Strona głównaOgródCzy fusy z kawy mogą być dobrym nawozem?

Czy fusy z kawy mogą być dobrym nawozem?

Uprawa roślin sprowadza się najczęściej do stosowania sztucznych nawóz, które na pierwszy rzut oka wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Jednak nie zawsze tak jest. Oczywiście nawozy te mają odpowiednio zbilansowany skład, są łatwe w użyciu, ale zdarza się, że można roślinom zaszkodzić, kiedy nie zastosujemy go niezgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre sztuczne nawozy mogą także doprowadzić do zasolenia gleby, niszcząc przy tym pożyteczną mikroflorę. Te fakty utwierdzają w przekonaniu, że naturalne nawozy są dużo lepszym rozwiązaniem. O wiele trudniej jest je przedawkować, a przy okazji nie ma mowy o niszczeniu sprzyjających roślinie mikroorganizmów. Częstym domowym sposobem na nawożenie roślin jest używanie do tego fusów z kawy. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto je stosować, czy faktycznie sprawdza się jako nawóz, pod jakie rośliny najlepiej go stosować.

Fusy z kawy – stosowany w ogrodzie jako nawóz

Jak stosować fusy z kawy w ogrodzie jako nawóz? To bardzo proste! Szklankę fusów należy zalać 10 – 20 litrami wody. Takim nawozem można podlewać tylko rośliny ogrodowe lubiące odczyn kwaśny raz na 7/14 dni. Kiedy chcesz zastosować w ogrodzie fusy z kawy jako nawóz, ale Twój kwiat doniczkowy lubi lekko kwaśne podłoże, to należy pół łyżki fusów zalać 0,5l wody. Kwaśną ziemię preferują między innymi takie kwiaty doniczkowe, jak paproć, anturium, skrzydłokwiat, begonia, sępolie, kroton.

Uprawa roślin w ogrodzie, stosując jedynie fusów z kawy jako nawóz, może być jednak nie aż tak bardzo skuteczna, jak w przypadku nawozów sztucznych. Fusy nie są tak bogate w substancje odżywcze. Nawóz z fusów z kawy nie ma możliwości zmiany odczynu gleby, a jedynie pomaga utrzymać jej kwasowość, wzbogacają w azot i inne minerały, a także rozluźniają glebę i powiększają jej wodochłonność. Jak widzisz, nawóz z fusów ma wiele zalet, ale w przypadku zmiany odczynu gleby sprawdzi się jedynie nawóz sztuczny.

Nawóz z fusów z kawy przyda się do stosowania dla roślin doniczkowych w Twoim ogrodzie. Wystarczy 1 łyżeczka fusów na niewielką doniczkę, aby Twój kwiatek lepiej rósł.

 Fusy z kawy – pod jakie rośliny i do jakich kwiatów?

Zastanawiasz się, pod jakie rośliny i do jakich kwiatów używać fusów z kawy jako nawozu? Warto jest zadbać o swoje rośliny, ponieważ oczyszczają one powietrze, a przede wszystkim sprawiają, że dom staje się przytulny i przyjazny. Rośliny szczególnie ożywiają wnętrza, jak i przestrzeń w ogrodzie. Niektórzy niestety mają problem z utrzymaniem kwiatów w dobrej kondycji. Nawóz z fusów z kawy jest bardzo prosty do sporządzenia, ale też do stosowania. Jego użycie nie doprowadzi do przesadzenia z dawką nawozu, tak jak może nastąpić to w przypadku nawozów sztucznych. Pod jakie rośliny i do jakich kwiatów użyć nawóz z fusów kawy? Najbardziej nadaje się do roślin lubiących kwaśne gleby np: do kordyliny.

Fusy z kawy – pod jakie rośliny?

Najczęściej zadawane pytanie odnośnie nawozu z kawy to – pod jakie rośliny można go stosować? Wcześniej już odpowiedzieliśmy na to pytanie, że świetnie sprawdza się on do roślin kwasolubnych. Jednak jakie to rośliny? Oczywiście należą do nich, m.in. paprocie, krotony, anturium, skrzydłokwiaty, czy kaktusy. Pod jakie rośliny jeszcze sprawdzi się nawóz z fusów z kawy? Nadaje się także do storczyków i draceny.

Fusy z kawy pod pomidory

Fusy z kawy świetnie nadają się także do nawożenia warzywnika, a najlepiej sprawdzą się pod pomidory. Można zacząć zbierać fusy na nawóz już w trakcie przygotowywania grządek pod pomidory, abyśmy mieli czas na uzbieranie odpowiedniej ich ilości. Ważne jest, aby fusy z kawy pod pomidory nie zapleśniały, dlatego też należy je wysuszyć. W tym celu fusy trzeba rozłożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Fusy trzeba regularnie mieszać i przechowywać w ciepłym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Kiedy masz już odpowiednią ilość fusów, wkop je do ziemi na głębokość 10 – 15 centymetrów. Ten zabieg przyniesie roślinom wiele korzyści, ponieważ gleba stanie się nasycona cennym azotem. Nawóz ten można stosować nie tylko pod pomidory, ale także do innych warzyw.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze