Każda nieruchomość wyposażona we własny system ogrzewania korzystający ze spalania różnego rodzaju paliw posiada system kominowy. Na rynku występuje wiele nowoczesnych rozwiązań, które z pewnością zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Od systemów kominowych do nowych inwestycji, po kominy do modernizacji. To, jaki system będzie najodpowiedniejszy – czy komin nierdzewny jedno- czy dwuścienny – zależy zarówno od uwarunkowań konstrukcyjnych danej nieruchomości, jak i opinii inwestora.
Systemy kominowe jednościenne
W trakcie budowy lub remontu budynku kominy jednościenne można zastosować jako wkład kominowy lub przyłącze do kotłów i kominków. Systemy te z uwagi na swoja budowę nie występują samodzielnie, przez co wymagają wolnego szachtu. W przypadku inwestycji w nowy system kominowy w starszych nieruchomościach, istnieje możliwość wprowadzenia rury do komina, co ułatwia montaż również w szachtach, w których występują uskoki. Firma MK Żary oferuje wiele elementów komina, takich jak m.in. rury, wyczystki i trójniki, produkowanych w kształcie okrągłym, owalnym i prostokątnym, co umożliwia idealne dopasowanie do danego obiektu.
Systemy kominowe dwuścienne
A co w przypadku, gdy istniejący szacht jest zajęty lub w ogóle go nie ma? Taki stan uniemożliwia skorzystania z komina jednościennego. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas system dwuścienny, który w porównaniu do jednościennego jest izolowany, dzięki czemu inwestor nie jest ograniczony do montażu go w szachcie kominowym. Rozwiązanie to umożliwia umieszczenie urządzenia grzewczego w dowolnym miejscu, przez co komin może być wyprowadzony na zewnątrz obiektu w dogodnym punkcie i zamontowany na elewacji budynku. Komin pokryty jest płaszczem ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Według opinii wielu architektów komin ze stali nierdzewnej przymocowany do ściany budynku ma walor estetyczny. Dwuścienne rury kominowe mają szeroką gamę zastosowań. Używa się ich w instalacji zewnętrznych kominów do kotłów atmosferycznych i kominków,do kotłów kondensacyjnych, do kominków gazowych, kominków na pellet, kotłów stałopalnych, do wentylacji oraz do systemów wysokociśnieniowych do agregatów.
Invest, Standard czy Premium?
W ofercie firmy MK Żary znaleźć można kilka wersji kominów spalinowych – warianty Invest, Standard i Premium. Kominy w klasie Invest znajdą zastosowanie do pieców kondensacyjnych i atmosferycznych na gaz lub olej. Rury do komina w wersji Standard i Premium są przeznaczone do pracy z kotłami na paliwa takie jak gaz, olej i drewno i pellet drzewny. Natomiast systemy kominowe w wersji Premium w wariancie 30 MKDZ do paliw stałych, jak węgiel i ekogroszek.
Stal nierdzewna i co jeszcze?
Znaczna część występujących na rynku kominów wykonanych jest ze stali nierdzewnej lub ceramiki. Firma MK Żary oferuje klientom kominy powstałe w większości ze stali nierdzewnych – austenitycznych i ferrytycznych (jako jedyni na rynku), a także systemy kominowe z polipropylenu. Jednościenny komin Pegasus PP jest przeznaczony do kotłów kondensacyjnych na gaz i olej. Systemy polipropylenowe Pegasus łączą się ze stalowymi systemami MK w konfiguracji STAL+PP.
Gwarancja i certyfikaty
Przy wyborze właściwego komina warto zwrócić uwagę na to, czy wyrób, na który się decydujemy, ma certyfikaty i spełnia wszystkie konieczne normy jakości. Produkty firmy MK Żary spełniają wymogi dyrektyw unijnych oraz mają oznakowanie CE, które jest co roku weryfikowane przez jednostkę certyfikującą. Ponadto kominy firmy MK są wykonane zgodnie z europejskimi normami technicznymi i obowiązującymi aktualnie przepisami prawa budowlanego.
Klient decydujący się na wybór produktów systemów kominowych MK otrzymuje gwarancję niezawodnej pracy systemów nawet przez 25 lat – oczywiście, jeśli ich użytkowanie będzie zgodne z przeznaczeniem, zaleceniami producenta i przepisami prawa.
Jaki komin do pieca?
Przy wyborze wersji systemu kominowego zalecany jest kontakt z ekspertem z działu sprzedaży, który udzieli porady co jest odpowiednie do danego pieca, jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze i najbezpieczniejsze dla danej inwestycji. Ponadto przy wyborze instalacji kominowej wykorzystującej polipropylen warto zwrócić się do jednostki uprawnionej do dopuszczenia komina do eksploatacji oraz zapoznać się z treścią obowiązujących przepisów, ponieważ występują różne interpretacje prawa co do możliwości ich wykorzystania.
Artykuł sponsorowany