Strona głównaOgródSpuszczel pospolity - zwalczanie

Spuszczel pospolity – zwalczanie

Spuszczel pospolity to owad, który może nam uprzykrzyć życie. Ten owad to pewien gatunek chrząszcza. Jedno o tym owadzie jest pewne – jest szkodnikiem. Tego szkodnika z całą pewnością zna każdy stolarz. Jeśli jesteś właścicielem tarasu, drewnianego domku czy po prostu posiadasz jakieś drewniane elementy w swoim ogrodzie to warto poczytać o tym jak zwalczać tego owada.

Zacznijmy od stereotypów. Wiele osób na forum pisało, że spuszczel pospolity zamieszkuję tylko w więźbie dachowej. Oczywiście nie jest to prawdą, bo atakuje również elementy z drewna iglastego. Kolejną kwestią jest to, że owad ten może atakować zarówno nowe jak i stare drewno. 

Zwalczanie tego owada nie jest łatwe, ale konieczność, bo w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo. Jeśli myślimy, że zima wymrozi spuszczela pospolitego to jest w błędzie. Żyje bardzo długo jak na owada, bo potrafi niszczyć nasze drewniane konstrukcje nawet przez 7 lat.

Napiszemy jeszcze raz i odpowiemy na pytanie dlaczego zwalczanie spuszczela pospolitego jest takie ważne. Tak jak pisaliśmy, żyje on w drewnianych konstrukcjach – uszkadzając ją. Drewno popękane ma po prostu mniejszą nośność niż zdrowe drewno. Larwy spuszczela pospolitego są równie niebezpieczne. Niszczenie drewna polega po prostu na drążeniu go. Suche czy mokre drewno nie jest dla niego kłopotem, więc poznaj jak skutecznie zwalczać tego owada. Najpierw jednak warto wiedzieć skąd wiedzieć, że spuszczel pospolity siedzi w naszym drewnie. 

Aby stwierdzić czy spuszczel pospolity zasiaduje w naszym drewnie musimy go przyłapać na wyjściu. Wydaje się to trudne, dlatego są też inne sposoby. Przede wszystkim pomoże nam tutaj nasz słuch. Jeśli w gorące dni słyszymy “drążenie” w drewnie to najprawdopodobniej jest to właśnie spuszczel pospolity. Kolejnym sposobem, aby ocenić czy spuszczel pospolity jest w naszym drewnie jest po prostu badanie optyczne. Sprawdzamy czy drewno nie ma charakterystycznych otworów z których wydostaje się owad.

Spuszczel pospolity zwalczanie

Jak się pozbyć? Na szczęście jest parę sposobów, które pomogą w zwalczaniu tego szkodnika. Pierwszym sposobem jest żelowanie drewna, które pomoże nam pozbyć się nie tylko spuszczela pospolitego, ale także innych szkodników. Polega oczywiście na zastosowaniu żelu na szkodniki. Możemy skorzystać również z nowej technologii. Z pomocą przychodzi nam urządzenie, które zwalcza tego owada na podstawie mikrofal. 

Cykl rozwojowy tego szkodnika trwa lata, więc warto zabezpieczyć drewno jeszcze przed tym jak zauważymy spuszczela pospolitego. Zwalczanie szkodników drewna – cena takich usług jest niewysoka. Czasami warto zwalczać takiego szkodnika z pomocą fachowców. 

Na forum stolarzy możemy zobaczyć, że problem jest naprawdę realny. Na forum zobaczymy właśnie większość sposobów, które są takie same lub podobne od naszych. Jeśli nie wiesz jak wygląda ten szkodnik to warto zobaczyć zdjęcia, które pomogą Ci odróżnik tego szkodnika od zwykłego owada.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

Najpopularniejsze