Strona głównaNarzędziaJak działa hydrofor? Zasada działania

Jak działa hydrofor? Zasada działania

Hydrofory do wody to urządzenia, które przydadzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody. Dzięki nim pobieranie wody ze studni przebiega o wiele wygodniej. Szczególnie popularne jest takie rozwiązanie na działkach rekreacyjnych. Jednak zasada działania hydroforu pomaga także w podniesieniu ciśnienia w już istniejącej instalacji.

Jak działa hydrofor?

Podstawowym zadaniem hydroforów do wody jest ustabilizowanie ciśnienia w rurach. Dzięki temu z kranu leci jej nieprzerwany strumień, także na wyższych piętrach. Ciekawe jest, jak prosta jest zasada działania hydroforu. Wydawać by się mogło, że jest to skomplikowana konstrukcja. Jednak nic bardziej mylnego — budowa pompy hydroforowej opiera się zasadniczo na prawach fizyki. Pobrana woda ze studni znajduje się w zbiorniku ciśnieniowym. Im wody jest więcej, tym bardziej wzrasta ciśnienie znajdującego się również tam powietrza. Po osiągnięciu konkretnej wysokości ciśnienia, pompa sama się wyłącza. W momencie, kiedy odkręcisz kran w swojej kuchni, wysokie ciśnienie wypycha wodę. Kiedy poziom ciśnienia opadnie, pompa uruchamia się ponownie. 

Nie ma więc nic skomplikowanego w budowie hydroforu. Zasada działania tego urządzenia ma za zadanie przede wszystkim chronić pompę wody. W domu musi ona włączać się często, ale na krótko, co nie sprzyja jej długowieczności. 

Hydrofor przeponowy zasada działania

Poza hydroforami tradycyjnymi w formie dużych, walcowatych, ocynkowanych zbiorników, istnieją także nowocześniejsze zbiorniki hydroforowe przeponowe. Zasada działania tej jest podobna. Różni się obecnością specjalnej membrany, której zadaniem jest oddzielenie wody od ścianek zbiornika. W tej przestrzeni stłoczone jest powietrze. Zapobiega to pojawieniu się korozji. 

Ważne, żeby dobierać do swoich potrzeb konkretny zbiornik hydroforowy przeponowy. Zasada działania tego urządzenia są różne w zależności od wielkości zbiornika i rodzaju pompy. Dlatego zawsze trzeba go dostosować do konkretnej instalacji. Zbiorniki mogą mieć bardzo różnorodną pojemność, od kilku do nawet kilku tysięcy litrów. Oczywiście ważna jest także wielkość instalacji już znajdującej się w domu, ponieważ to wpływa na możliwe do uzyskania ciśnienie. Zazwyczaj pompa, która działa w obrębie domu jednorodzinnego, nie powinna wykonywać więcej niż 30 cykli w ciągu godziny. Jej maksymalne ciśnienie robocze wynosi 0,6 MPa.  

Jak podłączyć zbiornik hydroforowy?

Co istotne, budowa pompy hydroforowej do wody pozwala na jej zastosowanie nie tylko tam, gdzie zupełnie nie ma instalacji wodociągowej. Możliwe jest również podłączenie hydroforu do sieci wodociągowej w celu zwiększenia ciśnienia. 

Przez hydrofor do wody rozumie się zazwyczaj sam metalowy pojemnik o cylindrycznym kształcie. Do jego prawidłowego działania potrzebny jest cały zestaw hydroforowy, czyli pompa do wody, presostat do wyrównywania ciśnienia oraz trzy zawory: odcinający, zwrotny oraz bezpieczeństwa. Cykl pracy wynika bezpośrednio z budowy pompy hydroforowej, więc jest stały. Pamiętać trzeba, że parametry pracy pompy są ciągle takie same i nie podlegają indywidualnemu regulowaniu. Ustala je producent.

Hydrofory do wody współpracują z dwoma rodzajami pomp. Jest to pompa zasysająca, którą umieszcza się obok zbiornika wody lub płytko w nim. Jej ograniczeniem jest głębokość, na której może działać — maksymalnie 7 metrów. Drugi rodzaj to pompa głębinowa, zanurzona w nawet głębokiej wodzie. Dzięki temu jest zdecydowanie cichsza i nie powinna przeszkadzać mieszkańcom. 

​​Najczęstsze problemy z hydroforami do wody

Hydrofory do wody to zazwyczaj urządzenia bezproblemowe. Wymagają jednak regularnych kontroli. Wszelkie zaniedbania mogą sprawić, że dojdzie do ich uszkodzenia. Najważniejszą czynnością jest dobijanie ciśnienia powietrza w zbiorniku. Jeżeli poziom ciśnienia nie jest prawidłowy, powoduje to, że hydrofor często się włącza. Wpływa to na jego szybsze zużycie się. Jeżeli hydrofor nie nabija ciśnienia prawidłowo, konieczne jest uzupełnienie powietrza. Budowa pompy hydroforowej w przypadku zbiornika hydroforowego przeponowego wymusza kontrolę co około pół roku. Procedura w przypadku, gdy hydrofor nie nabija ciśnienia, polega na: odłączeniu pompy od zasilania i obniżeniu ciśnienia poprzez odkręcenie kranu. Następnie korzystając z jakiejś sprężarki powietrza, na przykład samochodowej do pompowania opon, należy dopełnić powietrze za pośrednictwem wentyla. Pamiętać musisz, że każdy producent samodzielnie określa prawidłowe ciśnienie dla swoich produktów. Zazwyczaj jest to wartość pomiędzy 1,6, a 2,2 bara.  Kieruj się wskazaniami manometru na sprężarce. Następnie sprawdź ciśnienie i zatkaj wentyl. Takie regularne działanie sprawi, że zlikwidujesz problem z tym, że hydrofor często się włącza.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze