Podobno nic tak nie rozgrzewa, jak miłość drugiej osoby. Osobiście muszę grzecznie zaprzeczyć. Uważam, że zdecydowanie lepiej rozgrzewa dobrze rozpalony opał. Czy Ty też znasz to uczucie, kiedy Twój piec podnosi Ci temperaturę, kiedy musisz walczyć z nim w środku nocy, bo się nagle wygasił? A może rozpala do czerwoności Twoje policzki, kiedy wybuchasz serią mało cenzuralnych epitetów? Oczywiście jest to pewnego rodzaju żart, ale dobrze wiemy, że dobry, wysokokaloryczny opał ogrzeje Twój dom znacznie lepiej niż „siła miłości”. Jaki opał wybrać?
Słyszałeś już o węglu, ekogroszku i pellecie. A co powiesz na pelet węglowy? Brzmi zachęcająco? W takim razie pozwól, że zabiorę Cię w wyprawę po dobre ogrzewanie, podczas której poznasz, co to jest, opinie, skład, jaka jest cena za tonę, gdzie kupić i czy jest on dobrym zastępstwem zamiast drzewnego pelletu?
Warto być na bieżąco z nowinkami, ale jednak lepiej poczekać na tych, co śmielszych, którzy przetrą szlaki i wypowiedzą się, czy gra jest warta świeczki. A w tym przypadku, czy cena jest warta peletu węglowego.
Zobacz: Cena ekogroszku i węgla w Niemczech – tyle kosztuje tona
Pelet węglowy – co to jest?
Zanim jednak poznamy odpowiedzi na to, jaka jest cena za tonę i gdzie kupić pelet węglowy, sprawdźmy, co to jest?
Na rynku jest już od wielu lat, ale nadal nie jest on szczególnie zauważalny przez konsumentów. Co to jest pelet węglowy. Brzmi jak dziwna hybryda węgla i pelletu drzewnego, ale w rzeczywistości nie jest ani jednym, ani drugim. Pelet węglowy nie występuje jako zamienniki zamiast drzewnego. Opinie użytkowników mogą sugerować, że jest to rodzaj ekogroszku w innej, skondensowanej postaci. Jest to paliwo węglowe, którego głównym składnikiem jest węgiel kamienny. Charakterystyczną cechą jest właśnie jego kształt, który przywodzi na myśl pellet. Występuje on w postaci małych granulek wielkości 12 –16 mm.
Wiemy już, co to jest pelet węglowy i że nie jest tym samym co ekogroszek. Z samego pelletu ma jedynie kształt i nie wolno go używać zamiennie zamiast drzewnego. Sprawdzi się natomiast we wszystkich piecach, w których można używać ekogroszku. W następnej części przedstawię Ci opinie na temat tego opału.
Sprawdź: Pellet czy ekogroszek – co lepsze? Pellet vs ekogroszek
Pelet węglowy – opinie
Pierwsze testy, jakie pojawiły się w Internecie z udziałem peletu węglowego, wyszły już w 2014 roku. Nie jest więc to żadna nowość, ale teraz, kiedy na gwałtu rety poszukujemy nowych źródeł ciepła i paliw do naszych pieców, odkrywamy wszystko na nowo, jak dwuletnie dziecko, które znajduje w szafie zabawkę sprzed tygodnia i nie może się nadziwić, co to za nowość.
To, że nie jest to nowość na rynku, jeszcze nie oznacza, że poznałeś/aś już tę alternatywę wcześniej, ale za to oferuje nam szansę na zobaczenie, co sądzą inni i jak u nich sprawdziło się to rozwiązanie na przestrzeni lat. Opinie na forum będą więc szczególnie ważne, podczas wyboru peletu węglowego i tego, czy w ogóle warto się na niego decydować. Nasze zainteresowanie powinno zahaczyć się na porównaniach pierwszych testów z tym, jak produkt radzi sobie po latach.
Opinie użytkowników z początku opisują, co to jest i gdzie kupić. Tłumaczą też, żeby nie próbować używać tego paliwa węglowego zamiast drzewnego. Wiele osób, kiedy pierwszy raz o nim słyszy, od razu myśli, że jest to jakaś pochodna pelletu drzewnego, więc dobrze, że jest to od razu prostowane. Potem w testach jest wymieniony skład i parametry, które Tobie również zaraz podam. W końcu nadchodzi czas porównania. Dotyczy ono wielu aspektów, takich jak cena za tonę, skład, ilość wytwarzanego ciepła i to, jak się pali. Co ciekawe opinie wspólnie przyznają, że producent zdecydowanie ulepszył to paliwo. Z początku miało swoje wady i trudności dla użytkowników, ale później te problemy zostały wyeliminowane.
Pelet węglowy – skład, kaloryczność, parametry
Teraz nadszedł czas na sprawdzenie, jaki ma skład pelet węglowy i czy jego parametry są wystarczające dla Twoich potrzeb. Wartość opałowa oscyluje w granicach 28-30MJ/kg. Jest to zdecydowanie bardzo wysoka półka, gwarantująca wysoką kaloryczność, a co za tym idzie, więcej ciepła. Jest to wartość na poziomie przyzwoitego ekogroszku, co tylko pokazuje, że nie można używać go zamiast drzewnego, gdyż są zupełnie odmiennym paliwem.
Pelet węglowy deklaruje też niską zawartość wilgoci 2-6%. Cechuje go powtarzalność parametrów technicznych i jakościowych, dlatego, żeby to zapewnić, każdy worek podlega procesowi suszenia przed pakowaniem. Nie trzeba się więc martwić, że któryś okaże się bardziej wilgotny. Opinie potwierdzają, że jest on niezwykle suchy w porównaniu do ekogroszku.
Zobacz: Pellet Lava – cena, opinie, cena hurtowa, parametry, producent, kaloryczność
Pelet węglowy – cena za tonę
Jeśli opinie i testy, a także skład peletu węglowego przekonały Cię tej opcji i szukasz teraz gdzie kupić i jaka jest cena za tonę, to niestety muszę Cię poważnie rozczarować. Jako że, jego składnikiem głównym jest węgiel kamienny, o który dzisiaj tak ciężko, za pewno domyślasz się, że ta opcja jest niedostępna na rynku.
Kiedy pelet węglowy był jeszcze dostępny, jego cena wynosiła 34,96 zł za 20 kg. W takim przeliczeniu cena za tonę mogła osiągać 699,20 zł, co z kolei pokazuje, na jakim poziomie zatrzymała się cena i kiedy dokładnie przestał być on dostępny na rynku. Najnowsze opinie są z marca tego roku i możemy jedynie tęsknie patrzeć na to, jak wtedy było w porównaniu z naszą trudną rzeczywistością teraz.
W tym roku wielu Polakom przyjdzie sprawdzać, czy miłość będzie w stanie rozgrzać ich równie dobrze co płonący w piecu opał. Choć dobrze wiemy, jak skończy się ten eksperyment, trzymajmy kciuki, że w najbliższej przyszłości nadejdzie zmiana, która pozwoli każdemu na zapewnienie odpowiedniego ogrzewania dla jego domu.