Dach płaski doskonale chroni konstrukcję budynku przed wilgocią. Jednak nie wystarczy dobry system odprowadzający wodę z dachu. Konieczne jest przygotowanie warstwy hydroizolacyjnej. To ona zapewni ochronę przed pleśnią i wilgocią.
Dach płaski i jego hydroizolacja
Każdy budynek, aby spełniał swoje funkcje, musi być dopasowany do warunków klimatycznych, w tym: deszcz, śnieg, silny wiatr i skrajnie odmienne temperatury. Musi być na nie odporny. Dotyczy to także dachu płaskiego i materiałów, z których zostanie wykonany. Szczególnie istotny jest dobór materiałów, z których wykonana zostanie warstwa hydroizolacyjna. To dzięki niej bowiem do budynku nie będzie przedostawać się wilgoć, a tym samym w domu nie pojawi się pleśń. Wybierając odpowiedni materiał należy zwrócić uwagę na jego trwałość i elastyczność. W ten sposób warstwa hydroizolacyjna będzie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i mniej podatna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Jednym z częściej wybieranych materiałów, który wyróżnia się tymi właściwościami są membrany EPDM.
Specyfika membran EPDM
EPDM to kauczuk etylenowo-propylenowy. Dodatkowo jest wzbogacona zbrojną siatką, która jest, z jednej strony, wykonana z trwałego włókna szklanego, a od spodu jest wykonana z modyfikowanej warstwy bitumicznej SBS. Jego najważniejszą właściwością jest wysoka odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Struktura membrany EPDM jest natomiast wyjątkowo elastyczna, dzięki czemu materiał ten nie odkształca się, ale równocześnie jest prosty do położenia. To oznacza, że czas wykonania warstwy hydroizolacyjnej jest krótki. Położenie dachu przy wykorzystaniu membrany EPDM jest łatwiejsze również z uwagi na to, że stosując membranę hydroizolacyjną, nie trzeba stosować żadnych innych warstw wierzchnich. Jedną z ważniejszych zalet membrany EPDM jest gwarancja szczelności i żywotności przez wiele lat. Oznacza to, że niezależnie od warunków atmosferycznych, zmian temperatur membrana nie zniszczy się. Dzięki elastyczności, jest także bardziej odporna na mechaniczne uszkodzenia. Warunkiem jest jednak regularne kontrolowanie kondycji dachu i bieżące usuwanie usterek czy niewielkich problemów. Będą się one pojawiać sporadycznie, jednak kontrola w tym przypadku jest kluczowa. Warto tutaj również podkreślić, że trwałość membrany EPDM wynika z faktu, że jest ona odporna na działanie ozonu, promieniowania UV i podczerwonego, ale też jest odporna na szkodliwe działanie większości substancji chemicznych czy zanieczyszczeń środowiskowych. Z tego też względu, żaden z tych czynników nie spowoduje uszkodzenia membrany.
Dlaczego należy pamiętać o hydroizolacji dachu?
Membrany EPDM można montować na ociepleniu, przez co para wodna nie jest zatrzymywana w środku. W ten sposób do budynku nie dostaje się wilgoć, co zwiększa bezpieczeństwo całej konstrukcji. Zagrożeniem nie jest tylko przeciekający dach czy woda stojąca na dachu przez dłuższy czas (lub intensywne opady śniegu). Problemem jest także brak odpowiedniej wentylacji, a tym samym osiadanie wilgoci wewnątrz budynku. Bez odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej, wilgoć pozostaje we wnętrzu, a konstrukcja nie może przeschnąć. Jeśli stan ten będzie utrzymywał się przez kilkanaście miesięcy lub lat, dach może się zawalić lub będzie bardziej podatny na zniszczenia w czasie intensywnych opadów deszczu, burzy czy przez silny wiatr.
Membrana EPDM to jedno ze skuteczniejszych i częściej polecanych materiałów do wykonywania hydroizolacji dachów płaskich. Proste w użyciu, trwałe i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdych warunkach.
Materiał sponsorowany