Strona głównaRemontPiana poliuretanowa - opinie, wady i zalety

Piana poliuretanowa – opinie, wady i zalety

Ocieplanie pianką poliuretanową ma wiele zalet, lecz znajdziemy również szereg wad. Nie mniej jednak możemy z całym przekonaniem powiedzieć, że ostatnie lata należą właśnie do piany pur. Jeśli zbudowałeś w ciągu ostatnich lat domek jednorodzinny to na pewno zadawałeś sobie pytanie: jaki jest koszt ocieplania? piana pur czy wełna? ocieplenie poddasza pianką poliuretanową jakie ma wady?

Ocieplanie pianką poliuretanową wady i zalety

Pytań jest wiele, bo nadal nie każdy dokładnie wie na jakiej zasadzie działa piana pur oraz jakie są jej faktycznie wady i zalety. Zacznijmy zatem od zalet, które posiada pianka poliuretanowa. Przede wszystkim jak to piana jest bardzo lekka. Izolowanie starego poddasza ciężką wełną może być mniej bezpieczne niż ocieplanie pianą pur. Piana ma bardzo dobre właściwości szczelne. Oznacza to, że wszelkie przecieki nie są możliwe. Materiał oddycha, oznacza to oczywiście brak problemów z grzybem. Jak wiemy nie ma nic gorszego niż pleśniejąca izolacja. Powstałe grzyby szkodzą nie tylko strukturze naszego poddasza, ale także naszemu zdrowiu. 

Ocieplanie pianką poliuretanową wady. Jak wiemy nie ma środka idealnego. Jak wiemy wełna mineralna ma to do siebie, że jest ciężko palna. Wadą ocieplania pianką poliuretanową jest fakt, że jest ona palna. Niektórzy myślą, że sporą wadą jest również cena. Substancja podczas spalania uwalnia bardzo toksyczne substancje. Oznacza to, że podczas pożaru możemy mieć problem z wyjściem z domu, jeśli weźmiemy kilka wdechów w pokoju, gdzie pali się piana pur. Wady wymienione wcześniej to nie jedyne wady. Ocieplanie pianką poliuretanową to dość nowy wymysł przemysłu budowlanego. Wełna jest bardziej sprawdzona, przetestowana przez miliony ludzi i przez wiele lat stosowana. Piana pur jest dość młoda i nie wiadomo czy po 20 latach nie będzie sprawiać jakiś problemów o któych teraz nie wiemy. 

Ocieplanie pianą pur cena

W wadach wymieniliśmy cenę, jako jedną z wad. Interesuje Was pewnie piana pur cena za m2. Cena za m2 ocieplania pianą pur kształtuje się na pozie 50-80 zł za m2. Koszt ocieplania pianą pur jest zależny od zastosowanego producenta. Na rynku polskim mamy do wyboru między innymi Purinova, PPC Prodex, Hantsman oraz wiele innych. Koszt ocieplania pianą pur nie jest zatem wygórowany. Najważniejsza informacja to jednak fakt, że ceny podane są dla grubości 20 centymetrów. Można wykonać izolację o grubości 15 cm i wtedy koszta będą niższe. Nie zalecamy jednak oszczędzania na grubości izolacji, bo może koniec końców wyjść, że będzie nas to kosztować drożej (większe koszta za opał). Korzystałeś z usługi nakładania izolacji natryskowej? Jaki był Twój koszt ocieplania? Podziel się tym w komentarzu. 

Piana pur czy wełna

Na podstawie opinii oraz po przeczytaniu jakie wady i zalety posiada pianka pur możemy śmiało stwierdzić, że lepszym rozwiązaniem będzie zakup piany pur. Wełna posiada mniejsze właściwości termo izolujące, dodatkowo jest cięższa i często droższa. Cena w przypadku budowania nowego budynku jest bardzo ważna, gdyż liczy każdy grosz. Koszt robocizny jest na podobnym poziomie. Natrysk pianą odbywać się jednak musi przez fachowca. Wełnę na dobrą sprawę możemy kłaść sami (pamiętając o masce pyłowej). Jeśli cena instalacji jest mniejsza oraz cena za ogrzewanie będzie mniejsza (większa termoizolacja) to chyba mamy odpowiedź na pytanie piana pur czy wełna. 

Piana pur opinie

Były wady i zalety, było porównanie między pianą pur a wełną to czas na opinie użytkowników. Ocieplenie poddasza pianką opinie ma również negatywne. W internecie jednak znajdziemy wiele pozytywów – uwaga na komentarze producentów! Marketing szeptany w branży budowlanej działa bardzo dobrze. Wymieniają tysiące zalet i żadnej wady. Dla nas te komentarze są podejrzane, dlatego skupiliśmy się na bardziej na wadach w naszych opiniach. 

Opinie z tego co widzę są różne. Dla mnie to produkt, który nie jest sprawdzony. Chodzi o to, że faktycznie wełna na rynku jest od lat i każdy wie czego się spodziewać. Natrysk pianką w moim mniemaniu jest nowością. Przynajmniej ja dowiedziałem się o tym dopiero parę lat temu, a w budowlance można powiedzieć, że siedzę. Nie mniej ciężko mi kształtować swoją opinie, bo skorzystałem z usługi dopiero parę miesięcy temu. 

Zdecydowałem się na ocieplanie poddasza pianką – wady? Tak jak mój przedmówca mówił, ciężko mieć opinie na temat produktu, który na rynku jest dość krótko. Póki co po roku mogę powiedzieć, że izolacja jest okej. Czuć, że to oddycha, więc nie boję się grzyba.

Izolacja natryskowe to najpewniej przyszłość. Wady to zdecydowania ta łatwopalność, która mnie przeraża, bo za małolata spalił mi się dom. Pianowanie poddasza trwała bardzo szybko, więc jestem zadowolony z tego faktu, bo z żoną zależało nam na czasie. Skorzystaliśmy z pianki zamkniętokomórkowej. Cena za m2 moim zdaniem bardzo niska, bo 60zł za m2. 

Zastanawiało mnie jedno, jak wygląda sprawa między pianką pur a wilgocią. Jak wiemy wilgoć potrafi uprzykrzać życie. Jednak zdecydowałem się na piankę z powodu tego, że słyszałem, że przepuszcza parę. Wilgoci faktycznie jest niewiele. Następnie zdecydowaliśmy się na ocieplanie ścian zewnętrznych pianką poliuretanową. Jak widać pianka daj radę. Słyszałem, że też dobrą opcją jest izolacja fundamentów. 

Jak widać opinie są raczej pozytywne, choć widzimy, że znajdziemy wady jeśli dobrze poszukamy. Mam nadzieje, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości i teraz już wiesz czy pianka poliuretanowa jest palna i jakie ma opinie, wady i zalety. Cena za kilogram środka, cena za metr jest wydaje nam się na dobrym poziomie, więc decyzja należy już do Ciebie. Daj znać czy zdecydujesz się na piankę poliuretanową.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze