Azalia to bardzo popularna roślina, która zachwyca swoimi ozdobnymi kwiatami. Dekoruje wnętrza zarówno zimą, jak i wczesną wiosną. W sklepach można spotkać wiele odmian azalii doniczkowej, które różnią się przede wszystkim budową i kolorem kwiatu, wysokością i formą – pienną bądź bez pienną. W tym artykule bliżej opiszemy azalię na pniu, poznasz, jak powinna wyglądać uprawa, pielęgnacja azalii doniczkowej, czym charakteryzuje się azalia ogrodowa, na czym polega uprawa azalii japońskiej, jaka ziemia jest najlepsza, jakie choroby atakują azalie, jak dbać, przybliżymy odmianę azalii pontyjskiej.
Azalia na pniu
Azalia na pniu coraz częściej gości w naszych salonach. Umieszczona w ozdobnej osłonce, zachwyca jeszcze bardziej. Pień azalii możemy przyozdobić innymi roślinami, które należą do pnączy. Najczęstszą odmianą na pniu jest azalia indyjska. Osiągają nawet do 100 cm wysokości. Kwiaty azalii indyjskiej najczęściej są wielobarwne. Azalia na pniu, niestety, należy do kapryśny roślin, dlatego też trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki, aby uprawa była efektowna. Tej rośliny nie należy umieszczać bezpośredni ekspansji na słońce, ponieważ może dojść do poparzenia jej delikatnych liści. Późną jesienią lub latem możemy umieścić azalia na pniu na balkonie, lub tarasie. Należy jednak pamiętać, że stanowisko powinno znajdować się w rozproszonym świetle.
Nie powinien to być również cień, ponieważ w takich warunkach azalia słabo kwitnie. Azalii nie powinniśmy umieszczać miejscach, w których panują przeciągi, a także blisko źródeł ciepła w sezonie grzewczym. pH gleby powinno wynosić od 3,5 do 4,5, tak więc ziemia idealna dla azalii na pniu powinna być żyzna, próchnicza, dobrze przepuszczalna oraz mieć kwaśny odczyn. Na dnie doniczki warto zrobić odpowiedni drenaż na przykład z keramzytu bądź elementów rozbitej glinianej donicy, cegieł, żwiru czy kamyków. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, która zapobiegnie gniciu korzeni. W dalszej części dowiesz się, jaka ziemia jest najlepsza dla azalii japońskiej.
Azalia japońska – uprawa
Azalia japońska obfituje w piękne kwiaty w czasie wiosny. Jest to roślina zimozielona, która często porównywana jest do róż. Uprawa tych roślin nie jest jednak tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Jaka ziemia do azalii? Najważniejszym czynnikiem jest poziom kwasowości gleby, który powinien wynosić od 3,5 do 4,5 pH.Optymalne stanowisko do wzrostu powinno być zacienione, jednak roślina radzi sobie również w słonecznym miejscu. W przypadku, kiedy będzie narażona na bezpośrednią ekspansję słońca należy zapewnić jej odpowiednią wilgotność gleby, wyższą niż w sytuacji, kiedy umieszczona jest w zacienionym miejscu. W uprawie azalii japońskiej ważna jest również struktura gleby, dlatego rok przed posadzeniem podłoże powinno być wymieszane z obornikiem krowim, bądź kompostem z torfem wysokim. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, azalia japońska powinna mieć dosyć wysoką wilgotność gleby, dlatego też, aby uniemożliwić nadmierne parowanie stanowisko rośliny powinniśmy ściółkować. Nadaje się do tego kora lub liście dębowe. Znakomite efekty uprawy azalii japońskiej będzie przynosiło umiejscowienie sadzonki blisko zbiorników wodnych.
Azalia – pielęgnacja
Pielęgnacja azalii należy rozpocząć od umiejscowienia doniczki na jaśniejszym miejscu w pomieszczeniu, ponieważ do prawidłowego wzrostu potrzebuję dużo światła. Najlepsza temperatura do wzrostu azalii doniczkowej to 10 do 12 stopni Celsjusza, Maksymalna temperatura powinna wynosić 15 stopni Celsjusza. Zimą taka temperatura panuje przy samym oknie. Należy pamiętać, aby zapewnić azalii doniczkowej stale wilgotne podłoże, dlatego niedopuszczalna jest zapominanie o podlewaniu. Kiedy ziemia przeschnie kwiaty automatycznie usychają, liście więdną, po czym opadają. Kiedy doprowadzimy do takiej sytuacji dobrze jest umieścić doniczkę w misce z wodą aby ziemia odpowiednio naciągnęła. Nadmiar wody po około godzinie należy odlać kropka Ważnym czynnikiem pielęgnacyjnym ubranie azalii jest zapewnienie miękkiej wody kropka W tym celu należy wodę wcześniej przygotować i ostudzić.
Azalia – choroby
Do najczęściej pojawiających się chorób azalii należy to fytoftoroza. Jest to bardzo groźna choroba o podłożu grzybiczym. Atakowane są korzenie włośnikowe, które mają za zadanie pobierać wodę. Przyczyną tej choroby może być zakażona gleba bądź woda, przez którą grzyb wnika w rany, bądź uszkodzenia korzeni. Chorobom grzybicznym sprzyja duża wilgotność podłoża, która jest przecież pożądana przez azalie. Fytoftoroza jest chorobą ciężką do zwalczania, dlatego też ważnym elementem pielęgnacji powinna być przede wszystkim profilaktyka. Do walki z tą chorobą wykorzystuje się środki biologiczne, jednak trzeba mieć na uwadze, że są one skuteczne tylko w pierwszej fazie choroby. Kiedy azalia jest już doszczętnie zniszczona przez fytoftorozę, należy wykopać i spalić krzew a miejsce, w którym rosła odkazić, ponieważ cząstki grzybicze mogą się tam utrzymywać nawet przez kilkanaście lat.
Azalia – jak dbać?
Jak dbać o azalie? Przede wszystkim należy pamiętać, aby azalie ogrodowe, powinny być przeniesione do domu przed pojawieniem się przymrozków. Ujemna temperatura może zdegradować roślinę. Jak inaczej dbać o azalie ogrodowe? Trzeba pamiętać, że przed kwitnieniem azalia lubi temperaturę około 5 stopni Celsjusza. Wytworzy ona wtedy piękne i bujne pąki kwiatowe.
Azalia pontyjska – odmiany
Ciekawą odmianą azalii jest azalia pontyjska, inaczej nazywana różanecznikiem żółtym. W Polsce można je spotkać dziko rosnące, jednak trzeba wiedzieć, że są one pod całkowitą ochroną. Ta odmiana dorasta nawet do dwóch i pół metra wysokości. Posiada duże żółte kwiaty, które osiągają nawet 7 cm średnicy. Ich zapach jest bardzo intensywny.