Strona głównaRemontWieniec dachowy na budowie - wymiary

Wieniec dachowy na budowie – wymiary

Aby nasz budynek posiadał odpowiednie zabezpieczenie oraz w celu połączenia ścian Zewnętrznych ze stropem, wykonuje się tzw. wieniec dachowy. Wieniec dachowy zbudowany jest z belki żelbetowej, którą umieszcza się na ścianach zewnętrznych. Jak zbudowany jest wieniec dachowy? Wieniec dachowy zbudowany jest z czterech prętów, które dodatkowo są wzmocnione betonem. Zbudowanie zdjęcia dachowego pozwala na przeniesienie całego ciężaru dachu wraz z ciężarem stropu na ściany zewnętrzne i dzięki temu możliwe jest również wzmocnienie ścian zewnętrznych domu. Budowa wieńca dachowego nie tylko chroni przed rozsunięciem się ścian pod wpływem ciężaru całej konstrukcji, ale także odciąża i wzmacnia konstrukcję dachową. Ważne jest aby zapewnić odpowiednie połączenie wieńce dachowego ze stropem ponieważ nie będzie on spełniał swoich zadań. Na budowie Wieniec dachowy jest nieodłącznym elementem każdego budynku. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której budowa wieńce dachowego nie jest konieczna, to odległości między słupkami żelbetowymi, które są niewielkie. Dlaczego budowa wieńca jest taka ważna? Ciężar całego dachu i stropu osiada na ścianach zewnętrznych. Prawidłowo przymocowana więźba Dachowa do murłaty, a ta z kolei przytwierdzona do wieńca stropowego pozwala na odbiór całego obciążenia z belek stropowych. Innym wypadku belki mogłyby się rozjechać.Wieniec dachowy jest mocowany do murłaty za pomocą kotw. Jakie wymiary więc dachowy powinien mieć? Odpowiednie wymiary wieńca dachowego pozwalają na zachowanie stabilności całej konstrukcji. Przeciętny wymiary wieńce dachowego wynoszą 20 x 20 lub 25 x 25 cm. Jak wygląda budowa wieńca dachowego? Zbudowany jest przy użyciu czterech prętów o średnicy średnio 10 mm, które połączone są strzemionami o średnicy 6 mm. Tak przygotowane prezenty ustawione są na ścianach kolankowych. Wymiary wieńca dachowego pod murłatę powinny być tak dopasowane, aby uniemożliwić rozjechanie się dachu. Pod uwagę bierze się także nośności ciężar całego dachu wraz z jego pokryciem. Stabilność całej konstrukcji można uzyskać poprzez zakotwiczenie końców wieńca dachowego w ścianach szczytowych. Głębokość zakotwienia prętów wieńca dachowego ma tutaj istotne znaczenie. Jeśli nasza konstrukcja posiada słupki żelbetowe, które służą do usztywnienia całej konstrukcji oraz zachowania jej stabilności, to nie ma konieczności mocowania końców naszego wieńca w ścianach szczytowych.  

Wieniec – budowa

Wieniec dachowy z reguły jest wieńcem betonowym, który składa się z czterech prętów ze stali żebrowanej które zalewane są betonem, aby móc zachować stabilność całej konstrukcji wieńca. Nie bez znaczenia są wymiary wieńca pod murłatę, ponieważ na podstawie murłaty, a dokładnie jej wymiarów i nośności tworzy się wieniec dachowy. Istotne jest również jej położenie. Wieniec betonowy powinien posiadać odpowiednie zbrojenie. Ważne jest, aby została zachowana ciągłość zbrojenia, w przeciwnym wypadku może dojść do pęknięcia wieńca betonowego w miejscach przerwanego prętów stalowych. Oprócz tego, pręty stalowe powinny być ułożone w odpowiedniej odległości od siebie, co najmniej 20-30 centymetrów przerwy. Taka odległość pozwala na stabilizację całego wieńca na każdym odcinku. 

Wieniec dachowy zyskał na znaczeniu w momencie, gdy popularne stało się aranżowanie poddasza na cele mieszkalne. Bezpośrednio ustawiona konstrukcja dachu na żelbetowym stropie uniemożliwiała adaptację poddasza na pomieszczenia czy pokoje. Dodatkowa ścianka kolankowa, na której stawiany jest wieniec dachowy, a do którego mocowany jest cały strop, pozwala na stworzenie przestrzeni do zamieszkania, jednak należy pamiętać o uprzednim wzmocnieniu ścianki kolankowej, bez którego nie jest ona w stanie utrzymać całego ciężaru. Takie wzmocnienia montuje się właśnie w wieńcu dachowym, który spaja w całość konstrukcję dachową, stropu i ścian nośnych całego budynku. Bardzo ważne jest dla utrzymania stabilności i wytrzymałości ścian kolankowych, aby słupki, w tym wypadku słupki żelbetowe, zostały prawidłowo i trwale zakotwione w wieńcu dachowym. Wieńce betonowe są zalecane na prawie każdym etapie konstrukcji domu. Dotyczy to stropów a także ścian całego budynku. Wieńce monolityczne to wieńce wykonywane na budowie, które należy zakotwić w ścianach. Wieńce ukryte natomiast powstają poprzez połączenie zbrojenia w gotowych elementach.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze