Strona głównaOgródSzafirki - uprawa, kiedy sadzić, rozmnażanie, obcinanie

Szafirki – uprawa, kiedy sadzić, rozmnażanie, obcinanie

Szafirki to popularne kwiaty, które możemy spotkać już wczesną wiosną na rabatkach. Szafirki należą do roślin cebulowych, które zimują w gruncie. W jakich miesiącach kwitną szafirki? Okres kwitnienia to połowa kwietnia. Istnieje wiele gatunków szafirków, jak, np. szafirek armeński, szerokolistny, czy groniasty.

Szafirki – uprawa

Szafirki to roślina, które nie mają specjalnych wymagań i są łatwe w uprawie. Ich wzrost jest możliwy na każdym rodzaju gleby. Jest to bardzo rzadka cecha, który czyni szafirki bardzo popularnymi. Szafirki lubią słoneczne stanowiska. Nie będzie problemu, kiedy będziesz uprawiał szafirki pod koronami drzew, czy krzewów. Uprawa szafirków jest prosta, jednak należy pamiętać o tym, żeby je podlewać, kiedy gleba jest zbyt sucha. Warto wiedzieć, że szafirków nie przesadza się przez kilka lat. Wtedy będziemy mieć pewność, że ładnie się rozrosną i utworzą piękne, gęste kępy. Później podpowiemy, kiedy sadzić szafirki w doniczce, jak sadzić szafirki i kiedy sadzić cebulki?

W jakich miesiącach kwitną szafirki?

Pewnie zastanawiasz się, w jakich miesiącach kwitną szafirki. Można je zobaczyć już w połowie kwietnia, na początku maja. To właśnie w tych miesiącach kwitną szafirki. Cebulki tych kwiatów zimują w gruncie. W dalszej części artykułu dowiesz się, czy obcinać liście szafirków.

Szafirki w domu

Nazwa szafirków wzięła się od ich pięknego szafirowego zabarwienia. Pewnie rzadko spotkałeś się z uprawą szafirków w domu, ale jest to jak najbardziej możliwe, a przede wszystkim bardzo efektowne. Szafirki nie służą już tylko jako kwiaty ogrodowe. Coraz częściej możemy spotkać szafirki w domu. W kwiaciarniach i supermarketach można kupić je już na początku lutego. Zarówno w ogrodzie, jak i w domu, szafirki nie są wymagające i bardzo łatwe w uprawie. Sprawdzą się jako ozdoba kolorowych filiżanek, wiklinowych koszyków. Mogą również stworzyć mini ogródek w kompozycji z innymi kwiatami. Szafirki w domu tworzą atrakcyjne kompozycje, które zatrzymują przy sobie gości.

Szafirki – kiedy sadzić? Jak sadzić szafirki?

Nie wiesz, kiedy sadzić szafirki i jak sadzić szafirki? Służymy pomocą! Szafirki sadzimy do gruntu jesienią. Mniej więcej od połowy września do połowy października. Jak sadzić szafirki? Idealna głębokość do wsadzenia cebulki to 6-8 cm, a rozstaw pomiędzy nimi to 7×10 cm. Wiemy już, kiedy sadzić szafirki, ale czy warto wiedzieć coś więcej o sadzeniu? Oczywiście. Szafirków nie trzeba mocno okrywać ziemią. Pamiętać trzeba o regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu. Jak widzicie, nie tylko informacja, kiedy sadzić szafirki jest bardzo istotna. W dalszej części artykułu dowiesz się, kiedy sadzić szafirki w doniczce oraz kiedy sadzić cebulki.

Szafirki – kwitnienie

Wcześniej opisaliśmy już, na kiedy przypada okres kwitnienia. Teraz jednak opiszemy wygląd tej pięknej delikatnej rośliny, jaką jest szafirek. To mała, niewysoka roślina, która ze swoich liści i kwiatów tworzy gęste kępy. Pędy kwiatostanowe wyrastają ponad liście, co sprawia, że kwiaty nigdy nie są zagłuszone i pięknie się prezentują ponad zielonymi listkami. Kwitnienie szafirków przypada na kwiecień/ maj. Początkowo rosną grona drobnych kwiatuszków, które przypominają małe kuleczki. Kwiatki bardzo intensywnie pachną. Grona wyglądem przypominają stożki.

Kiedy sadzić szafirki w doniczce? Kiedy sadzić cebulki?

Pewnie zastanawiasz się, kiedy sadzić szafirki w doniczce. Cebulki szafirków w doniczce sadzimy w tym samym czasie, co szafirki w ogrodzie, czyli połowa września/ początek października. Można zrobić to również w czasie wiosny, a nawet zimą. Co do sadzenia cebulek szafirków w doniczce, nie ma aż tak restrykcyjnych zasadach, jak w przypadku sadzenia cebulek w ogródku.

Szafirki – czy obcinać liście?

Często pojawiające się pytanie na ogrodniczych forach brzmi: czy obcinać liście? Owszem, należy obcinać liście, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie można obcinać liści po okresie kwitnienia. Tę czynność wykonać należy, dopiero kiedy wszystkie liście się zeschną. Należy stosować się do tej zasady obcinania liści, ponieważ ułatwi to powstawanie nowych cebulek przybyszowych.

Szafirki – rozmnażanie

Rozmnażanie szafirków następuje przez podział. Można je rozmnażać z nasion. Kiedy szafirku są w stanie spoczynku to rozdzielamy grupy cebul. Ważne jest jednak to, aby robić to latem i tylko raz na 3-4 lata. Rozmnażanie przeprowadzić należy, kiedy liście po kwitnieniu żółkną. Pozyskane w ten sposób szafirki zakwitną dopiero po 3-4 latach. Jak widzicie, rozmnażanie szafirków nie należy do najłatwiejszych czynności, a jej owoce dojrzymy długo potem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze