Strona głównaArchitekturaFolia dachowa paroprzepuszczalna. Co warto o niej wiedzieć?

Folia dachowa paroprzepuszczalna. Co warto o niej wiedzieć?

Konstrukcja dachu to nie tylko poszycie i elementy drewniane, ale także paroprzepuszczalna folia dachowa. Chociaż nie jest tak widoczna, jak wymienione elementy, to jej znaczenie jest bardzo duże. Brak folii lub jej niewłaściwy montaż mogą spowodować zawilgocenie warstwy docieplenia i elementów konstrukcyjnych. Co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Nawet najpiękniejszy dach nie sprawdzi się wtedy, gdy elementy jego docieplenia nie będą odpowiednio chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi i zaciekaniem. Folia dachowa paroprzepuszczalna jest tu jednym z podstawowych produktów. Bez niej wilgoć może szkodzić dociepleniu i konstrukcji dachu. Co jeszcze warto wiedzieć o folii dachowej paroprzepuszczalnej? 

Folia paroprzepuszczalna, czyli co?

Czym właściwie jest folia paroprzepuszczalna? Pokrycia dachowe wymagają ochrony przed zawilgoceniem. Z tego powodu stosuje się dwie kategorie produktów: folie paroprzepuszczalne i paroizolacyjne. Pierwsze nazywa się także foliami wstępnego krycia. Układa się je na krokwiach. Ich podstawowym zadaniem jest ułatwienie odparowywania wilgoci z poddasza (stąd folie paroprzepuszczalne) przy jednoczesnym blokowaniem jej dostępu z zewnątrz. Dzięki nim dach jest chroniony przed zamakaniem i przewiewaniem.  

Folia paroprzepuszczalna a paroizolacyjna

Czym w takim razie różnią się folie paroprzepuszczalne od paroizolacyjnych? Obie kategorie produktów znajdziesz w ofercie blachotrapez.eu. Paroizolacja w przeciwieństwie do folii wstępnego krycia umieszcza się po wewnętrznej stronie poddasza. Podstawową funkcją takich produktów jest chronienie ocieplenia przed wilgocią tworzącą się w pomieszczeniach. Powinna się znaleźć pomiędzy płytami karton-gips a dociepleniem. Oczywiście oba typy folii są wykorzystywane po to, by zapewnić właściwe działanie dachu. Oprócz wyboru produktów doskonałej jakości warto zadbać o ich właściwy montaż. 

Dobra folia dachowa

Czym powinna się odznaczać dobra folia dachowa? Blachotrapez posiada w swojej ofercie produkty o doskonałych parametrach. Oprócz paroprzepuszczalności bardzo duże znaczenie ma gramatura folii. Jest to jej ciężar w przeliczeniu na metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym folia będzie trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dobre folie dachowe wytrzymują także nawet długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV.

Istotny jest wreszcie zakres wytrzymałości temperaturowej. Folia dachowa powinna zachowywać swoje właściwości w temperaturach od – 40 do 90 stopni C. Poza tym produkt musi być elastyczny. 

Dobra folia dachowa paroprzepuszczalna to jednak przede wszystkim taka, która posiada wysoki współczynnik odprowadzania pary wodnej. Na tym produkcie nie warto oszczędzać. Jego jakość i prawidłowy montaż bardzo wpływają na trwałość dachu. Bez nich ocieplenie może ulec zawilgoceniu, przez co przestanie efektywnie spełniać swoje zadanie. To zaś oczywiście przełoży się na spadek efektywności energetycznej. Efekt? Oczywiście wyższe rachunki za ogrzewanie. 

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze