Jednym z ważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy dostosowywaniu ustawień w swoim systemie grzewczym, jest histereza temperatury. Jeśli jesteś nowy w temacie ogrzewania i nie wiesz, co to jest, albo chciałbyś dowiedzieć się jaka histereza jest najlepsza dla Twojego rodzaju kotła – dobrze trafiłeś. Mam nadzieję, że zebrane tu informację nagrzeją trochę temat i kwestia histerezy nie będzie dla Ciebie niczym tajemnicze zaklęcie rzucane na nieprzyjaciół.
Sprawdź: Czy temperatura na piecu 48 s jest dobra na ekogroszek? Pytamy eksperta
Co to jest histereza?
Histereza – co to oznacza, co to jest? W kontekście kotłów i instalacji grzewczych histereza temperatury to parametr określający różnicę między zadaną temperaturą, do której piec ma grzać (np. wodę użytkową), a dolną wartością, przy której kocioł uruchomi się i ponownie zacznie podnosić temperaturę do tej górnej. Jej wartość będzie inna w zależności od wahań temperatury, jakie chcesz mieć u siebie oraz tego, jak szybko Twój system grzewczy jest w stanie ją zwiększyć. Poza tym znaczenie mają tu nieszczelności w drzwiach i oknach, izolacja budynku i tego typu rzeczy, które zawsze wpływają na kwestie związane z grzaniem domów.
Histereza kotła a spalanie
Histereza kotła a spalanie – jak to się ma do siebie? Optymalna histereza determinuje pracę kotła, czyli stosunek długości czasu przerw do czasu pracy. Źle ustawiona histereza będzie dawała o sobie znać w postaci większego zużycia energii elektrycznej i szybszego zużywania się urządzenia, gdy piec będzie często się włączał i wyłączał, albo wychłodzonymi pomieszczeniami i potrzebą większej energii do ponownego ich ogrzania, gdy piec będzie miał długie przerwy w pracy.
Niestety, nie ma uniwersalnych wartości histerezy, które sprawdzą się na pewno. Producenci różnych kotłów sugerują jej wielkość, jednak są to wartości orientacyjne. Najlepsza histereza to taka, która jest dostosowana do budynku i jego bilansu cieplnego.
Sprawdź: Kotły Pereko – opinie, co piszą na forum? Kotły soniczne, indekcyjne, na pellet
Jaka histereza kotła na pellet, jaka histereza najlepsza?
Jaka histereza kotła na pellet jest najlepsza? Pellet to wdzięczny opał, który całkiem szybko podnosi temperaturę, przez co histereza może być wyższa niż np. w przypadku ekogroszku. Producenci podpowiadają, że optymalna wartość dla kotła na pellet powinna oscylować w granicach 2-3 stopni. Przy takim ustawieniu, utrzymanie ciepła w domu powinno wiązać się z sensownym zużyciem opału.
Oczywiście to wszystko jednak zależy. Może się okazać, że w przypadku Twojego domu histereza powinna być mniejsza lub większa, aby być tą najodpowiedniejszą. Wpływ na to ma to szczelność drzwi i okien, czy budynek jest ocieplony itd.
Sprawdź: Kotły grzewcze marki Defro – sprawdzamy opinie
Histereza kotła na ekogroszek
Jaka histereza kotła na ekogroszek jest najlepsza? W odróżnieniu od pelletu, ekogroszek rozpala się wolniej i dłużej utrzymuje temperaturę, dlatego histereza na ekogroszek powinna być mniejsza, niż histereza na pellet. Zazwyczaj ta wartość ustawiana jest na około 2 stopnie.
Tak jak w przypadku pelletu, przy ekogroszku również warto się zastanowić nad warunkami panującymi w domu i dostosować histerezę do swoich potrzeb. W przypadku węgla trzeba wziąć pod uwagę jeszcze takie czynniki jak ustawienia dmuchawy, czas przerw i podawania opału itp.
Sprawdź: Piec długo dochodzi do temperatury – co robić?
Co to jest histereza w sterowniku?
Jeśli nadal nie wiesz, co to jest histereza w sterowniku, pozwól, że spróbuję wyjaśnić to prościej. Histereza w sterowniku definiuje temperatury, przy których piec włącza się i wyłącza. Załóżmy, że Twój kocioł grzeje wodę i chcesz, aby doprowadzał ją do temperatury 55°C – to Twoja temperatura zadana, po jej osiągnięciu piec wyłączy się. Naturalnie woda wraz z upływem czasu czy też zużywaniem, będzie miała coraz niższą temperaturę. Piec natomiast nie będzie włączał się od razu, gdy temperatura spadnie. Włączy się, gdy ta osiągnie dolną granicę np.50°C. Ta różnica między 55 a 50 to właśnie histereza.
Im wyższa histereza, tym mniejszy komfort cieplny – pomieszczenia mogą się wychładzać. Natomiast dla kotła tym lepiej, bo rzadziej się włącza/wyłącza i pracuje dłużej. Im niższa, tym łatwiej jest utrzymać pożądaną temperaturę w domu, ale piec wtedy jest bardziej eksploatowany. Najlepszym rozwiązaniem jest znaleźć złoty środek i ustalić optymalną wartość histerezy, bo to dzięki temu będziesz w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania oraz utrzymać przyjemne ciepło w pokoju.