Strona głównaPoradyJak urządzić łazienkę w stylu retro? Krok po kroku

Jak urządzić łazienkę w stylu retro? Krok po kroku

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy Ci, dlaczego warto wybrać styl retro w łazience i jakie są jego zalety. W tej części pokażemy Ci, jak urządzić łazienkę w stylu retro, krok po kroku. Podpowiemy Ci, jakie materiały i kolory wybrać, jak dobrać ceramikę i armaturę, jak wyposażyć meble i dekoracje oraz jak znaleźć inspiracje i przykłady aranżacji łazienki w stylu retro. Zapraszamy do lektury!

Krok 1: Wybierz podłogę do łazienki w stylu retro

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów łazienki, który ma duży wpływ na jej wygląd i funkcjonalność. Podłoga powinna być nie tylko estetyczna, ale także trwała, odporna na wilgoć i łatwa w utrzymaniu. Do łazienki w stylu retro pasują różne rodzaje podłóg, które nawiązują do przeszłości lub tworzą ciekawy kontrast z nowoczesnymi elementami. Oto kilka propozycji:

 • Płytki w szachownicę: To klasyczny wzór, który kojarzy się z latami 50. i 60. Płytki w szachownicę mogą być czarno-białe lub w innych kolorach, np. czerwono-białe czy niebiesko-białe. Płytki te nadają łazience elegancji i dynamiki, a także optycznie powiększają przestrzeń.
 • Płytki patchworkowe: To oryginalny wzór, który składa się z różnych płytek o różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i wzorach. Płytki patchworkowe mogą być inspirowane różnymi epokami i kulturami, np. art deco, secesją czy orientem. Płytki te nadają łazience niepowtarzalnego charakteru i kreatywności.
 • Mozaika: To piękny wzór, który składa się z małych kawałków płytek lub kamieni o różnych kolorach i fakturach. Mozaika może tworzyć geometryczne lub abstrakcyjne wzory lub przedstawiać konkretne motywy, np. kwiaty czy zwierzęta. Mozaika nadaje łazience artystycznego uroku i bogactwa.
 • Drewno: To naturalny materiał, który wprowadza do łazienki ciepło i przytulność. Drewno może być stosowane jako podłoga lub jako element dekoracyjny na ścianach lub meblach. Drewno pasuje do stylu retro, ponieważ nawiązuje do tradycji i natury. Drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone przed wilgocią.

Krok 2: Wybierz płytki do ścian łazienki w stylu retro

Ściany to kolejny ważny element łazienki, który ma duży wpływ na jej wygląd i funkcjonalność. Ściany powinny być nie tylko estetyczne, ale także trwałe, odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu. Do łazienki w stylu retro pasują różne rodzaje płytek do ścian, które nawiązują do przeszłości lub tworzą ciekawy kontrast z nowoczesnymi elementami. Oto kilka propozycji:

 • Płytki metro: To popularny wzór, który kojarzy się z latami 20. i 30. Płytki metro mają prostokątny kształt i błyszczącą powierzchnię, która odbija światło. Płytki metro mogą być białe lub w innych kolorach, np. szare, niebieskie czy zielone. Płytki te nadają łazience elegancji i klasyki, a także optycznie powiększają przestrzeń.
 • Płytki z wzorami geometrycznymi lub kwiatowymi: To ciekawy wzór, który kojarzy się z latami 60. i 70.; mają różne kształty, rozmiary, kolory i wzory, które tworzą ciekawe kompozycje. Płytki te nadają łazience koloru i zabawy, a także podkreślają styl retro.
 • Płytki z efektem postarzenia: To oryginalny wzór, który imituje zużycie i patynę czasu. Płytki z efektem postarzenia mają nierówną powierzchnię, matowe wykończenie i stonowane kolory, np. beż, brąz czy szarość. Płytki te nadają łazience charakteru i nostalgii, a także tworzą ciekawy kontrast z nowoczesnymi elementami.
 • Farba: To prosty sposób na zmianę wyglądu ścian łazienki bez używania płytek. Farba może być stosowana na całości lub na części ścian, tworząc pasy, półkoliste łuki lub inne kształty. Farba może być w jednym kolorze lub w kilku kolorach, tworząc harmonijne lub kontrastowe połączenia. Farba nadaje łazience świeżości i indywidualności.

Krok 3: Wybierz ceramikę i armaturę łazienkową w stylu retro

Ceramika i armatura to podstawowe elementy wyposażenia łazienki, które mają duży wpływ na jej wygląd i funkcjonalność. Ceramika i armatura powinny być nie tylko estetyczne, ale także trwałe, odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu. Do łazienki w stylu retro pasują różne rodzaje ceramiki i armatury, które nawiązują do przeszłości lub tworzą ciekawy kontrast z nowoczesnymi elementami. Oto kilka propozycji:

 • Wanna na nóżkach: To klasyczny element, który kojarzy się z latami 20. i 30. Wanna na nóżkach ma owalny lub prostokątny kształt i ozdobne nóżki, które mogą być metalowe lub drewniane. Wanna na nóżkach może być biała lub w innym kolorze, np. czarna, niebieska czy różowa. Wanna na nóżkach nadaje łazience elegancji i romantyzmu, a także zapewnia komfort kąpieli.
 • Umywalka na konsoli lub na szafce z szufladami: To ciekawy element, który kojarzy się z latami 50. i 60. Umywalka na konsoli lub na szafce z szufladami ma prosty lub zaokrąglony kształt i jest podwieszona na metalowej konstrukcji lub osadzona na drewnianej szafce z szufladami. Umywalka na konsoli lub na szafce z szufladami może być biała lub w innym kolorze, np. żółta, czerwona czy zielona. Umywalka ta nadaje łazience funkcjonalności i stylu, a także zapewnia miejsce na przechowywanie.
 • Toaleta z wysokim spłucznikiem: To oryginalny element, który kojarzy się z latami 20. i 30. Toaleta z wysokim spłucznikiem ma prosty lub zaokrąglony kształt i jest podłączona do metalowego spłucznika, który znajduje się na wysokości głowy. Toaleta z wysokim spłucznikiem może być biała lub w innym kolorze, np. czarna, niebieska czy różowa. Toaleta ta nadaje łazience charakteru i nostalgii, a także zapewnia skuteczne spłukiwanie.
 • Baterie i krany z mosiądzu, miedzi lub złota: To eleganckie elementy, które kojarzą się z latami 20. i 30. Baterie i krany z mosiądzu, miedzi lub złota mają ozdobne kształty i błyszczącą powierzchnię, która odbija światło. Baterie i krany te mogą być stosowane do wanny, umywalki lub prysznica. Baterie i krany te nadają łazience elegancji i glamour, a także tworzą ciekawy kontrast z nowoczesnymi elementami.

Krok 4: Wybierz meble łazienkowe w stylu retro

Meble to nieodzowne elementy wyposażenia łazienki, które mają duży wpływ na jej wygląd i funkcjonalność. Meble powinny być nie tylko estetyczne, ale także trwałe, odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu. Do łazienki w stylu retro pasują różne rodzaje mebli, które nawiązują do przeszłości lub tworzą ciekawy kontrast z nowoczesnymi elementami. Oto kilka propozycji:

 • Szafka z lustrem: To klasyczny element, który kojarzy się z latami 50. i 60. Szafka z lustrem ma prosty lub zaokrąglony kształt i jest podwieszona nad umywalką lub na ścianie. Szafka z lustrem może być biała lub w innym kolorze, np. żółta, czerwona czy zielona. Szafka z lustrem nadaje łazience funkcjonalności i stylu, a także zapewnia miejsce na przechowywanie i oświetlenie.
 • Komoda: To oryginalny element, który kojarzy się z latami 20. i 30. Komoda ma prosty lub zaokrąglony kształt i jest ustawiona na podłodze lub na nóżkach. Komoda może być drewniana lub metalowa, z ozdobnymi uchwytami lub szufladami. Komoda może być biała lub w innym kolorze, np. czarna, niebieska czy różowa. Komoda nadaje łazience charakteru i nostalgii, a także zapewnia miejsce na przechowywanie.
 • Regał: To praktyczny element, który kojarzy się z latami 60. i 70. Regał ma prosty lub zaokrąglony kształt i jest ustawiony na podłodze lub na ścianie. Regał może być drewniany lub metalowy, z otwartymi półkami lub drzwiczkami. Regał może być biały lub w innym kolorze, np. żółty, czerwony czy zielony. Regał nadaje łazience koloru i zabawy, a także zapewnia miejsce na przechowywanie i dekoracje.
 • Stolik: To elegancki element, który kojarzy się z latami 20. i 30. Stolik ma prosty lub zaokrąglony kształt i jest ustawiony na podłodze lub na nóżkach. Stolik może być drewniany lub metalowy, z blatem lub szufladką. Stolik może być biały lub w innym kolorze, np. czarny, niebieski czy różowy. Stolik nadaje łazience elegancji i glamour, a także zapewnia miejsce na dekoracje lub kosmetyki.
 • Krzesło: To przytulny element, który kojarzy się z latami 50. i 60. Krzesło ma prosty lub zaokrąglony kształt i jest ustawione przy wannie lub przy stoliku. Krzesło może być drewniane lub metalowe, z tapicerowanym lub plastikowym siedziskiem. Krzesło może być białe lub w innym kolorze, np. żółte, czerwone czy zielone. Krzesło nadaje łazience ciepła i przytulności, a także zapewnia miejsce do odpoczynku lub czytania.

Krok 5: Wybierz dekoracje do łazienki w stylu retro

Dekoracje to dodatkowe elementy wyposażenia łazienki, które mają duży wpływ na jej wygląd i funkcjonalność. Dekoracje powinny być nie tylko estetyczne, ale także trwałe, odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu. Do łazienki w stylu retro pasują różne rodzaje dekoracji, które nawiązują do przeszłości lub tworzą ciekawy kontrast z nowoczesnymi elementami. Oto kilka propozycji:

 • Lustra w ozdobnych ramach: To piękne elementy, które kojarzą się z latami 20. i 30. Mają prosty lub zaokrąglony kształt i są podwieszane nad umywalką lub na ścianie. Lustra w ozdobnych ramach mogą być metalowe lub drewniane, z prostymi lub bogato zdobionymi ramami. Lustra te nadają łazience artystycznego uroku i bogactwa, a także odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń.
 • Obrazy, plakaty, zegary: To ciekawe elementy, które kojarzą się z latami 50. i 60. Obrazy, plakaty, zegary mają prosty lub zaokrąglony kształt i są podwieszane na ścianie lub ustawiane na regale czy stoliku. Obrazy, plakaty, zegary mogą przedstawiać różne motywy, np. kwiaty, zwierzęta, krajobrazy czy postacie znane z filmów czy muzyki. Obrazy, plakaty, zegary nadają łazience koloru i zabawy, a także podkreślają styl retro.
 • Świeczniki, wazony, kosze: To przytulne elementy, które kojarzą się z latami 20. i 30. Świeczniki, wazony, kosze mają prosty lub zaokrąglony kształt i są ustawiane na podłodze, na wannie lub na stoliku. Świeczniki, wazony, kosze mogą być metalowe lub drewniane, z prostymi lub ozdobnymi detalami. Świeczniki mogą mieć świeczki zapachowe lub elektryczne, wazony mogą mieć kwiaty świeże lub sztuczne, kosze mogą mieć ręczniki czy kosmetyki. Świeczniki, wazony, kosze nadają łazience ciepła i przytulności, a także tworzą romantyczną atmosferę.
 • Rośliny: To naturalne elementy, które kojarzą się z latami 60. i 70. Rośliny mają różne kształty i kolory i są ustawiane na podłodze, na regale czy na stoliku. Rośliny mogą być doniczkowe lub wiszące, zielone lub kwitnące. Rośliny nadają łazience świeżości i życia, a także wprowadz

Łazienka retro – inspiracje i przykłady

Możesz się nimi zainspirować lub stworzyć własną wersję stylu retro. Oto kilka propozycji:

 • Łazienka retro z wanną na nóżkach i płytkami metro: To elegancka i klasyczna aranżacja, która nawiązuje do lat 20. i 30. Łazienka ma białą wannę na nóżkach, białe płytki metro na ścianach, czarno-białe płytki w szachownicę na podłodze, białą umywalkę na konsoli, czarną armaturę z mosiądzu, białą szafkę z lustrem i kilka dekoracji, takich jak lampa, zegar czy kwiaty. Łazienka ta ma elegancki i romantyczny klimat.
 • Łazienka retro z prysznicem i płytkami patchworkowymi: To oryginalna i kreatywna aranżacja, która nawiązuje do lat 60. i 70. Łazienka ma biały prysznic z szklanymi drzwiami, kolorowe płytki patchworkowe na ścianach i podłodze, białą umywalkę na szafce z szufladami, żółtą armaturę z miedzi, żółtą komodę i kilka dekoracji, takich jak obrazy, plakaty czy rośliny. Łazienka ta ma kolorowy i zabawny klimat.
 • Łazienka retro z wanną i prysznicem i płytkami z efektem postarzenia: To oryginalna i nostalgiczna aranżacja, która imituje zużycie i patynę czasu. Łazienka ma białą wannę na nóżkach, biały prysznic z metalowym spłucznikiem, szare płytki z efektem postarzenia na ścianach i podłodze, drewnianą umywalkę na szafce z szufladami, złotą armaturę z miedzi, drewniany regał i kilka dekoracji, takich jak świeczniki, wazony czy kosze. Łazienka ta ma charakterystyczny i przytulny klimat.
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze