety wiele osób je myli i błędnie zakłada, że skoro się nadaje, to znaczy, że będą tym palić w swoim kominku. Nie chcę być obcesowa, ale olcha nadaje się do kominka jak niczym mycie podłogi za pomocą psiej mordki. Jest to zwyczajnie mało efektywne i będzie nas kosztować więcej sprzątanie po pupilu niż „umycie” podłóg takim sposobem. 

Podobnie jest z ogrzewaniem domu olchą. Jest ona jedną z mniej kalorycznych gatunków drzew. Olcha ma miękkie drewno, które z zasady pali się zdecydowanie mniej efektywnie. Oddaje przy tym niewiele ciepła i spala się niestety bardzo szybko. W dodatku szczególnie źle się pali, kiedy nie jest wystarczająco dobrze wysuszona. Znawcy podają, że minimalny czas suszenia dla olchy wynosi 1,5 roku, ale nawet wtedy nie jest ona polecana jako drewno opałowe.  Jest możliwość zwiększenia jej wydajności poprzez długie i dokładne suszenie, ale nigdy nie będzie ona plasowała się na równi z pozostałymi drzewami wysokokalorycznymi. 

Zobacz też: Jesion do kominka – czy się nadaje? Cena, opinie

Olcha do Kominka – opinie na forum

Opinie na forum nie polecają tego drewna do ogrzewania domu, a wręcz odradzają jego używanie w taki sposób, bo jest to zupełnie nieopłacalne. Inaczej jednak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o olchę jako ozdobę. Jest ona też doskonałym drewnem do wędzenia ze względu na swój piękny zapach i cudowny kolor, jaki nadaje mięsu. Zastanów się, czy to właśnie nie do wędzenia nakłaniał Cię ten ktoś polecający olchę. Jest ona pod tym względem bardzo lubiana i polecana, więc nie byłoby w tym nic dziwnego. Natomiast jej użycie do ogrzewania praktycznie mija się z celem i będzie tylko źródłem problemów. 

Opinie na forum są pod tym względem niezwykle zgodne, co nie zdarza się często. Niestety niska wartość opałowa, która wynosi zaledwie 1500 kWh/mp jedynie potwierdza równie negatywny osąd. 

Wiesz już, czy olcha nadaje się do kominka. Niestety nie. Jej niska kaloryczność i miękkie drewno bardzo łatwo temu przeczą. W większości nie jest nawet traktowana jako drewno opałowe, gdyż jej cechy spalania nikomu się nie opłacają. Choć ma piękny zapach, niestety spala się za szybko i nie daje wystarczająco ciepła, by ogrzać dom. Idealnie sprawdzi się z kolei do wędzenia. 

Jakiego drewna nie używasz obecnie, przejście na olchę nie poprawi Twojej sytuacji, a za to może ją poważnie pogorszyć. Ktokolwiek polecił Ci ją do ogrzewania, zupełnie nie zna się na rzeczy albo specjalnie zrobił Ci na złość. Uzbrojony w wiedzę o wartości opałowej i miękkim drewnie, możesz iść i poważnie z tym kimś porozmawiać.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze