Strona głównaRemontTynk silikonowy - cena, opinie, jakiej firmy?

Tynk silikonowy – cena, opinie, jakiej firmy?

Tynk silikonowy to produkt wysokiej klasy, który łączy w sobie zalety tynków japońskich silikonowych, akrylowych i mineralnych. Jest bardzo uniwersalny. Spoiwem tego tynku jest żywica silikonowa. W tym artykule poznasz cenę za m2 tynku silikonowego i robocizny, jaki tynk wybrać – silikonowy czy silikatowy, tynk silikonowy, jakiej firmy jest najlepszy, jak nakładać, poznasz opinie dwóch producentów tynku – Ceresit i Caparol, rozważymy, który tynk jest lepszy – silikonowy, czy akrylowy, poznasz opinie na temat tynku silikatowo – silikonowego.

Tynk silikonowy – cena za m2 robocizny

Cena, w jakiej kupimy tynk silikonowy od ok. 30 zł/m2 do ponad 50 zł/m2. Cena różni się przede wszystkim marką i jakością tynku. Tynki silikonowe charakteryzują się wysoką przepuszczalnością pary, nie wsiąka w nie woda – właściwość hydrofobowa, są odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a jeśli do tego dojdzie to deszcz świetnie je zmywa. Tynki silikonowe nie mają tendencji do płowienia. Jaka jest cena za m2 kwadratowy robocizny? Zależne jest to od regionu. Standardowa cena za m2 robocizny to ok. 20 zł/m2 netto. Znaleźliśmy również fachowców, którzy oferują tynkowanie silikonowe wraz z gruntowaniem w cenie 15 – 18 zł/m2 robocizny.

Tynk silikonowy czy silikatowy?

Zastanawiasz się jaki tynk wybrać? Silikonowy, czy silikatowy? Tynk silikonowy jest niezwykle trwały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Ma właściwości utrudniające rozwój mikroorganizmów, takich jak pleśń czy grzyb. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, tynk silikonowy nie płowieje, ponieważ jest odporny na działanie promieniowania UV. Oprócz tych wielu zalet ma również cechy ochronne przed szkodliwym działaniem wilgoci. W przypadku tynku silikonowego nie ma mowy o wykwitach na elewacji. Jest bardzo trwały na odkształcenia, nie pęka, ciężko go zarysować. Jednak te cechy są również zależne od podłoża i od ruchów tektonicznych. Tynk silikonowy nie jest trudny w aplikacji. W celu ułatwienia wyboru, który tynk wybrać, silikonowy, czy silikatowy, przybliżymy teraz cechy drugiego z nich. Tynk silikatowy ma wiele właściwości, które są identyczne do właściwości tynku silikonowego. Również chroni przed rozwojem mikroorganizmów, takich jak pleśnie, grzyby i glony. Oprócz tego jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Można być wykorzystywana jako wykończenie elewacji po ociepleniu budynku. Tak więc, jaka jest różnica? Tynk silikonowy, czy silikatowy? Główna różnica związana jest z rodzajem podłoża. Tynk silikonowy można używać na tynki wapienne, cementowe, cementowo – wapienne, mineralne, beton, czy ściany pokryte farbami dyspersyjnymi, czy mineralnymi. Tynk silikatowy nadaje się jedynie do stosowania na podłoża mineralne, silikatowe, wapienne, cementowe, cementowo – wapienne. Oprócz powyższej różnicy, warto wspomnieć, że aplikacja tynku silikonowego jest dużo łatwiejsza niż tynku silikatowego.

Tynk silikonowy – jakiej firmy?

Jakiej firmy tynk silikonowy wybrać? Na forach polecane są firmy, takie jak Dryvit, Sto, Caparol, Ceresit. Jeśli nie wiesz, jakiej firmy tynk silikonowy wybrać, to w dalszej części artykuły porównamy Cersanit z Caparolem. Może to ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Tynk silikonowy – jak nakładać?

Jak nakładać tynk silikonowy? Temperatura podczas nakładania powinna wynosić ok. 20 stopni Celsjusza przez co najmniej 3 dni. Początkowym etapem jest nałożenie silikonowego gruntu tynkarskiego na zaprawę klejową. Kolor gruntu powinien być mniej więcej w tej samej tonacji, co tynk. Gruntowanie to bardzo ważny proces, ponieważ wzmacnia nam podłoże dla tynku. Mamy wtedy gwarancję trwałości wykonanej elewacji. Grunt wyrównuje chłonność podłoża i wiąże drobne cząstki. Niestety mamy przykrą wiadomość dla osób, które gruntowanie zrobiły kilka miesięcy temu i nie nałożyły na niego tynku. Proces gruntowania w tym przypadku należy powtórzyć. Jak nakładać tynk silikonowy? Początkowo należy dobrze wymieszać masę tynkową i w żadnym wypadku nie dodawać wody. Tynk silikonowy można nakładać tacą jak i pistoletem natryskowym. Ciężko jest stwierdzić, czy któraś metoda jest lepsza. Jest to kwestia sporna i wybór powinien być indywidualny.

tynk silikonowy caparol

Tynk silikonowy Ceresit, Caparol – opinie

Opinie na temat tynków z firmy Ceresit i Caparol są dosyć dobre. Jednak, zarówno Ceresit, jak i Caparol ma swoich zwolenników i przeciwników. Na forum widnieją opinie, które mówią, że tynk silikonowy Ceresit jest łatwy w stosowaniu, ma dużą trwałość i zadowalającą jakość. Niektórzy w swoich opiniach twierdzą, że w masie tynku silikonowego są grudki, które utrudniają rozprowadzanie produktu. Caparol zbiera pozytywne opinie przede wszystkim za dużą odporność na zabrudzenia, nie przyciąga on kurzu, a brud usuwa się podczas opadów atmosferycznych. Oprócz tego Caparol jest bardzo odporny na rozwój mikroorganizmów.

Tynk silikonowy Ceresit

Tynk akrylowy czy silikonowy?

Istnieje jeszcze kwestia porównania tynku akrylowego i silikonowego. Największa różnica, która powinna zaważyć, który z tynków wybrać – akrylowy, czy silikonowy, to opór dyfuzyjny. Tynki akrylowe tworzą szczelną barierę dla przenikania pary wodnej, natomiast tynki silikonowe są bardziej przepuszczalne. Warto pamiętać, że tynki akrylowe nie nadają się na pokrycie ocieplenia z wełny mineralnej, zaś silikonowe można. Jak widzisz, różnice są duże, dlatego powinieneś świadomie rozważyć zalety i wady i podjąć decyzję, który tynk jest lepszy, akrylowy, czy silikonowy.

tynk silikatowy czy silikonowy

Tynk silikatowo – silikonowy – opinie

Opinie na temat tynku silikatowo – silikonowego są podzielone. Jedni są jego zwolennikami, inni wolą wybrać jeden z rodzajów, a nie ich mieszankę. Na forum, można znaleźć opinie, które mówią, że tynk silikatowo – silikonowy jest dobrym rozwiązaniem

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze