HomeRemontWycinanie otworów w zlewozmywakach

Wycinanie otworów w zlewozmywakach

Kiedy chcemy zamontować nowy zlew ważne jest by wywiercić odpowiedni otwór w blacie, ale również w samym zlewozmywaku, co jest nieco bardziej skomplikowane. Wiele osób zostawia fachowcom wycinanie otworów w zlewozmywakach, ponieważ nie wie jak się do tego zabrać. Można kupić zlewozmywak z już wywierconą dziurą, ale często nieopatrznie kupujemy zlew bez takiego otworu. Wtedy warto sprawdzić jak zrobić otwór w zlewozmywaku stalowym samodzielnie w domu. Nie jest to trudne, dlatego nie zawsze potrzebny nam będzie fachowiec.

Jak wyciąć otwór w zlewozmywaku?

Wiele osób przy montażu zlewozmywaka zastanawia się jak wyciąć otwór w zlewozmywaku. Dużo zależy od materiału, z jakiego wykonany jest zlewozmywak. Nieco bardziej skomplikowane do wykonania są otwory w zlewozmywakach szklanych, czy wycinanie otworu w zlewie ceramicznym. Nie jest to jednak niemożliwe do wykonania. Przy zlewozmywakach szklanych, aby wycinanie otworu w zlewie nie zakończyło się jego pęknięciem, należy zachować dużą ostrożność oraz można skorzystać z takiego sprzętu jak wycinak do otworów w zlewozmywakach. Wielu hydraulików z jego pomocą wycina otwory w zlewach.

Wycinanie otworów w zlewozmywakach nie jest jednak bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeśli mamy wycinak do otworów w zlewozmywakach. Powinien być on o średnicy około 35 mm, ponieważ na takiej szerokości są baterie. Potrzebna będzie również wiertarka, a także dwa wiertła o średnicy 2 lub 3 mm. Przyda się również wiertło o średnicy 10 mm. Konieczny do wyrównania powierzchni będzie pilnik ślusarski okrągły lub półokrągły oraz młotek, punktak i flamaster. Wycinanie otworów w zlewozmywakach jest też konieczne z kawałkiem drewna, które pomoże nam w zaznaczaniu otworu punktakiem. Przed wykonaniem otworu warto sprawdzić gdzie powinno być wykonane wycinanie otworów w zlewozmywakach. Kawałek, który będzie wycięty musi mieć gładką powierzchnię bez zagięć. Następnie miejsce umieszczenia baterii zaznaczamy za pomocą flamastra. Będzie to nasza oś otworu. Pod zlewozmywak trzeba podłożyć kawałek drewna – klocek drewniany powinien mieć wysokość równą z głębokością komory. Punktujemy powierzchnię, gdzie będzie robione wycinanie otworu w zlewie. Można zrobić to punktakiem lub młotkiem. Zaczynamy wycinanie otworu w zlewie za pomocą wierteł o małej szerokości i powiększamy go za pomocą coraz większych wierteł. Staramy się przy tym być ostrożni. W taki otwór wprowadzamy następnie śrubę prowadzącą z górną częścią wycinaka. Od spodu nakładamy drugą część wycinaka i nakręcamy nakrętkę na śrubę. Wycinanie otworu w zlewie wykonujemy poprzez wycinak do otworów w zlewozmywakach i dokręcanie nakrętki kluczem. Wycięta powierzchnia musi być oszlifowana za pomocą pilnika. Warto robić to w okularach ochronnych.

Jak zrobić otwór w zlewozmywaku stalowym?

Wycinanie otworów w zlewozmywakach stalowych jest bardzo podobne co w zlewozmywakach blaszanych. Wiedząc jak wyciąć otwór w zlewozmywaku blaszanym, poradzimy sobie również z innym materiałem. Jak zrobić otwór w zlewozmywaku stalowym? Tu również potrzebny będzie punktak, a także drewniany klocek oraz pilnik do szlifowania. W przypadku zlewozmywaków stalowych ważne jest, by bateria była umocowana na gładkiej powierzchni. To nam zapewni bezpieczeństwo, że uszczelka w podstawie korpusu baterii będzie miała odpowiednią szczelność. Pozwoli to na jej odpowiednie zamontowanie przy otworze. Najczęściej odpowiednim miejscem na umieszczenie baterii jest miejsce pomiędzy dwiema komorami zlewu lub na środku komory. Zlewy stalowe trzeba nieco mocniej wiercić ze względu na ich grubość, ale do tego wystarczą nam po prostu grubsze wiertła. Podobnie przecinak do blachy i wycinak do otworów w zlewozmywakach powinien sobie idealnie poradzić.

Można sprawdzić jak zrobić otwór w zlewozmywaku stalowym również na forach dla majsterkowiczów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze