HomeCennik budowlanyIle kosztuje położenie płytek? Cennik robocizny

Ile kosztuje położenie płytek? Cennik robocizny

Położyć płytki można samodzielnie, ale niewątpliwie jest to trudne fizycznie zadanie. Poza tym trzeba co nieco o tym wiedzieć i posiadać odpowiednie narzędzia. Dlatego wiele osób decyduje się w tym zakresie na pomoc fachowca. Koszt położenia płytek jest bardzo różny i zależy od wielu czynników. Oto najbardziej popularne warianty.

Ile kosztuje położenie metra płytek?

W przypadku układania glazury cennik może być dość zróżnicowany. Ogólnie przyjmuje się, że cena za metr płytek — robocizna 2020 oscylowała pomiędzy 80 a 110 złotych za metr kwadratowy. Dotyczy to samego przyklejenia płytek, bez materiałów i bez przygotowania ściany. W przypadku układania glazury, cennik zależeć może na przykład od konkretnej wielkości danej płytki. Im są one drobniejsze, tym więcej jest pracy, a co za tym idzie koszt jest również wyższy. Niektóre prace są również droższe, na przykład modne układanie płytek w jodełkę. Cena za taką usługę będzie z pewnością oscylowała wokół tych górnych pułapów. Z pewnością jednak takie rozwiązanie bardzo atrakcyjnie wygląda i sprawia, że nawet zwykłe płytki zyskają mnóstwa uroku. Przy wybraniu układania płytek w jodełkę, cena robocizny to nie jedyne kryterium. Należy wziąć pod uwagę, że także materiału zostanie zużytego wiele, a więc inwestycja po prostu będzie bardziej kosztowna. 

Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ułożenie płytek. Duży wpływ na to ma z pewnością fakt, ile zleceń ma kafelkarz. Cennik tych najbardziej rozchwytywanych będzie wyższy, bo na brak zleceń nie narzeka. To, ile kosztuje ułożenie płytek, zależne jest także od takich czynników jak chociażby wielkość miasta. W dużych aglomeracjach będzie drożej. Z drugiej strony ceny położenie płytek są uzależnione również od wielkości samego zlecenia. Cennik prac glazurniczych w niedużej łazience będzie wyższy niż na przykład położenie płytek w dużym, płaskim garażu. Samo układanie płytek podłogowych cenę ma zazwyczaj niższą, bo po prostu praca idzie szybciej, o ile podłoże jest przygotowane.

Układanie płytek na ścianie – cena

Cennik prac glazurniczych w zakresie układania płytek ściennych w największej mierze zależy od rodzaju płytek. Na przykład popularna cegiełka albo mozaika zawsze będą nieco bardziej kosztowna. Ceny położenia płytek na ścianie zależeć mogą także od wzoru, jaki chce się uzyskać. Niektóre osoby remontujące łazienkę albo kuchnię, pragną bardziej oryginalnych rozwiązań. Przy małych płytkach, czyli mniej więcej o wymiarach 10 x 10 centymetrów, ceny położenia płytek będą wyższe nawet o 30 złotych za metr kwadratowy. To nie koniec możliwości układania płytek na ścianie. Cena dotyczyć może również przygotowania podłoża.

Układania płytek podłogowych – cena

Ile kosztuje położenie kafelek na podłodze? W tym przypadku pod uwagę należy wziąć przede wszystkim przygotowanie podłoża. Jeżeli jest zrobiona wylewka i całość jest równa, układanie płytek pójdzie o wiele szybciej. Wówczas to, ile kosztuje położenie kafelek, zależy także od kosztów materiałów. Pod uwagę brać należy nie tylko same płytki, ale także klej, fugę, czy krzyżaki dystansowe. Zazwyczaj jest to kwota około 80 złotych za metr kwadratowy. W przypadku układania płytek, cena jest jednak znacznie zróżnicowana.

Cennik układania płytek na schodach

Płytki na schodach są opcją bardzo praktyczną. Przede wszystkim dobrze wyglądają i są łatwe w pielęgnacji. Jednocześnie cennik układania płytek na schodach jest nieco wyższy niż w przypadku klasycznych powierzchni. Przede wszystkim schody mają nieco bardziej skomplikowaną strukturę, a więc ułożenie na nich płytek wymaga więcej docinania, co zawsze podbija stawkę. 

Skuwanie płytek — cennik         

Poza kładzeniem, w skład robót glazurniczych bardzo często wchodzi także skuwanie płytek. Cennik w tym przypadku zależy przede wszystkim od powierzchni ściany lub podłogi. Paradoksalnie im jest większa, tym koszt będzie mniejszy. Taniej wyjdzie z pewnością w pomieszczeniach, które są całkowicie puste. Jeżeli oprócz tego trzeba z łazienki powynosić na przykład ceramikę łazienkową, koszt może zdecydowanie wzrosnąć. Ceny położenia płytek razem ze skuciem starych mogą być bardziej atrakcyjne. Skuwanie płytek — cennik to przedział 30-45 złotych za metr kwadratowy.

Jak więc widać, koszt położenia płytek nie podlega prostemu rozrachunkowi. Za każdym razem trzeba się dowiadywać, ile będzie on wynosił u konkretnego fachowca. Cena za metr płytek — robocizna 2020 była z pewnością niższa niż będzie w kolejnych latach. Niestety, wszystkie usługi drożeją. W przypadku układania płytek, cena także z pewnością będzie piąć się w górę, więc remont opłaca się przeprowadzić jak najszybciej.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze