Strona głównaOgródCo sadzić w kwietniu? Kalendarz ogrodnika

Co sadzić w kwietniu? Kalendarz ogrodnika

Kwiecień to odpowiedni czas na ożywienie swojego ogródka po mroźnej zimie. Mimo że pogoda potrafi w tym okresie płatać figle, to jest już na tyle ciepło, że można zabrać się za 

prace ogrodowe. Jakie warzywa i kwiaty siać w kwietniu? Odpowiedź na pytanie, co siejemy w kwietniu, znajdziesz w poniższym artykule. Przedstawimy propozycje najlepszych roślin, warzyw oraz ziół, które bez problemów przetrwają pogodę na początku wiosny. 

Zobacz: Co sadzić w marcu? Kalendarz ogrodnika

Co można siać w kwietniu? 

Prace ogrodowe w kwietniu wymagają wiedzy na temat roślin i tego co siejemy w danym okresie. Każdy ogrodnik powinien znać odpowiednie warunki do sadzenia konkretnych gatunków. Jeśli nie masz dokładnej wiedzy na ten temat – przychodzimy z pomocą. Co właściwie można siać w kwietniu? Nie w każdym okresie warzywa czy rośliny można sadzić bezpośrednio do gruntu. Koniec marca daje już tę możliwość. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którym zależy na wysiewaniu warzyw.

Jeśli marzec był wyjątkowo mroźny lub nie miałeś czasu na wykorzystanie tego miesiąca na posadzenie rabarbaru czy chrzanu, to początek kwietnia jest ostatnią szansą na ten krok. Co siejemy w kwietniu? Pierwsza połowa miesiąca na Twojej działce to idealny czas na warzywa strączkowe. Groch czy bób to zdecydowany pewnik w odniesieniu do tego, co można siać w kwietniu. Ten miesiąc sprzyja też uprawie niektórych kwiatów. Jakie kwiaty siać w kwietniu? Mogą być to na przykład: aksamitka niska, nagietek lekarski czy chaber. 

Chaber

Poza kwiatami i warzywami kwiecień na działce jest doskonałym czasem na sadzenie niektórych ziół. Co z tej kategorii można siać w kwietniu? Należy wymienić tu takie zioła, jak kminek czy lubczyk, które po zebraniu można bez problemu wykorzystać w kuchni. Mięta idealnie nada się także do różnego rodzaju drinków. Majeranek czy szałwię najczęściej wykorzystuje się do naparów, które mają wiele właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka. Poza tym, sadzenie ziół pomiędzy niektórymi warzywami, bardzo dobrze wpływa na rozwój ich plonów. Na posadzenie w tym miesiącu nadają się też cząber i kolendra siewna.

Rośliny, które wysadza się w zależności od pory roku to zbiór dużej wiedzy. Nie każdy jest w tej dziedzinie ekspertem. Ważne, żeby zasięgnąć dokładnych informacji na ten temat, aby nie zaszkodzić sobie w uprawie wymarzonego ogrodu. W dalszej części artykułu przedstawiamy dokładny kalendarz możliwych do wykonania prac w ogrodzie na kwiecień. Kalendarz ogrodnika jest niezbędny, jeśli chcesz, żeby kwiecień był okresem, w którym Twój ogród urodzi bogate plony. Tabele z dokładnym opisem znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Zobacz: Co sadzić w sierpniu? Kalendarz ogrodnika

Jakie warzywa siać w kwietniu?

Kwiecień na działce sprzyja nie tylko warzywom strączkowym. Jakie więc warzywa siać w kwietniu? To dobry czas dla cebuli, pietruszki korzeniowej czy kalarepy. W ogrodzie kwiecień jest najlepszym czasem w kalendarzu ogrodnika na wysiew nasion pomidorów na rozsadę. Nie można też przegapić przygotowania rozsadów na brokuły na sierpień. 

Druga połowa kwietnia odpowiada pracom ogrodowym, związanym z sadzeniem warzyw takich jak por, burak ćwikłowy czy skorzonera. 

Tym, co siejemy w kwietniu, bez względu na połowy miesiąca, jest koperek, pietruszka naciowa oraz fasola. Odpowiednie na wysiew w kwietniowym ogrodzie według kalendarza prac jest rzodkiew, niektóre rodzaje marchwi i szpinak. Ten miesiąc jest też dobrym momentem na sadzenie ziemniaków do gruntu. Poniżej znajdziesz zestawienie warzyw, jakie można siać w kwietniu. W ogrodzie przestrzeganie kalendarza ogrodnika jest niezwykle istotne. Zapoznaj się z naszymi propozycjami kalendarza prac. 

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Jakie kwiaty siać w kwietniu?

W odpowiedzi na pytanie co można siać w kwietniu, przychodzimy też z propozycjami kwiatów. W kalendarzu prac w ogrodzie na kwiecień nie może zabraknąć: nagietka, aksamitka niskiego, nagietka lekarskiego, szarłatu zwisłego czy złocienia. Jeśli nie jest zbyt zimno, w kwietniu można zasiać też groszek pachnący. Poniżej przedstawiamy tabelę, która pokazuje jakie kwiaty siać można w kwietniu oraz w jakim terminie dokładnie wykonywać dane prace ogrodowe. 

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Kwiecień na działce to idealny czas na rozpoczęcie planowania zasobów swojego ogródka po zimie. Prace ogrodowe w kwietniu to okres, w którym można posadzić już niektóre warzywa i ulubione kwiaty. Należy jednak pamiętać, co można siać w kwietniu, a na pytanie, co wtedy siejemy, odpowiedź znaleźć można w specjalnie przygotowanych powyżej tabelach. Kalendarz ogrodnika na kwiecień podpowie C,i jakie warzywa i owoce posiać w tym miesiącu. Poza tym sugerujemy, jakie zioła przygotować do zasiania po mroźnym okresie. 

Zobacz: Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze