Strona głównaInneJak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej? Na przykładach NAC i Bosch

Jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej? Na przykładach NAC i Bosch

Podkaszarka należy do grona podstawowych sprzętów ogrodniczych, które znacząco ułatwiają wszystkie prace. Podkaszarki elektryczne wymagają także wymiany części, które są silnie eksploatowane. Należy do nich wymiana żyłki. W celu jej zmiany konieczny jest demontaż głowicy podkaszarki. Jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej, aby mieć pewność, iż nic nie zostanie uszkodzone?

Jak zdjąć głowicę z podkaszarki?

Odkręcanie głowicy podkaszarki to wbrew pozorom dość częsta czynność. Żyłka może się bowiem urwać albo wystawać może zbyt mały jej kawałek, co uniemożliwi pracę urządzenia. Bardzo popularne są podkaszarki elektryczne NAC oraz Bosch. To marki dostępne we wszystkich sklepach ze sprzętem ogrodniczym. Oczywiście istnieją w wielu modelach. Mogą się też nieco różnić w zakresie budowy. Przed przystąpieniem do pracy warto jest zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, w której szczegółowo powinno być to opisane. Bardzo istotne jest także, żeby dobrać właściwą żyłkę. Tylko dobrze dobrany element zapewni najlepsze wyniki koszenia. 

Częstym problemem jest zablokowanie się części żyłki. Wówczas demontaż głowicy podkaszarki jest trudniejszy. Trzeba pamiętać również o tym, żeby odpowiednio dopasowywać grubość żyłki. Zbyt cienka spowodować może jej niekontrolowane wysunięcie się. Nie tylko nie spełni ona swojej funkcji, ale przy tym powodować może trudności z tym, jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej.  

Jak odkręcić głowicę podkaszarki NAC?

Większość kos elektrycznych ma bardzo podobny schemat działania. Dlatego proces odkręcania w nich głowicy jest do siebie zbliżony. Podkaszarka musi być oczywiście wyłączona i odłączona od prądu. Podkaszarkę elektryczną trzeba odwrócić do góry nogami. W ten sposób zyskasz dobry wgląd do wnętrza sprzętu. Od spodu znajdują się specjalne zaczepy. Zwolnienie obu pozwoli na odłączenie głowicy. Jeżeli nie ma zaczepów, okazać się może, że konieczne jest odkręcenie gwintu. Przydać się mogą narzędzia. Jego odkręcenie również pozwoli na dostęp do głowicy. Widać więc wyraźnie, że to, jak odkręcić głowicę podkaszarki NAC, nie jest szczególnie trudne i każdy sobie z tym poradzi. Nie trzeba wysuwać jej na siłę. Po zdjęciu głowicy można już zgodnie z instrukcją nawinąć na nią nową żyłkę podkaszarki.

Jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej Bosch?

Bosch jest jedną z najbardziej znanych marek produkujących sprzęt elektrotechniczny. Nie inaczej jest w przypadku podkaszarek, których ta marka ma spory wybór. Chociażby z tego powodu, głowica podkaszarki jest dość łatwa w odkręceniu. Producent zadbał o tym, żeby codzienne użytkowanie podkaszarki było łatwe. Właśnie z uwagi na to, sposób jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej Bosch nie jest skomplikowany. Wiele tańszych, marketowych produktów, ma tę część zabezpieczoną w taki sposób, iż nietrudno ją uszkodzić podczas odkręcania. Wielokrotnie okazuje się, że tańsze produkty to typowe “jednorazówki”. 

Decydując się na zakup podkaszarki elektrycznej, trzeba pod uwagę wziąć wiele zmiennych. Nie dotyczą one jedynie jej ceny, długości kabla, czy mocy, ale także elementów takich jak łatwość obsługi. Nic po nawet pozornie najlepszym sprzęcie, który świetnie ścina trawę i chwasty, jeżeli każda wymiana żyłki jest bardzo skomplikowana. Dlaczego już na samym początku należy zastanowić się,  jak zdjąć głowicę z podkaszarki i wymienić żyłkę, aby zawsze doskonale działała. Rekomendujemy skupienie się na wiodących markach podkaszarek, takich jak NAC albo Bosch, które są przetestowane pod tym względem. Ich części wymienne są skonstruowane w sposób bardzo intuicyjny, żeby jak najłatwiej było je codziennie eksploatować. Sposób, jak odkręcić głowicę podkaszarki elektrycznej, powinien nie wymagać zastosowania szczególnych narzędzi. Dodatkowo powinien być bezpieczny. Tańsze podkaszarki są często wykonane ze słabej jakości materiałów, więc nietrudno o pęknięcie plastiku. Nierzadko okazać się może, że naprawa jest nieopłacalna.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze