Strona głównaOgródSmagliczka skalna - kwitnienie, rozstawa, kiedy sadzić, wysokość, cięcie, rozmnażanie, cena, odmiany

Smagliczka skalna – kwitnienie, rozstawa, kiedy sadzić, wysokość, cięcie, rozmnażanie, cena, odmiany

Smagliczka skalna to kwiat bylinowy, który należy do rodziny roślin kapustowatych. Jej naturalnym środowiskiem są górzyste tereny Europy. W Polsce natomiast, można natknąć się na nią w Pieninach. Smagliczka skalna lubi również szczeliny, a także skały wapienne. Ze względu na swoją wytrzymałość termiczną, coraz częściej możemy spotkać ją również w przydomowych ogrodach.

Smagliczka skalna – kwitnienie 

Jedną z informacji często poszukiwanych na temat smagliczki jest kwitnienie. Wpływ na to mają różne jej odmiany. Należą do nich: Compactum, Plenum i Summit. Smagliczka skalna i kwitnienie tego kwiatu jest niezwykle ważne w kontekście efektywnej jej uprawy. Dlaczego? Ponieważ wpływa na obfitość jej kwiatów. O czym warto wiedzieć? W momencie, gdy zaobserwujemy jej pierwsze kwitnienie, powinniśmy dokonać jej przycięcia w miejscu znajdującym się około 10 cm nad ziemią. Ma to ogromny wpływ na jej ponowne kwitnienie. Dokonując jej podcięcia, można również nadać roślinie pożądany kształt.  

Smagliczka skalna – rozstawa 

Wśród danych na temat smagliczki skalnej, rozstawa stanowi istotną kwestię, która pozwala na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej. Co zatem warto jeszcze wiedzieć na temat smagliczki skalnej? Rozstawa powinna wynosić 11 roślin na m2. Jest to kwiat, który wygląda pięknie zarówno pojedynczo,  jak i w grupie. Informacje na temat rozstawy są niezbędne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem oraz dla tych, którzy profesjonalnie zajmują się tym zagadnieniem. 

Smagliczka skalna – kiedy sadzić? 

Cenną informacją na temat smagliczki skalnej jest, kiedy sadzić. Według dostępnych informacji na ten temat można dowiedzieć się, że dokonać tego można zarówno w okresie jesiennym, jak i wiosennym. Na licznych forach internetowych, które poświęcone są kwiatom, bardzo częstym pytaniem jest to o smagliczkę skalną i kiedy sadzić. Cenną informacją na temat tej rośliny jest fakt, że jest mrozoodporna, a także całkiem wytrzymała na zbyt suche warunki atmosferyczne. 

Smagliczka skalna - odmiana żółta

Smagliczka skalna – wysokość 

W planowaniu swojej przestrzeni ogrodowej, dane na temat smagliczki skalnej i wysokości, którą osiągnąć może ta roślina, pozwolą w jak najlepszym rozplanowaniu wszystkich pożądanych przez nas roślin. Z informacji dostępnych w internecie dowiedzieć można się, że smagliczka skalna i wysokość przez nią osiągana wynosi około 30 cm. Kwiaty, które na niej kwitną, są żółte a ich owocem, jest łuszczynka. Roślina najlepiej dojrzewa na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Smagliczka skalna najlepiej radzi sobie również na glebach, które zawierają dużą ilość wapnia i są średnio przepuszczalne. Najlepsze dla smagliczki będzie również podłoże, które jest średnio żyzne i kamienisto – piaszczyste.

Smagliczka skalna – cięcie 

Co wiadomo w kwestii smagliczki skalnej i cięcia tej rośliny? Jest to niezwykle ważna czynność o której nie powinniśmy zapominać, decydując się na zakup smagliczki skalnej. Cięcie tej rośliny powinno odbyć się po jej pierwszym kwitnieniu. Jeśli chodzi o smagliczkę skalną, cięcie powinno mieć miejsce również po jej przekwitnięciu. Wśród informacji na temat smagliczki skalnej, kiedy kwitnie to kwestia, która pojawia się bardzo często. Smagliczka skalna i kiedy kwitnie to czas od kwietnia do maja. Warto jednak wiedzieć, że smagliczka skalna i kiedy kwitnie to również okres przypadający na wczesną jesień. Te wszystkie dane mają niewątpliwy wpływ na dużą popularność tej rośliny.

Smagliczka skalna rozmnażanie 

Na forach ogrodniczych częstym tematem jest smagliczka skalna i rozmnażanie tej rośliny. Z dostępnych informacji można dowiedzieć się, że można dokonać tego poprzez wysiew nasion. Jednak istnieją też inne metody, które można zastosować w kontekście rośliny smagliczka skalna. Rozmnażanie może odbyć się również przez sadzonki.  Metoda ta polega na pobraniu pędów półzdrewniałych, które następnie sadzi się do doniczek, które trzymamy w pół zaciemnionym miejscu. 

Smagliczka skalna – sadzonki cena, gdzie kupić? 

Gdzie można kupić smagliczkę skalną i sadzonki tej pięknej rośliny? Jest to kwiat dość łatwo dostępny. Smagliczka skalna, cenę ma niską. Dzięki licznym porównywarkom internetowym, można dowiedzieć się, że smagliczka skalna i cena za nią zaczyna się już od 6 zł. Smagliczki skalne cenione są za swoją nieskomplikowaną uprawę, a także jako kwiat, który stanowi idealne uzupełnienie kompozycji ogrodowych. Smagliczka skalna i cena, która jest niska, daje możliwość jej zakupu wielu ogrodnikom (amatorskim i profesjonalnym).

Smagliczka skalna odmiany

Jeśli chodzi o smagliczkę skalną, odmian występuje dużo. Oprócz tych, wspomnianych kilka akapitów wyżej, smagliczka skalna odmiany ma również: kielichowatą, nadmorską, fioletową oraz górską. 

Temat ogrodnictwa spotyka się z coraz większą popularnością. Wśród roślin, które można spotkać w wielu ogrodach, często występującą jest smagliczka skalna. Uprawa tej rośliny jest prosta. Również na popularność smagliczki skalnej, zastosowanie tej rośliny ma duży wpływ. Idealnie sprawdza się jako uzupełnienie np. ogrodów skalnych. Smagliczkę skalną i jej uprawę można zaliczyć do łatwych. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia jej małych wymagań w stosunku do podłoża. Smagliczka skalna zastosowanie ma również jako roślina, która tonuje inne występujące w ogródku. Smagliczka skalna i uprawa tego kwiatu nie stanowi tajemnic. Informacje na ten temat, odnaleźć można w wielu podręcznikach na temat ogrodnictwa oraz na forach internetowych. Decydując się na uprawę smagliczki skalnej, zastosowanie, jakie może mieć ta roślina to również uzupełnienie kolorystyczne dla posiadanych przez nas roślin.

Zobacz też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze