Strona głównaWnętrzaJakie płytki do małej łazienki wybrać?

Jakie płytki do małej łazienki wybrać?

Niestety, często zdarza się, że łazienka jest najmniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu lub w domu, przez co wybór płytek wydaje się trudnym zadaniem. Nie jest to jednak aż taki duży problem jak sobie założyłeś. Twoja mała łazienka wcale nie musi być porażką, jeśli chodzi o jej wykończenie. Rynek budowlany oferuje wiele ciekawych rodzajów płytek, które świetnie sprawdzą się w małej łazience. W treści artykułu dowiesz się, jakie płytki do małej łazienki będą najlepsze, jak je dobrać, czy duże płytki w małej łazience się sprawdzą, jakie są obecnie kolekcje płytek do małej łazienki. Podsuniemy Ci wiele pomysłów na kafelki do małej łazienki.

Mała łazienka – jakie wybrać kafelki?

Jakie płytki do małej łazienki? – to bardzo często pojawiające się pytanie na internetowych forach budowlanych. Niewielki metraż często przeraża, jednak niepotrzebnie. Powinno się iść w kierunku optycznego powiększenia małej łazienki. W celu uzyskania takiego efektu musisz zastosować odpowiednią formę wykończenia, dobrać kolory, zastosować dobry rodzaj wykończenia kafelek, na co składa się nawet barwa i szerokość fugi. W sieci znajdują się zdjęcia małych łazienek, w których zastosowano do wykończenia płytki w połysku. Niektórzy eksperci uważają, że lepiej sprawdzają się one w małych łazienkach, aniżeli płytki matowe. Kafelki matowe rzeczywiście są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, jednak wizualnie zmniejszają łazienkę. Jakie płytki do małej łazienki? Zdjęcia w sieci idealnie odwzorowują fakt, że płytki rektyfikowane z połyskiem rozświetlają pomieszczenie, tym samym optycznie powiększając powierzchnię małej łazienki. Warto jest rozważyć zakup gresu szkliwionego, polerowanego lub płytek lustrzanych. Na podłogę najlepiej zastosować śliski gres półpolerowany ze względów bezpieczeństwa.

Jakie płytki do małej łazienki? Zdjęcia w sieci pokazują także, że kolekcje małych płytek do małej łazienki, tzw. jodełka, mozaika, heksagony, typu metro, również dobrze sprawdzają się w małej łazience  jedynie umieszczając je na jednej wybranej ścianie. Umieszczenie małych płytek na całej powierzchni może znacznie przytłoczyć całe pomieszczenie. Częściowe ich zastosowanie urozmaici wygląd łazienki.

Jak dobrać płytki do małej łazienki?

Czym się kierować przy wyborze kafelek? Jak dobrać płytki do małej łazienki? Przede wszystkim kieruj się estetyką i funkcjonalnością. Możesz postawić na taki sam rodzaj płytek zarówno na ścianie jak i na podłodze. Ten sam kolor i faktura płytek wcale nie jest nudna. Pozwala na wyszczególnienie dodatków i mebli, a całe pomieszczenie zyskuje dużą głębię. Jak dobrać płytki do małej łazienki? Na początku dobry wybór może wydawać się niemożliwy, jednak rynek budowlany jest na tyle szeroki, aby dopasować elementy wykończenia łazienek do preferencji domowników, a przy tym zachowując balans pomiędzy estetyką, a praktycznością. W sklepach widnieje wiele rodzajów płytek. Jednymi z ciekawszych, które mogą świetnie sprawdzić się w małej łazience, są kolekcje płytek 3D do małej łazienki. Ich faktura powoduje, że mała łazienka zyskuje głębię i optyczne powiększenie. Dodatkowo warto jest wybrać jasne kolory płytek, ponieważ one także optycznie powiększają łazienkę. Niejednorodna faktura płytek 3D odbija światło, tym samym pięknie rozświetla pomieszczenie, czyniąc je większym, niż jest w rzeczywistości.

Duże płytki w małej łazience

Czy duże płytki w małej łazience będą dobrze wyglądały? Niektórzy twierdzą, że tylko małe kafelki do małej łazienki sprawdzają się najlepiej. Jest to jednak błąd. Duże płytki w małej łazience iluzorycznie powiększają powierzchnię. Często kafelki wielkoformatowe łączy się bezfugowo, dzięki czemu płaszczyzna staje się jednolita i optycznie większa. Duże płytki w małej łazience są łatwiejsze w montażu, a także wyróżniają się dużo niższą ceną.

Pomysł na kafelki w małej łazience

Jak widzisz, pomysłów na kafelki w małej łazience jest naprawdę wiele. Mała łazienka nie jest powodem do ograniczania wyobraźni. Takie pomieszczenie również można świetnie zaaranżować, pomimo niezbyt dużych rozmiarów. Oczywiście przesadne szaleństwa nie będą najlepszym pomysłem, ponieważ mogą one przytłoczyć pomieszczenie, jednak nie oznacza to, że mała łazienka musi być nieestetyczna.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze