Strona głównaInneJak samodzielnie zainstalować panel ogrodzeniowy? Montaż w kilku krokach!

Jak samodzielnie zainstalować panel ogrodzeniowy? Montaż w kilku krokach!

Płot z paneli ogrodzeniowych ma wiele zalet. Są one wytrzymałe, stosunkowo tanie, a także cechują się minimalistycznym wyglądem, dzięki czemu pasują do budynków w różnych stylach. Co więcej, panele montuje się szybko. Wykonanie z nich kompletnego ogrodzenia zajmie wprawnemu majsterkowiczowi niecały weekend. Jak więc wykonać to zadanie?

Czy pod panelami ogrodzeniowymi musi znajdować się fundament?

Płot wykonany z paneli ogrodzeniowych musi być solidny. Dlatego trzeba go osadzić na odpowiedniej podstawie – tj. fundamencie. Wykonuje się go, umieszczając słupek ogrodzeniowy w uprzednio wykonanym otworze. Następnie całość zalewa się rozrobionym betonem. Gdy zaschnie, fundament będzie gotowy. To od niego w ogromnej mierze zależy stabilność ogrodzenia. 

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu paneli ogrodzeniowych?

Żeby zbudować trwałe ogrodzenie z paneli, niezbędne są odpowiednie narzędzia. Posłużą one zarówno do wstępnego przygotowania gruntu, jak i właściwego osadzenia poszczególnych elementów płotu.

Przyrządy pomiarowe

Laser distance meter – instrument of measurement used by engineers.

Najpierw trzeba prawidłowo nanieść wymiary ogrodzenia w terenie. W tym celu należy posłużyć się precyzyjnymi przyrządami pomiarowymi, takimi jak dalmierze laserowe. Za ich pomocą da się określić położenie otworów na słupki ogrodzeniowe, bez potrzeby mozolnego rozciągania taśmy mierniczej.

Warto mieć przy sobie także tradycyjną poziomicę oraz sznurek murarski o długości kilkudziesięciu metrów. Korzystając z nich, można w łatwy sposób wypoziomować słupki i wyrównać ogrodzenie.

Wiertnica glebowa

Jednym z najprzydatniejszych narzędzi jest wiertnica glebowa. Za jej pomocą można szybko i niemal bezwysiłkowo wykonywać otwory, w których zostaną osadzone słupki ogrodzeniowe oraz bramowe.

Wiertnica glebowa jest wyposażona w ostry świder, napędzany – zależnie od typu urządzenia – silnikiem spalinowym albo siłą ludzkich mięśni. Końcówka świdra jest tak skonstruowana, że samoczynnie się centruje – dzięki temu da się precyzyjnie wykonywać otwory. W tym celu trzeba jedynie umieścić świder w wyznaczonym miejscu, a następnie uruchomić silnik.

Zamiast wiertnicy można używać zwykłego szpadla lub łopaty, będzie to jednak bardziej czasochłonne. Zwłaszcza, że trzeba wykonać wiele otworów, a głębokość każdego z nich powinna wynosić ok. 50 cm.

Betoniarka

Aby ogrodzenie było stabilne i trwałe, trzeba wykonać betonowy fundament, kotwiący słupki w ziemi. Należy więc rozrobić dość znaczną ilość betonu, a następnie wlać go w wykopane wcześniej otwory.

Podobnie jak w przypadku wykonywania otworów szpadlem lub łopatą, ręczne rozrabianie betonowej zaprawy będzie nieefektywne. Zamiast tego warto skorzystać z elektrycznej betoniarki. Oprócz niej warto mieć też taczki, które ułatwią transport gotowej masy. 

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka

Panel ogrodzeniowy wymaga wkręcenia obejm oraz przymocowania ich do słupków. Realizację tego zadania znacząco ułatwi akumulatorowa wiertarko-wkrętarka. Wystarczy tylko założyć odpowiednią nasadkę i rozpocząć pracę.

Montaż panelu ogrodzeniowego krok po kroku

Samodzielne zamontowanie paneli ogrodzeniowych jest stosunkowo prostym zadaniem. Trzeba jedynie wygospodarować nieco czasu, zakasać rękawy i zabrać się do pracy.

Krok 1 – wytyczenie punktów, w których staną słupki ogrodzenia

Pierwszym etapem prac jest wytyczenie miejsc, w których znajdą się słupki. W tym celu należy określić przebieg przyszłego ogrodzenia. Mając wstępny plan, można wytyczać miejsca pod odwierty. Pomogą w tym zaostrzone paliki, które trzeba wbijać w ziemię, zachowując między nimi takie odległości, jakie przewiduje projekt.

Krok 2 – wykonanie otworów pod fundamenty

Po wbiciu wszystkich palików można przejść do kolejnego etapu, czyli wykonywania odwiertów. Otwory pod fundament powinny mieć ok. 50 cm głębokości. Nie trzeba się specjalnie przejmować, jeśli będą głębsze – różnica zostanie zniwelowana podczas poziomowania słupków.

Krok 3 – osadzenie słupków ogrodzeniowych i korygowanie ich położenia

Gdy otwory na fundament będą gotowe, można zająć się wspomnianym wcześniej poziomowaniem. W tym celu należy wbić pierwszy palik w ziemię, wypionować go i podeprzeć drewnianymi klinami, aby nie mógł się samoczynnie poruszać.

Po uzyskaniu zadowalającego efektu, w ten sam sposób trzeba osadzić kolejny palik, jednocześnie sprawdzając jego poziom względem palika pierwszego. Aby to zrobić, należy zawiązać sznurek na obu wspornikach płotu, a następnie sprawdzić poziomicą, czy biegnie równo. Oba punkty mocowania sznurka muszą znajdować się na tej samej wysokości. 

Krok 4 – wykonanie fundamentu

Gdy wszystkie słupki ogrodzenia zostaną równo osadzone, można zająć się fundamentem. Najpierw, za pomocą betoniarki, należy rozrobić betonową zaprawę z wodą. Ilość potrzebnego betonu zależy od liczby słupków, dlatego warto wykonać stosowne obliczenia jeszcze przed rozpoczęciem montażu.

Gotową masę betonową wylewa się wokół palików. Należy ją delikatnie przemieszać, aby nie powstawały w niej pęcherzyki powietrza. Dzięki temu ogrodzenie będzie trwalsze.

Krok 5 – przymocowanie paneli ogrodzeniowych do słupków

Ostatnim etapem prac jest przytwierdzenie paneli ogrodzeniowych do wsporników. W tym celu należy poprzykładać je do poszczególnych słupków, a następnie przykręcić za pomocą specjalnych obejm. Do realizacji tego zadania warto użyć akumulatorowej wiertarko-wkrętarki z odpowiednią końcówką. Korzystając z niej, można w ciągu paru sekund przykręcić śruby montażowe z odpowiednią siłą.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze