Strona głównaOgródCyprysik - podlewanie, odmiany, zimowanie, cena, choroby

Cyprysik – podlewanie, odmiany, zimowanie, cena, choroby

Cyprysy to wysokie drzewa iglaste, które wyróżniają się smukłym, kolumnowym pokrojem. Są one spotykane najczęściej w śródziemnomorskich klimacie, ponieważ są ciepłolubne, ciężko znoszą mrozy. Jednak mimo wszystko są one uprawiane także w Polsce.

Cyprysik doniczkowy – co to za roślina?

W domu polecane są uprawy tzw. cyprysików doniczkowych, znanych jako cyprysy wielkoszyszkowe. Zakupu tego drzewka najlepiej dokonać w sklepie ogrodniczym, aby mieć pewność, że roślina będzie zdrowa. Maksymalna wysokość, na jaką wzrasta cyprysik doniczkowy to aż 250 cm. Osiągnięcie takich rozmiarów zajmuje jednak sporo czasu, nawet do 20 lat. Cyprysik doniczkowy jest wiecznie zielony i tak jak jego rodzime gatunki, jest smukły i ma łuskowate szpilki. Niekiedy cyprysik doniczkowy zastępuje choinkę w święta Bożego Narodzenia. Ta domowa odmiana nie czuje się najlepiej w wysokich temperaturach, dlatego też w okresie grzewczym zalecane jest przeniesienie go do pomieszczenia, w którym panuje ok. 10 stopni Celsjusza. W przypadku, kiedy nie ma możliwości umieszczenia go w takich warunkach, lepiej będzie wystawić cyprysika doniczkowego na balkon, ale pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniem przed mrozem. Lato to będzie dobry czas, aby cyprys wyemigrował na ogródek, jednak nie należy wystawiać go na bezpośredni kontakt ze słońcem. W dalszej części artykułu dowiesz się ciekawych informacji na temat tego, dlaczego cyprysik w doniczce usycha, jak wygląda zimowanie, podlewanie. Przybliżymy także opisy kilku ciekawych odmian.

W doniczce usycha

Powód tego, dlaczego cyprys w doniczce usycha, jest prosty – brak dostatecznej ilości wody. Cyprys w doniczce lubi regularne podlewanie, zraszanie gałązek. Kolejnym powodem, przez który cyprys w doniczce usycha, może być fakt, że w pomieszczeniu jest zbyt niska wilgotność powietrza. Może się też tak zdarzyć, że nasz cyprys w doniczce usycha, ponieważ kupiliśmy już przesuszony w sklepie egzemplarz.

Zimowanie

Cyprysy, które na zimowanie pozostawione są na balkonie lub tarasie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Możesz otulić roślinę włókniną lub jutowym workiem. Na czas zimowania należy owinąć doniczkę grubą folią. Zapobiega to przemarznięciu bryły korzeniowej. Lepiej będzie jeśli doniczka na czas zimowania była ustawiona na drewnianej podstawce.

Nie panikuj i nie przypisuj na straty cyprysika, którego końce pędów po zimowaniu wyraźnie przemarzły. Uszkodzone należy odciąć na wiosnę.

Podlewanie

Cyprysy lubią wilgotne podłoże, dlatego należy dbać o częste, umiarkowane podlewanie, warto w tym przypadku zastosować nawadnianie kropelkowe. Dobrze jest także zraszać gałązki miękką wodą. Podlewanie to tak naprawdę klucz do sukcesu udanej uprawy cyprysa. Niedostateczna ilość wody powoduje obumieranie rośliny. Cyprys najlepiej czuje się w żyznej ziemi. Świetnie sprawdzi się tutaj mieszanka ziemi kompostowej z torfem. Odczyn ziemi preferowany przez tę roślinę jest kwaśny w granicach 5-6.

Cyprysik – odmiany

Cyprysik posiada aż ponad 100 odmian. Występują zarówno jako drzewa, ale także jako krzewy iglaste. Wśród innych iglaków wyróżnia je przede wszystkim delikatność gałązek i ich niewielkie rozmiary. Niektóre odmiany cyprysika są wykorzystywane jako żywopłoty. Cyprysy różnią się od siebie barwą igieł, wysokością, dlatego też aranżując swój ogród, warto jest wybrać kilka odmian. Dzięki temu Wasz ogród zyska nietuzinkowy wygląd.

Lawsona

Cyprysik Lawsona „Imbricata Pendula” to odmiana charakteryzująca się zwisającymi pędami. Osiągnięcie jej maksymalnego wzrostu, czyli 2m zajmuje ok. 10 lat. Kiedy roślina jest młoda, gałązki są uniesione, a z czasem zaczynają opadać. Cyprysik Lawsona „Alumii” ma stożkowaty kształt i jest nieco większy, ponieważ osiąga nawet do 3m wysokości. Jego łuski są srebrno – niebieskie. Cyprysik Lawsona „Bautchensis” jest drzewkiem, które bardzo wolno rośnie. Jako młoda roślina ma formę kuli, z czasem przekształca się w jajowaty stożek. Wysokość 1 metra osiąga dopiero po 10 latach.

Nutkajski

Inną ciekawą odmianą jest cyprysik nutkajski „Aureovariegata”. Także ma stożkowy kształt, ale wyróżnia go dwukolorowość. Niektóre pędy pozbawione są chlorofilu, dzięki czemu przybierają kremowo – żółtą barwę, co sprawia, że ta odmiana jest niezwykle ciekawa i charakterystyczna. Cyprysik nutkajski osiąga do 2m wysokości.

Groszkowy

Cyprysik groszkowy „True Blue”, który przybiera kształt groszka, czyli kuli zarówno o tej samej średnicy, jak i wysokości – 40 cm. Cyprysik groszkowy niekiedy przyjmuje nieco jajowatą formę. Igły są koloru srebrno – niebieskiego i ciemnozielonego. Dzięki takiemu połączeniu tworzy się wspaniały kontrast.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze