Strona głównaOgródKosiarka z napędem czy bez?

Kosiarka z napędem czy bez?

Wiele osób zastanawia się jaką kosiarkę wybrać. Kosiarka spalinowa z napędem czy bez? A  może warto wybrać kosiarkę z podwójnym napędem? Wiele osób decyduje się na kosiarki spalinowe z napędem, ponieważ są znacznie bardziej zwrotne oraz sprawiają, że manewrowanie nimi jest znacznie łatwiejsze. Problemem może być naprawa kosiarki z napędem, ponieważ muszą być one częściej serwisowane. Warto wtedy wybrać kosiarki z napędem, które mają nowocześniejszy napęd, który również jest znacznie mniej awaryjny. Przy kosiarce z napędem należy także wybrać model z możliwością wstecznego biegu oraz wyłącznik napędu.

Jak działa napęd kosiarki spalinowej?

Kosiarka jest dość ciężkim urządzeniem, dlatego wiele osób zastanawia się jak działa napęd w kosiarce spalinowej. Należy jeszcze do urządzenia doliczyć kosz na trawę, który często a kilkudziesięcio litrową pojemność, która jest zależna do modelu. Jak działa napęd kosiarki spalinowej? Silnik kosiarki spalinowej połączony jest z tylnymi kołami, co powoduje ich obracanie się. Czerpią one energię z silnika. Dzięki temu napędzane są koła kosiarki, dzięki czemu podczas koszenia nie potrzebujemy praktycznie używać naszych mięśni, a koszenie jest znacznie szybsze i prostsze. W starszych modelach pojawiał się jednak problem, ponieważ kosiarka zaraz po uruchomieniu silnika spalinowego ruszała i „uciekała”. Obecnie nowoczesne modele posiadają specjalny włącznik, dzięki któremu możemy w dowolnej chwili włączyć napęd na tylne koła lub je wyłączyć. Mamy też możliwość ustawienia różnych prędkości, co znacznie ułatwia nam prowadzenie kosiarki spalinowej.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Podczas kupowania kosiarki warto zastanowić się – kosiarka spalinowe z napędem, czy bez? Użytkownicy bardzo obawiają się, czy kosiarka z napędem nie będzie zbyt trudna do prowadzenia. Wybierając kosiarkę i zastanawiając się – kosiarka spalinowa z napędem czy bez, warto wybrać nowocześniejsze modele kosiarek spalinowych z napędem. Napęd sprawia, że koszenie trawy jest znacznie prostsze. Nie musimy jej pchać, a jedynie nią sterować, co jest ogromnym ułatwieniem, zwłaszcza przy bardzo dużym trawniku. Większość modeli posiada obecnie do napędzania kół ma zastosowaną przekładnie kątową, a rzadziej ślimakową. Pierwszy rodzaj przekładni składa się z dwóch kół zębatych oraz paska, dzięki którym napęd jest przekazywany na koła. To tanie i bardzo proste rozwiązanie, które nie podnosi kosztów produkcji, a jednocześnie daje możliwość bardzo dobrego sterowania. Przy napędzie w bardziej nowoczesnych modelach stosowany jest z kolei wał kardana albo disc-O-matic, co jest rozwiązaniem znacznie bardziej odpornym na uszkodzenia.

Kosiarka z przednim napędem

Kosiarki z napędem na tylną oś są bardziej popularne, ponieważ ich skonstruowanie jest tańsze. Tylne koła są znacznie większe w wielu modelach kosiarek, więc umieszczenie tam napędu wydaje się rozsądniejsze. Kosiarka z przednim napędem jest lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem w momencie, kiedy mamy działkę o nieregularnym kształcie, ponieważ przy przeszkodach oraz ciasnych nawrotach nie musimy wyłączać i włączać napędu. Wystarczy jedynie podnieść delikatnie koła, by zmienić kierunek koszenia. Kosiarka z tylnym napędem z kolei daje mniejszy poślizg, zwłaszcza przy bardzo napełnionym koszu, dlatego jeśli nasza działka ma regularny kształt, lepsza będzie tradycyjna kosiarka z tylnym napędem.

Czy kosiarką z napędem można cofać?

Wiele kosiarek z napędem posiada możliwość cofania, bez potrzeby wyłączania napędu. Nowoczesne modele kosiarek spalinowych z napędem posiadają tylny bieg, dzięki czemu znacznie łatwiej jest nam wycofać się, bez potrzeby wyłączania napędu. Można dzięki temu skosić trawę w miejscach trudniej dostępnych, np. przy ścieżce, czy tarasie.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez – jakie są wady kosiarek z napędem?

Chociaż kosiarka spalinowa z napędem jest znacznie bardziej zwrotna i nie musimy jej pchać, może okazać się nieco bardziej kosztowna w eksploatacji. Niektóre napędy potrzebują serwisowania, a koszt naprawy sięga nawet 250 zł. Aby wybrać praktycznie bezawaryjną kosiarkę, warto sprawdzić, czy są one wyposażone w wał kardana lub dyski disc-O-matic. Taka kosiarka spalinowa z napędem jest praktycznie bezawaryjna. Wadą kosiarki z napędem jest jej dość duży ciężar, więc wiele pań może mieć z nimi problem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze