Strona głównaInneFrezowanie komina - co to i ile kosztuje?

Frezowanie komina – co to i ile kosztuje?

Frezowanie komina to nic innego, jak jego naprawa. Często się może zdarzyć, że w wyniku wpływu warunków pogodowych, jak silne wiatry, czy intensywne opady, że nasz komin wymagać będzie naprawy. Zamiast wyburzania części komina, która uległa zniszczeniu, można w tym celu posłużyć się procesem frezowania. Frezowanie kominów pomaga również pogłębieniu średnicy kominów, która zbyt mała, może utrudniać wydostawanie się dymu i powodować częstsze osadzanie sadzy, które grozi ryzykiem samozapalenia. Na czym polega frezowanie kominów? Frezowanie kominów polega na rozwiercaniu przewodu komina i jego powiększenie, aby ułatwić wydostawanie się spalin. Po wykonaniu frezowania można dodatkowo zabezpieczyć otwór wylotowy przez zamontowanie specjalnego wkładu żaroodpornego. Taki wkład nie tylko zapewni bezpieczeństwo i zmniejszy ryzyko powstania pożaru, ale także wzmocni całą konstrukcję komina. Frezowanie kominów przeprowadza się przy użyciu narzędzia, czyli frezarki do kominów. Jest to dosyć drogi sprzęt i jeśli nie zajmujemy się fachową naprawą kominów, warto oszczędzić sobie kosztów frezowania poprzez zakup narzędzia i zlecić pracę fachowcom, którzy w taką frezarkę są zaopatrzeni. Zazwyczaj frezowanie komina wymagane jest, gdy odczuwamy, że nasz komin jest nieszczelny. Jak stwierdzić, że wymaga on naprawy? Przede wszystkim, cofający się do środka dym. Nie dość, że jest to uciążliwe, to dodatkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Poza tym, cofający się dym z komina osadzać się będzie w postaci czarnego osadu. Kolejną oznaką do tego, że pora zadbać o nasz komin, jest niższa efektywność ogrzewania. Pomimo dużego spalania węgla czy drewna, możemy nie osiągać oczekiwanej temperatury. Frezowaniu komina lepiej nie podjemować się samemu. Oprócz tego, że jest to praca na wysokości, to dodatkowo istnieje ryzyko wpadnięcia do przewodu kominowego, a z mniejszych strat zniszczenie całego komina. Dlatego zaleca się, aby frezowanie komina zlecić fachowcom, a wcześniej sięgnąć z usługi kominiarza, który potwierdzi, że nasz komin jest zapchany lub nieszczelny. 

Jeżeli chodzi o sprzęt przydatny przy frezowaniu komina, to wiąże się to z posiadaniem odpowiednich uprawnień, aby móc korzystać z tego typu sprzętu.

Pomijamy fakt ceny frezarki, która zaczyna się zwykle od 15 tysięcy złotych, a nawet więcej. Czasami warto zaoszczędzić i skorzystać z usług fachowców.

Frezowanie kominów – koszt

Ile wyniosą koszty związane z frezowaniem komina, jeśli pracę zlecimy specjalistom? Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych prac, a także ich wielkości. Zwykłe sprawdzenie przewodu kominowego pod względem jego drożności to koszt rzędu około 300 złotych. Dodatkowe prace związane z oczyszczeniem komina, jak wypalanie smoły, kosztują do 100 złotych. Samo frezowanie komina to już droższy biznes, bo zapłacimy za nie do 500 złotych w zależności od S naszego komina, a także wielkości wykonywanych prac. Uszczelnianie przewodów kominowych, jest to około 160-250 złotych za metr bieżący. Przede wszystkim koszty frezowania komina zależą od średnicy komina. Cena podawana jest za metr bieżący i im większy jego przekrój, tym cena naprawy będzie niestety większa. Jeżeli prace związane będą z dodatkowym montażem, na przykład przytoczonego wkładu żaroodpornego, to w cenę należy wliczyć także cenę zakupu takiego wkładu oraz koszt związany z dodatkowym jego montażem. Ceny wahają się od 150 złotych za najmniejszy przekrój komina do ponad 200 złotych za samo frezowanie. A jeżeli uwzględniamy jeszcze montaż wkładu, to ceny rozpoczynajà się od 450 złotych, do nawet 600 złotych przy większych kominach i szerszych przewodach kominowych. Ile kosztuje frezowanie komina? Jak widać dosyć dużo. Jednak cena uwzględnia ryzyko pracy na wysokości oraz poziom skomplikowania prac. Frezowanie komina to cena głównie za metr bieżący. Wybierając usługę fachowca należy się liczyć z tym, że koszty, jakie poniesiemy za naprawę zależą w głównej mierze od wielkości naszego komina. Naprawa samodzielna komina jest nielegalna, ponieważ jeśli nie posiadamy odpowiednich uprawnień, które czynią z nas zawodowego kominiarza, to jest to niezgodne z przepisami ministra. Za frezowanie naszego komina powinni się wziąć zawodowi kominiarze.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze