Dipladenia jest znana również pod nazwą mandevilla. Pochodzi z rodziny toinowatych z Ameryki Południowej, a dokładniej z Brazylii. Niektórzy uważają, że nazwa dipladenia jest nieprawidłowa, jednak jest już na tyle popularna, że pod nią widnieje nawet w sklepach ogrodniczych. W tym artykule dowiesz się, jak wyglądają kwiaty dipladenia, zimowanie, jaka jest cena za tę roślinę, jak ją przycinać i czy przycinanie jest konieczne, jak wykonać rozmnażanie, jaka jest cena sadzonek dipladenia, czy dipladenia jest trująca, czy powinno się ją przycinać na zimę, jakie może mieć choroby, od czego żółkną liście.
Kwiat dipladenia
Kwiat dipladenia jest dzwonkowaty i bardzo przykuwa do siebie uwagę właśnie ze względu na ten nietypowy kształt. Kwiaty dipladenia mają kolor czerwony, biały lub różowy. Zaletą dipladenii jest to, że jej kwiaty bardzo długo kwitną od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty dipladenii mają kształt trąbki, a jego płatki wyglądają niczym korony, które odwijają się na zewnątrz.
Dipladenia – zimowanie
Zimowanie dipladenii odbywa się w styczniu i w lutym. W tym czasie warto przenieść do pomieszczenia, aby nie zmarzła. W budynku powinna panować niższa temperatura ok. 15 stopni Celsjusza. Podczas okresu zimowania dipladenii należy ograniczyć podlewanie. Dipladenia w żadnym wypadku nie może zimować na dworze.
Dipladenia – cena, sadzonki
Cena za sadzonki dipladenii jest zróżnicowana. W internetowych sklepach można znaleźć sadzonki o wysokości 30-50 cm w cenie ok. 16 zł. Większe sadzonki Dipladenii są już droższe i za 60-65 cm roślinę trzeba zapłacić ok. 70 zł.
Dipladenia – uprawa
Najlepsze stanowisko do uprawy Dipladenii jest takie, w które dociera dużo słońca. Może być to również półcień. Gleba na jakiej będzie się jej najlepiej rosło powinna być wilgotna, przepuszczalna powietrze i żyzna. W uprawie dipladenii warto pamiętać, aby jej nadmiernie nie podlewać, ponieważ roślina tego nie toleruje. Dipladenia lubi zraszanie, jednak nie nabłyszczanie liści. Uprawa dipladenii będzie przynosiła najlepsze efekty na stanowisku z wysoką wilgotnością powietrza.
Dipladenia – jak wygląda przycinanie?
Pewnie zastanawiasz się, czy przycinanie jest koniecznie i jak przycinać dipladenię. Przycinanie w przypadku dipladenii to dobry pomysł. Roślina dobrze je znosi. Jeśli pędy są zbyt długie to przycinanie sprawi, że roślina się zagęści i będzie obfitowała w kwiaty. Jak przycinać? Przecinanie należy wykonać w miejscu, gdzie pęd jest bezlistny i skrócić w zależności od długości pędu.
Dipladenia sundaville – zimowanie
Dipladenia sundaville jest bardzo delikatną rośliną i nieodporną na mróż. Dlatego, kiedy temperatura na dworze spada poniżej 7 stopni Celsjusza należy zapewnić jej bezpieczne zimowanie w temperaturze nie większej niż 15 stopni Celsjusza. W miejscu, w którym odbywa się zimowanie, dipladenia sundaville musi pozostać aż do maja. Kiedy temperatury będą już dla niej bezpieczne, można zakończyć zimowanie dipladenii sundaville i wynieść ją na balkon, taras, czy ogródek.
Dipladenia sundaville – uprawa
Dipladenia sundaville najlepiej uprawia się w doniczkach, które w razie przymrozków będzie można szybko i bezproblemowo przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Uprawę można zacząć od kupna gotowej sadzonki w sklepie ogrodniczym. Należy zwrócić uwagę na to, czy roślina nie ma żadnych pasożytów, czy nie jest przelana i czy jej ogólny wygląd jest dobry. Jeśli już wybierzesz sadzonkę, musisz zapewnić odpowiednią glebę do uprawy dipladenii dundaville. Lubi lekkie i przepuszczalne podłoże. W tym przypadku dobrze sprawdzi się wymieszana ziemia ogrodowa z piaskiem. Taka mieszanka zapewnia długie utrzymanie wilgoci. Kiedy rośliny są duże, uprawa może odbywać się na podłożu z odrobiną torfu. Roślina lubi mieć dużą przepuszczalność powietrza, dlatego dobrze będzie jeśli na dnie wysypiemy odpowiednią warstwę z keramzytu lub żwiru. Uprawa dipladenii sundaville będzie najbardziej efektowana na słonecznym stanowisku.
Dipladenia – rozmnażanie
Rozmnażanie dipladenii jest możliwe, jednak odbywa się ono jedynie wegetatywnie. Oznacza to, że w celu rozmnożenia dipladenii pobiera się sadzonki z dojrzałych pędów. Taka sadzonka powinna mieć 1-2 węzły z liśćmi i nie powinna być niższa niż 3,5 cm. Rozmnażanie tej rośliny jest trudne i nie każdemu się ono udaje.
Dipladenia – czy jest trująca?
Słyszałeś, że dipladenia jest trująca. To nie mit, to fakt. Dipladenia naprawdę jest rośliną trującą. Każda jej część posiada toksyny, które są trujące dla organizmów ludzkich, jak i zwierzęcych. Warto jest trzymać ją z dala od małych dzieci i zwierząt, które lubią podgryzać kwiatki, ponieważ może mieć to niemiłe skutki.
Dipladenia – przycinanie na zimę
Dipladenię powinno się przycinać na zimę. Jeśli przytniemy stare pędy, na wiosnę, roślina wypuści nowe z większą ilością liści. Jeśli jednak zapomnimy wykonać przycinania na zimę to warto to zrobić wczesną wiosną przed przeniesieniem jej na dwór. Przycinanie na zimę jest dobrym zwyczajem pielęgnacyjnym.
Dipladenia – choroby
Choroby dipladenii są dosyć popularne i występują wśród innych kwiatów. Najczęściej występująca choroba to zaatakowanie dipladenii przez przędziorki. Ta choroba objawia się drobnymi, jasnymi plamami, a także żółknięciem i opadaniem liści. Dodatkowo może pojawić się pajęczyna. Niestety choroba ta może często nawracać. W takich przypadkach należy jak najszybciej zastosować środki przędziorkobójcze. Można początkowo spróbować domowych sposobów na zmiany chorobowe wywołane przez przędziorki. Dipladenia, całe szczęście, nie jest często atakowana przez choroby, częściej mogą żółknąć jej liście, ale o tym dowiesz się w dalszej części artykułu.
Dipladenia – żółkną liście, co robić?
Kiedy liście dipladenii zaczynają żółknąć może być to oznaką zbyt suchego powietrza podczas zimowania, bądź też może to być efektem okresu spoczynku. W tym czasie dipladenia transportuje o wiele mniej substancji odżywczych niż zwykle, dlatego nie potrzebuje aż tak dużej powierzchni przeznaczonej do parowania wody, stąd też po prostu się ich pozbywa. Kiedy liście żółkną, może to być znak, że przelałeś roślinę.