HomeNarzędziaCzym szlifować drewno?

Czym szlifować drewno?

Wiele osób zastanawia się nie tylko jaki papier ścierny do drewna będzie odpowiedni, ale przede wszystkim jakim papierem szlifować drewno np. pomalowane za pomocą impregnatu. Oprócz tego problemu: jakim papierem szlifować drewno, napotkamy się również z wyborem, czy będziemy chcieli szlifować drewno ręcznie, czy za pomocą elektronarzędzi. Wiele od tego, jaka powierzchnia do szlifowania nam pozostała. Jeśli mamy drewno pomalowane za pomocą lakieru, bardzo ważne będzie jaki papier do matowienia lakieru wybierzemy. Istnieją różne papiery ścierne do szlifowania drewna, a to jakim papierem szlifować drewno jest zależne od jego grubości, ale przede wszystkim powierzchni drewna, czy jest ona pokryta lakierem, czy też nie. Jeśli chodzi o to jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna będzie odpowiedni, zależy to od ilości lakieru, jaki znajduje się na drewnie. Ważne jest wybranie dobrego papieru do matowienia lakieru – to, jaki papier do matowienia lakieru wybierzemy będzie zależało od końcowego efektu. Matowimy lakier na mokro, by później przejść do cieńszych papierów ściernych i idealnie wyrównać powierzchnię drewnianą. Co ważne odpowiednie szlifowanie drewna sprawia, że zwiększają się zdolności adhezyjne drewna, przez co lepiej przyjmuje ono i utrzymuje wszystkie produkty ochronne oraz dekoracyjne.

Jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna?

W sklepach mamy różne rodzaje papieru ściernego. Wiele osób zastanawia się jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna będzie najlepszy. Ponieważ lakier dość mocno wchodzi w strukturę drewna, należy przede wszystkim wybrać papier o dużej gradacji, czyli bardzo szorstki. Wszystkie rodzaje papieru ściernego posiadają odpowiednie oznaczenia, dzięki czemu możemy znacznie łatwiej znaleźć idealny papier zarówno do matowienia, jak również szlifowania drewna. To jaki papier ścierny do drewna wybierzemy zależy od prac, jakie są wykonywane na powierzchni drewnianej. Papier ścierny do drewna granulacja oraz jego rodzaj jest inny w zależności od tego jakim środkiem drewno zostało wcześniej zabezpieczone.

Jakim papierem szlifować drewno?

Przy szlifowaniu drewna należy sprawdzić jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna oraz jaki papier ścierny do drewna – granulacja będzie konieczny do wyrównania jego powierzchni.

Papier ścierny do drewna – granulacja jest dość ważną kwestią i wymaga pewnego wyjaśnienia. Otóż rodzaje papieru ściernego różnią się od siebie granulacją. Szlifowanie drewna papierem ściernym rozpoczynamy od papieru o dużej grubości, by potem przejść do nieco mniejszych granulacji. Rodzaje papieru ściernego oraz papier ścierny do drewna granulacja są zapisane na opakowaniach z papierem ściernym. To jakim papierem szlifować drewno zależy od tego, czy jest on pomalowany np. za pomocą farby lub impregnatu, który chcąc przemalować drewnianą powierzchnię, musimy na początku zetrzeć. Należy tez wybierać jaki papier ścierny do drewna wybrać, biorąc pod uwagę jego grubość. Do drewna twardego, takiego jak buk, dąb, czy niektóre drzewa egzotyczne, należy wybrać materiał o nasypie pełnym.

Jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna

Przy potrzebie zmatowienia oraz usunięcia lakieru z drewna, pojawia się kwestia jaki papier do matowienia lakieru należy użyć. W odpowiedzi na zapytanie jaki papier do matowienia lakieru, pojawia się często odpowiedź, że najlepszym papierem będzie papier do drewna o granulacji 800-1000. Drewno powleczone lakierem szlifujemy na mokro. Oprócz wyboru odpowiedniej gradacji papieru bardzo ważne jest szlifowanie drewna wzdłuż słoi. Niezależnie od wyboru odpowiedniej gradacji papieru bardzo ważne jest szlifowanie drewna w jedną stronę. Szlifowanie go w poprzek słoi potrafi bardzo łatwo zniszczyć powierzchnię. Nie powinno się tego robić, zwłaszcza przy miękkim drewnie. Przy szlifowaniu drewna należy wiedzieć nie tylko jaki papier ścierny do drewna będzie odpowiedni, ale przede wszystkim jak robić to prawidłowo. Bardzo ważne jest zagruntowanie drewna za pomocą rozcieńczonego lakieru podkładowego, który pozwoli nam na usunięcie wszystkich powstałych włosków na drewnie, co może sprawić, że będzie ono bardziej chropowate. Papier ścierny do drewna granulacja jest oznaczeniem jego szorstkości, dlatego warto sprawdzać nieco wcześniej tego typu oznaczenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze