Zamiokulkas to roślina z rodziny obrazkowatych. Znaleźć ją możemy na kontynencie afrykańskim, głównie w okolicach Tanzanii, i Zanzibaru. Zamiokulkas, zwany też Zamią, lubi suchy klimat, wyrastając nawet do 150 cm wysokości, jest całkiem efektownym i coraz bardziej popularnym kwiatem. Nazywa się go też „żelazną rośliną”, ponieważ jest bardzo odporny na warunki zewnętrzne, oraz na brak wody i światła. Potrafi przetrwać nawet w najgorszych warunkach, przez co cieszy się dobrą sławą. Cechą charakterystyczną tej rośliny, są jej liście, kształtem przypominające elipsę oraz zakończone ostrym wierzchołkiem. Liście zamiokulkasa są bardzo błyszczące, oraz grube. Kwiaty rośliny nie są zbyt efektowne, rosną przy gruncie. Roślina daje również owoce w postaci białych jagód.
Zamiokulkas – czym się charakteryzuje kwiat?
Kwiaty zamiokulkasu rozwijają się, jako przypominające kolbę kwiatostany. Są dosyć charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem rośliny, nie są one jednak właściwością zdobiącą roślinę. Kwiatostany otoczone są zieloną warstwą, która w późniejszej fazie rozwoju rośliny, staje się osłoną dla owocostanów zamiokulkasu, ochraniając znajdujące się w nich białe jagody.
Kiedy następuje kwitnienie?
Kwitnienie rośliny zamiokulkas rzadko kiedy następuje w warunkach domowych. Nawet najlepiej pielęgnowana roślina nie zawsze zakwitnie, jednak dla większości hodowców nie jest to problemem, ponieważ to nie kwiaty są jej elementem ozdobnym. Jednak jeśli kwitnienie nastąpi, pora roku nie ma znaczenia. Kwitnąca roślina wypuszcza kwiat w formie pojedynczego kwiatostanu o kolbowym kształcie.
Zamiokulkas – jakie ma wymagania?
Wymagania zamiokulkasa są niewielkie i łatwe do spełnienia. W naturalnym habitacie rośnie on w dosyć suchym i kamienistym podłożu, zacieniony przez inne rośliny. Zamiokulkas jest zwany „żelazną rośliną”, ponieważ jest odporny na bardzo ciężkie warunki, nie ma więc potrzeby podlewać go zbyt często – chociaż preferuje, by jego podłoże było lekko wilgotne. Łatwo jest również spełnienie wymagań rośliny co do otrzymywania wartości odżywczych – wystarczy więc nawozić go raz w miesiącu, w okresie wiosenno – letnim.
Zamiokulkas – jak wygląda pielęgnacja?
Pielęgnacja zamiokulkasa polega w głównej mierze na regularnym przesadzaniu go. Roślina bardzo lubi zmieniać miejsce, tak więc powinniśmy przesadzać ją co 3 lata, a młodsze okazy nawet raz do roku. Roślina nie wymaga częstego nawożenia oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak podlewać?
Zamiokulkas doskonale gromadzi wodę, dlatego też daje sobie radę z suszą, oraz długim okresem bez dostępu do wody. Mimo że roślina ta preferuje lekko wilgotną glebę, nie potrzebuje ciągłego podlewania. To nadmiar wody jest dla niej o wiele groźniejszy. Podlewanie zamiokulusa powinno następować, dopiero po tym jak górna warstwa podłoża stanie się zupełnie sucha. Nie musimy się martwić, jeśli starczy nam się zapomnieć o podlaniu kwiatów, ponieważ może on wytrzymać bez wody nawet kilka tygodni.
Jaka doniczka?
Jednym z ważniejszych aspektów uprawy zamiokulkasa, jest to jaka doniczka jest dla niego odpowiednia. Roślina potrzebuje miejsca, by prawidłowo się rozrastać, dlatego też doniczka nie może być zbyt wąska. Cienkie i plastikowe pojemniki, mogą okazać się za słabe, dlatego też lepiej zastanowić się nad doniczkami ceramicznymi.
Jaka ziemia?
Kolejnym z ważnych pytań, które zadajemy sobie podczas uprawy zamiokulkasa, jest „Jaką ziemię wybrać?”. Zamiokulkas preferuje żyzne i przepuszczalne gleby, które w idealnych warunkach magnum również delikatnie kwaśny odczyn. Roślina może jednak przetrwać w każdych warunkach, jako że naturalnie rośnie w podłożu dosyć suchym, oraz często kamienistym. Ziemia do uprawy rośliny powinna być lekko wilgotna, ale niezbyt mokra.
Jak wykonywać przesadzanie?
Przesadzanie zamiokulkasa powinno następować co około 3 lata, jeśli chodzi o starsze osobniki. Młodsze okazy mogą być przesadzone nawet raz w roku. Lepiej przesadzać roślinę do szerokiej doniczki, ponieważ rośnie ona wszerz. Przy całym procesie, należy pamiętać, że kwiat ten nie lubi mokrej ziemi, w nowym miejscu nie może więc zalegać woda. Pojemnik, do którego zamierzamy przesadzić zamiokulkasa powinien mieć odpływowy na dnie.
Zamiokulkas – jak przeprowadzić rozmnażanie?
Zamiokulkas kwitnie bardzo rzadko, samodzielne zebranie nasion może więc okazać się porwaniem się z motyką na słońce. Rozmnażanie tej rośliny następuje więc zazwyczaj poprzez podział dorosłych okazów. Proces ten powinien następować w okresie wiosennym. Inną metodą, jest używanie sadzonek listkowych, które umieszcza się w mieszance torfu z perlitem, zanurzając je w ziemi na głębokość 1 cm. Rozmnażanie rośliny w ten sposób, zajmuje bardzo dużo czasu, ponieważ na efekt trzeba czekać nawet kilka lat.
Zamiokulkas – żółte liście, co oznaczają?
Żółte liście zamiokulkasu mogą być znakiem, że roślina ma za dużo wody. Jeśli za często podlewamy ten kwiat, narażamy go na choroby, oraz inne nieprzyjemności. Jedną z nich, są żółte liście, które niestety nigdy nie odzyskają zielonej barwy. W przypadku wystąpienia takich objawów roślinę powinno się przestać podlewać, oraz pozwolić jej odżyć. Kiedy roślina wróci do zdrowia, zacznie wypuszczać nowe zielone listki.
Czy zamiokulkas oczyszcza powietrze?
Zamiokulkas jest jedną z roślin, które produkują bardzo dużo tlenu. Powietrze w pobliżu rośliny, zawsze wydaje się lekkie i czyste. Jest to zasługą oczyszczających powietrze właściwości zamiokulkasu. Roślina nie tylko usuwa dwutlenek węgla ze swojego otoczenia, ale też pozbywa się innych niebezpiecznych substancji.