Strona głównaNarzędziaJaka mieszanka do piły?

Jaka mieszanka do piły?

Piły spalinowe to niezbędne wyposażenie każdego ogrodnika – nawet amatora, ale i profesjonalisty, zajmującego się na co dzień pielęgnacją zieleni. Działanie każdej piły spalinowej zapewnia odpowiednio przygotowana mieszanka oleju oraz paliwa. Jaką mieszankę do piły spalinowej należy przygotować, aby móc rozpocząć pracę i czy na przykład mieszanka paliwa do piły spalinowej NAC jest mieszanką uniwersalną?

Chcąc korzystać z możliwości, jakie daje dobrej klasy piła spalinowa, nie można bagatelizować kwestii, jaka mieszanka do piły powinna zostać zastosowana. W przypadku każdego urządzenia tego typu producent ustala, jak mieszanka paliwowa powinna przedstawiać się pod względem proporcji składników. A zatem, o jakie paliwo do piły spalinowej należy zadbać?

Paliwo do piły spalinowej

Rodzaj i jakość paliwa do piły spalinowej ma taki sam wpływ na jej żywotność i eksploatację, jak w przypadku każdego samochodu. Im lepsza jakość paliwa, tym dłużej będzie bezawaryjnie pracować nasza pilarka. Ustalając, jakiej mieszanki do piły spalinowej należy użyć, trzeba uwzględnić, ile oleju na litr paliwa do piły należy zastosować. Benzyna stosowana do takich urządzeń powinna być pewna, sprawdzona i pochodząca jedynie z legalnych źródeł. Paliwo wykorzystywane do napędzania pilarki powinno być świeże. Im dłużej stoi, tym bardziej pogarsza się jego jakość ze względu na utratę pierwotnych właściwości składników lotnych benzyny. Jaka mieszanka do piły będzie odpowiednia? Z pewnością taka, w której znajdzie się benzyna bezołowiowa – Pb 95, czyli o zawartości dziewięćdziesięciu pięciu oktanów.

Jakie paliwo do piły spalinowej stosować?

Jeśli chcemy przedłużyć żywotność naszej pilarce lub gdy mamy wątpliwości co do jakości paliwa, możemy do mieszanki paliwa do piły spalinowej NAC dodać uszlachetniacza lub stabilizatora. Takie dodatki nie są wymagane, jednak w niektórych sytuacjach mogą zrobić wiele dobrego. Poza zwróceniem uwagi na jakość samej benzyny, trzeba również zwrócić uwagę na jakość oraz odpowiednią ilość oleju dedykowanego właśnie między innymi do pilarek oraz kosiarek – 2T.

Ile oleju na litr paliwa do piły?

Wiemy już, że za prawidłową pracę pilarki odpowiada między innymi to, jaka mieszanka do piły spalinowej zostanie wykorzystana. Równie ważnym jest, ile oleju na litr paliwa do piły należy dodać, aby urządzenie nie straciło swoich właściwości. Zwykle każda pilarka posiada własną instrukcję, jaka mieszanka powinna być zastosowana w jej przypadku. Jeśli jednak na etykiecie od producenta nie znajdziemy informacji, ile oleju na litr paliwa do piły, przyjmujemy proporcję 1:50. Oznacza to, że stosujemy jedną część oleju do pięćdziesięciu części benzyny. Aby to lepiej zobrazować, na pięćdziesiąt litrów benzyny powinniśmy dodać jeden pełny litr oleju 2T dedykowanego producenta.

Mieszanka paliwa do piły spalinowej NAC

Jedną z najchętniej wybieranych pilarek spalinowych w ostatnim czasie jest produkt marki NAC. To właśnie mieszanka paliwa do piły spalinowej NAC jest jedną z najczęściej wyszukiwanych zapytań w Internecie. Jaka mieszanka do piły sprawdzi się w tym wypadku? Producent rekomenduje własny olej do pilarki – NAC MIX. Zalecanym stosunkiem oleju do paliwa przy przygotowaniu mieszanki do zasilania urządzenia jest proporcja 1:25. Oznacza to, że na jedną część  oleju powinno przypadać dwadzieścia pięć części benzyny. Pod tym względem marka NAC oraz jej pilarki znacznie odbiegają od przyjętych norm, jeśli chodzi o przygotowywanie mieszanki paliwowej do pilarek.

Jaka mieszanka do piły spalinowej chińskiej?

Wielu amatorów ogrodnictwa wybiera dzisiaj modele pilarek pochodzenia chińskiego. Głównym powodem jest stosunkowo niższa cena od topowych modeli najpopularniejszych producentów, ale też średnia jakość, zupełnie wystarczająca w domowych warunkach. Jaka mieszanka do piły spalinowej chińskiej będzie właściwa i czy różni się czymś od mieszanek zalecanych dla modeli pilarek produkowanych w Europie? Jeśli chodzi o popularne modele chińskie, paliwo do pił spalinowych nieeuropejskich będzie dokładnie takie samo. Dwusuwowe silniki, zamontowane w pilarkach, pracują jedynie na benzynie Pb95, wymieszanej w odpowiedniej proporcji z olejem 2T. Zatem jaka mieszanka do piły spalinowej chińskiej będzie właściwa? W tym wypadku również stosujemy zasadę mówiącą o tym, że o ile producent nie zaleca innego stosunku, korzystamy z proporcji 1:50 i traktujemy ją jako uniwersalną.

Jakie paliwo do piły spalinowej a docieranie nowego sprzętu

W Internecie można znaleźć wpisy mówiące o nieprawidłowościach pojawiających się przy pierwszym odpaleniu kosiarki, nawet po zastosowaniu prawidłowo przygotowanej mieszanki paliwowej. Jeśli wiemy, jakie paliwo do piły spalinowej mamy wykorzystać oraz znamy prawidłowe proporcje, trzeba zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące docierania się nowego sprzętu. Producenci często uwrażliwiają, aby docieranie pilarki odbywało się na wolnych obrotach. Konieczne jest też stosowanie przerw, przykładowo – dziesięciu minut chłodzenia po pięciu minutach pracy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze