Strona głównaPoradyRóżowy i niebieski jaki kolor wyjdzie?

Różowy i niebieski jaki kolor wyjdzie?

Wiele osób zapomina o zasadach, które panują w świecie kolorów. Łączenie barw nie przydaje się przecież tylko malarzom. Barwy są nieodłącznym elementem otaczającej nas rzeczywistości. Dotyczy to zarówno natury, jak i sztucznych tworów, wyprodukowanych przez człowieka. Łączenie barw, mimo że uczymy się tego już w szkole podstawowej, wcale nie jest zawsze tak intuicyjne, jak mogłoby się wydawać. Dziś skupimy się na tym, jaki kolor wyjdzie, łącząc różowy i niebieski. 

Zobacz: Czerwony i żółty jaki kolor wyjdzie z ich połączenia?

Czym jest kolor? 

Kolor jest wytworem barwy. Cała gama kolorystyczna odnosi się do trzech podstawowych elementów. Są to kolory: czerwony, niebieski i żółty. Z ich połączenia wychodzą barwy pochodne, które można następnie łączyć z podstawowymi oraz pochodnymi. Daje to bardzo wiele możliwości wytworzenia nowych kolorów. Kolory dzielą się na ciepłe i zimne. Łącząc zróżnicowane odcienie, można uzyskać więc przeróżne połączenia, o różnym stopniu nasycenia.

Źródło: pixabay.com

Co wyjdzie z połączenia różowego i niebieskiego? 

Różowy i niebieski – jaki kolor wyjdzie po połączeniu tych dwóch? Fioletowy. Jeśli chcesz, żeby fiolet miał bardziej ciepły odcień, możesz użyć więcej różowego. Żeby był jaśniejszy, posłużyć się możesz białą farbą. Jeśli z kolei to, co wyszło Ci z połączenia różu i niebieskiego jest zbyt jasne, możesz posłużyć się czarnym kolorem, aby nieco go przyciemnić. Fiolet może mieć różne odcienie i rodzaje. Wyróżnić można te, których nazewnictwo wzięło się od roślin i kwiatów. Są to na przykład: lawendowy, fiołkowy, jagodowy, wrzosowy, fuksja, śliwkowy. Popularny jest też kolor indygo, czyli jasny odcień, wynikający z połączenia niebieskiego i fioletu.

Łączenie barw to zadanie, które nie każdemu przychodzi łatwo. Jeśli boisz się łączyć kolory intuicyjnie, a nie masz akurat dostępu do gotowych zamienników, warto skorzystać z porad i uniwersalnych zasad. W sieci znaleźć można gotowe zestawienia kolorów, sugerujące jakie barwy wychodzą z połączenia innych. Należy jednak pamiętać, że dokładny kolor zależny jest też od proporcji. Żeby mieć pewność, najlepiej mieszać składniki równomiernie, czyli pół na pół. 

Zobacz: Żółty i zielony jaki kolor wyjdzie z połączenia?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze